اقدام شهید حسن فرداسدی در حمله به رئیس شهربانی و فرماندار نظامی جهرم و
تأثیر آن در شور انقلابی مردم منطقه

وحید کارگر جهرمی

حسن فرد اسدی

حسن فرداسدی فرزند امرالله در سال ۱۳۳۵ در نظام‌آباد تهران متولد شد. در ۲۱ سالگی دوره دوساله (فوق‌دیپلم) کمک مهندسی دانشکده مخابرات را در رشته «مایکروویو» از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به پایان رساند و مدتی عضو انجمن اسلامی مخابرات و سرپرست اداره کل ناحیه ۹ تلفن شهری بود. او هر چند از آیت‌الله گلپایگانی تقلید می‌کرد ولی علاقه و دلبستگی شدیدی به امام خمینی(ره) داشت و می‌گفت دستور امام هر چه باشد، اجرا می‌کند. وی که در سال‌های خفقان علیه نیروهای شاهنشاهی اعلامیه پخش می‌کرد، پس از پایان تحصیلات در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۵۷ جهت خدمت نظام وظیفه به جهرم اعزام شد. با اوج‌گیری فعالیت‌های انقلابی ملت مسلمان ایران و برقراری حکومت نظامی در شهرهای مختلف از جمله جهرم با اهالی شهر همکاری نزدیک داشت.

با لباس نظامی در نماز جماعت مساجد جهرم حضور می‌یافت و پس از اتمام نماز با مردم به گفت‌وگو می‌پرداخت. وی همواره سربازان دیگر را به برخورد خوب و انسانی با مردم سفارش می‌کرد و در کنترل سربازان ناآگاه تابع فرماندهان نقش بسزایی داشت.

حسن فرداسدی که جمعی گروهان دوم آموزشی مرکز آموزش جهرم به فرماندهی ستوان دوم عباسی بود، در تاریخ ۴‌آبان‌ماه۱۳۵۷ در یک اقدام انقلابی به رئیس شهربانی جهرم و فرماندار حکومت نظامی این شهر که به روی مردم آتش گشوده بودند حمله کرده و آنها را به هلاکت می‌رساند.

ر نتیجه این اقدام سرهنگ تصاعدی رئیس شهربانی جهرم کشته و سرتیپ نادور فرماندار حکومت نظامی این شهرستان به شدت مجروح شد و برای درمان به تهران و سپس به امریکا انتقال یافت. مقاله‌ حاضر می‌کوشد از طریق مصاحبه با افرادی که در آن دوره در جهرم حضور داشتند و همچنین بررسی اسناد و مدارک موجود و منتشرنشده تاریخی، گوشه‌ای‌ از این‌ واقعه‌ تاریخی‌ و تأثیر آن در شور انقلابی مردم منطقه را به‌ طور اجمالی‌ و کوتاه‌ بررسی نماید.

نسخه کامل PDF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *