انقلاب اسلامی و اهداف غرب و غربگرایان در جعل اصطلاح «اسلام ‌سياسي»

image_print

نرجس عبديائي

مهم‌ترين مسائل مربوط به جهان اسلام، به‌ خصوص پس از انقلاب اسلامی، پیدا شدن مفهوم جدیدی تحت عنوان اسلام‌گرايي سياسي، اهداف و برنامه‌هاي آنها، در مواجهه با غرب و تأثيرات آن در جهان اسلام است. بررسي توده‌اي يا يک‌دست اين طيف‌ها زير مسئله اسلام سياسي يا اسلام‌گرايي سياسي به دور از دقت و منطق حاکم بر اين جريان‌ها خاصه حول محور بیداری اسلامی است.

اين پژوهش ضمن جريان‌شناسي و رصد انگیزه‌های غربی در به کارگیری مفهوم اسلام سياسي و اسلام‌گرايي سياسي، تبيين اقسام گروه‌هاي مختلف اسلام‌گرايي سياسي و طيف‌هاي فعال مسلمانان در عرصه سياست را مدنظر دارد. شکل و محتواي اين جريان‌ها در فرآيند جريان‌شناسي اسلام، اشتراکات و اختلافاتي دارد. شناخت اسلام‌گرايي سياسي به عنوان يک نماد کلي از حوزه فعاليت سياسي مسلمانان و ريشه‌ها و شاخصه‌هاي آن، کمکي مهم در جهت شناخت وقايع تاريخي منتسب به آنها از جمله بيداري اسلامي و انقلاب‌هاي معاصر مي‌باشد.

سؤال اصلی و اساسی این پژوهش آن است که نشان دهد جريان‌شناسي اسلام‌گرايي سياسي یا اسلام سیاسی چه طيف‌هايي را شامل مي‌شود و غربی‌ها از انتساب گروه‌های اسلامی به این مفاهیم و به کارگیری این مفاهیم در برخورد با جریان‌های اسلامی چه اهدافی را تعقیب می‌کنند.

نسخه کامل PDF

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *