فصلنامه پانزده خرداد

کتاب کشف اسرار، پاسخ امام خمینی به جزوه‌ای است به نام اسرار هزارساله، که فردی به نام علی‌اکبر حکمی‌زاده یکی از روحانیون منحرف و هوادار کسروی در قم برای ایجاد تردید بین مردم نسبت به بعضی از اعمال و اعتقادات شیعه نوشته شد و در سال ۱۳۲۲ در نشریه پرچم متعلق به فرقه کسروی منتشر گردید. اگرچه کتاب کشف اسرار به‌ظاهر پاسخی عقلی و شرعی به شبهات حکمی‌زاده نسبت به پاره‌ای از اعتقادات شیعه است اما مطالبی در آن وجود دارد که ۳۵ سال بعد ارکان اعتقادی و عملی و پایه‌های اساسی یکی از بزرگترین جنبش‌های سیاسی و اجتماعی و فکری جهان یعنی انقلاب اسلامی شد و از دل آن الگوی جدیدی از نظام‌های مردم‌سالار دینی، به نام جمهوری اسلامی متولد شد.
بی‌تردید رد پای اولیه نظریه حکومت اسلامی و ولایت فقیه که رکن اساسی نظام جمهوری اسلامی است را باید در کتاب کشف اسرار جست‌وجو کرد.
شخصیتی که بعدها رهبر بزرگترین، مردمی‌ترین، انسانی‌ترین و شوریده‌ترین انقلاب جهان در اواخر قرن بیستم شد، از دل این کتاب بیرون آمد، به ملت تحقیرشده ایران هویت و کرامت بخشید، بت‌های ایدئولوژیک چپ و راست را در هم کوبید، خواب آسوده قدرت‌های سلطه‌طلب را آشفته ساخت، ملت ایران را یکپارچه و آماده دگرگونی کرد، کاخ سلطنت هزاران‌ساله شاهان ایران را ویران نمود و انقلاب او در سال ۱۳۵۷ روح یک جهان بی‌روح شد.
به رغم اهمیت بنیادین این رساله در شناخت شخصیت امام خمینی و باورها و اعتقادات وی در مورد حکومت اسلامی و ولایت فقیه، و از همه مهم‌تر انتقاداتی که به عملکرد دوره رضاخانی دارد، این رساله نزدیک به چهل سال است که به دلایلی مورد کم‌لطفی قرار گرفته و نه تنها تجدید چاپ نمی‌شود بلکه به ندرت در فهم زمینه‌های فکری امام خمینی از آن استفاده می‌شود. بی‌تردید بخشی از مطالب رساله کشف اسرار مولود اقتضائات زمان است و شاید طرح همه مطالب آن در اقتضائات کنونی بی‌وجه به نظر آید، لیکن دلیل نمی‌شود که دل‌سپردگان به انقلاب اسلامی و دوستداران خمینی کبیر از اساس این رساله گران‌سنگ را به دست فراموشی بسپارند.
فصلنامه پانزده خرداد که رسالت خود را نشر افکار و آرمان‌های امام خمینی و انقلاب اسلامی می‌داند، با توجه به این که در آستانه پنجاهمین سال طرح درس‌های ولایت فقیه یا حکومت اسلامی توسط امام خمینی در دوران تبعید در نجف اشرف هستیم، تلاش کرده است که نکات اساسی کتاب کشف اسرار در اثبات عقلی حکومت اسلامی و ولایت فقیه را به اقتضای ظرفیت یک مقاله انتخاب و به دوستداران خمینی کبیر و رهپویان مرام و آرمان‌های آن امام عزیز تقدیم کند. امیدواریم تمام نکات راهبردی این اثر برای فهم عمیق و دقیق شخصیت، منش و بینش امام در آینده استخراج شود و در اختیار اهل معرفت و پژوهش قرار گیرد.
نظر به این که اغلب چاپ‌های مربوط به کتاب کشف اسرار در دوره اختناق سیاه پهلوی به صورت مخفی منتشر می‌شد بنابراین فاقد معیارهای جاری کتابشناسی هستند. ما در استخراج مطالب این متن، از کتابی که تصویر آن در ابتدا آمده، استفاده کردیم. تمام مطالب که در داخل دو گیومه («») هستند مربوط به امام بوده که شماره صفحه در انتهای هر متن برگزیده، آمده است و عناوین و بقیه مطالب خارج از گیومه‌ها مربوط به فصلنامه می‌باشد.
فصلنامه پانزده خرداد

نسخه کامل PDF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

risus. odio vulputate, sed ipsum sem, diam lectus neque. mattis nunc