بازخوانی یک اقدام انقلابی در سال ۱۳۵۷ در جهرم

image_print

اقدام شهيد حسن فرداسدی در حمله به رئیس شهربانی و فرماندار نظامی جهرم و
تأثير آن در شور انقلابی مردم منطقه

وحيد کارگر جهرمی

حسن فرداسدی فرزند امرالله در سال ۱۳۳۵ در نظام‌آباد تهران متولد شد. در ۲۱ سالگی دوره دوساله (فوق‌دیپلم) کمک مهندسی دانشکده مخابرات را در رشته «مایکروویو» از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به پایان رساند و مدتی عضو انجمن اسلامی مخابرات و سرپرست اداره کل ناحیه ۹ تلفن شهری بود. او هر چند از آیت‌الله گلپایگانی تقلید می‌کرد ولي علاقه و دلبستگی شدیدی به امام خمینی(ره) داشت و می‌گفت دستور امام هر چه باشد، اجرا می‌کند. وي كه در سال‌های خفقان علیه نیروهای شاهنشاهی اعلامیه پخش می‌کرد، پس از پایان تحصیلات در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۵۷ جهت خدمت نظام وظیفه به جهرم اعزام شد. با اوج‌گیری فعاليت‌هاي انقلابي ملت مسلمان ایران و برقراری حکومت نظامی در شهرهای مختلف از جمله جهرم با اهالی شهر همکاری نزدیک داشت.

با لباس نظامی در نماز جماعت مساجد جهرم حضور مي‌يافت و پس از اتمام نماز با مردم به گفت‌وگو می‌پرداخت. وی همواره سربازان دیگر را به برخورد خوب و انسانی با مردم سفارش می‌کرد و در کنترل سربازان ناآگاه تابع فرماندهان نقش بسزایی داشت.

حسن فرداسدي كه جمعي گروهان دوم آموزشی مرکز آموزش جهرم به فرماندهی ستوان دوم عباسی بود، در تاريخ ۴‌آبان‌ماه۱۳۵۷ در يك اقدام انقلابی به رئيس شهرباني جهرم و فرماندار حكومت نظامي اين شهر که به روی مردم آتش گشوده بودند حمله کرده و آنها را به هلاکت می‌رساند.

ر نتيجه اين اقدام سرهنگ تصاعدي رئيس شهرباني جهرم كشته و سرتيپ نادور فرماندار حكومت نظامي اين شهرستان به شدت مجروح شد و براي درمان به تهران و سپس به امريكا انتقال يافت. مقاله‌ حاضر می‌کوشد از طریق مصاحبه با افرادی که در آن دوره در جهرم حضور داشتند و همچنین بررسی اسناد و مدارک موجود و منتشرنشده تاريخي، گوشه‌اي‌ از اين‌ واقعه‌ تاريخي‌ و تأثير آن در شور انقلابی مردم منطقه را به‌ طور اجمالي‌ و كوتاه‌ بررسی نماید.

نسخه کامل PDF

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *