واکاوی جايگاه و نقش استراتژيك سوريه در مناسبات منطقه‌اي و بين‌المللي

image_print

با نیم‌نگاهی به تحولات اخير در سوريه

سهيل رجبي

اگرچه سوريه از مشكلات عديده زيرساختي و جدي در حوزه‌هاي سياسي- اجتماعي و اقتصادي رنج مي‌برد، اما ناآرامي اين كشور قبل از امتداد در خيزش‌هاي مردمي و اسلامي، معلول معادلات و مناسبات منطقه‌اي و بين‌المللي است كه اين كشور را به اردوگاه تازه‌اي براي رقابت‌هاي استراتژيك تبديل نموده است.

سوريه به‌ عنوان مركز ارتباطات سه قاره آسيا، آفريقا و اروپا شناخته مي‌شود و يك بازيگر ژئوپلتيك‌محور است كه سه عامل واقع شدن در منطقه استراتژيك خاورميانه، قرار گرفتن بر كناره شرقي درياي مهم مديترانه و برخورداري از ۱۸۶ كيلومتر ساحل و همسايگي با فلسطين اشغالي، لبنان، تركيه و عراق به ‌وضوح اهميت ژئوپلتيك و نقش راهبردي اين كشور را در مناسبات منطقه‌اي و بين‌المللي نمايان مي‌سازد. اهميت و نقش استراتژيك سوريه در مناسبات منطقه‌اي و بين‌المللي و همچنين رقابت‌هاي ژئوپلتيك و معادلات راهبردي، بيشترين سهم را در ايجاد ناآرامي‌هاي سوريه دارد.

بر اين اساس تمركز بر روي سوريه و بي‌ثبات‌سازي آن به‌ عنوان كليدي‌ترين حلقه محور مقاومت اسلامي و عمق استراتژيك و يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي راهبردي مهار جمهوري اسلامي ايران، در واقع هدفي جز برقراري توازن بين محورها و تضعيف نقش و جايگاه ايران را دنبال نمي‌كند. اين مقاله به واکاوی جايگاه و نقش استراتژيك و سناريوي بي‌ثبات‌سازي سوريه پرداخته و همچنين به اين پرسش كه كشورهايي همچون امریکا، عربستان و تركيه در اين زمينه از چه نقش‌هایی برخوردارند، پاسخ می‌دهد.

نسخه کامل PDF

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *