علیرضا رضوی

کارنامه انیس نقاش در یک نگاه

ظرف چند سال اخیر مترصد فرصتی بودم تا از راه‌های مختلف به متن اعلامیه دیکته‌شده از سوی کارلوس و گروهش به رادیو و رسانه‌های جمعی پس از گروگان‌گیری وزرای نفت در اوت۱۹۷۵ در مقر اوپک دست یابم. متن اعلامیه، مورد توجه دکتر سید حمید روحانی در آن ایام و مورد نیاز ایشان برای یک موضوع تحقیقی بود. و به همین بهانه در خلال مباحث مطروحه به ابعاد و زوایا و اشخاص فعال در این عملیات هم اشاره می‌شد که از آن میان انیس نقاش به عنوان یکی از افراد گروه کارلوس برای رسیدن به این اعلامیه مدنظر قرار گرفت.

به دلیل رفت‌وآمد مکرر ایشان به منطقه، تماس با ایشان مشکل بود. اگرچه به صورت دائم در ایران ساکن بود. ولی به هر ترتیب زمانی مقرر گردید و ایشان به بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب ‌اسلامی تشریف آوردند و پس از یک ملاقات حضوری با رئیس محترم بنیاد و تأکید بر پیدا کردن اعلامیه مذکور، درخواست یک مصاحبه مفصل و مشروح با ایشان مطرح شد. ایشان با کمال میل و بزرگواری پذیرفتند؛ در عین اینکه احساس می‌کردم به دلایلی که تا حدودی از آن مطلع بودم، انجام این مصاحبه برایشان سخت باشد.

چون از قبل برای انجام این دیدار و مصاحبه پس از آن پیرامون وی و وقایع مربوط به ایشان بررسی کرده و کتاب رازهای جعبه سیاه که در برگیرنده خاطرات وی بود را مطالعه کرده بودم، اولین جلسه از مصاحبه به خوبی و با طرح مباحث جدید و ناگفته یا کمتر گفته شده برپا شد. جالب بود که ایشان نه کتاب مذکور را دیده بود و نه مینی‌سریال مربوط به کارلوس را که تصویر بسیار خشنی از آنها ارائه کرده بود. البته تعجب زیادی هم نداشت؛ زیرا ناشر کتاب هم طی تماس نگارنده با وی، اذعان نمود که تاکنون با انیس نقاش دیدار و مکاتبه‌ای در مورد این کتاب نداشته و اساساً اطلاع هم نداشته است که ایشان در ایران زندگی می‌کنند…

نسخه کامل PDF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

velit, sed tristique Donec Praesent porta. mattis elit.