کاربست ایران‌هراسی در مهندسی افکار عمومی مردم مصر

image_print

محمد پورخوش‌سعادت

در عصر ارتباطات با گسترش رسانه‌هاي همگاني و شبكه‌اي شدن جهان، نيروي تازه‌اي با عنوان افكار عمومي پاي به صحنه گذاشته است. اين نيروي تازه كه تجلي اراده مردم و خواست آنهاست، در تمام جهان نقش مهمي در شكل دادن به حوادث و رخدادهاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي دارد.

مهندسی افکار عمومی، از قدرت نرم‌ بهره مي‌گيرد و قدرت نرم، توانايي به دست آوردن نتايج مطلوب است. اکنون بلوک غرب براي حفظ سیطره قدرت خود از مهندسي افکار عمومي بهره مي‌گيرد. هم‌ اکنون که موج سوم بيداري اسلامي سراسر جهان اسلام را فرا گرفته است، دیپلماسی عمومی بلوک غرب درصدد استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای نیل به اهداف مورد نظر و مهار انقلاب‌های مردمی است.

تحولات کشورهای عربی به دلیل سه ویژگی اسلامی بودن، مردمی بودن و ضد امريكایی و صهیونیستی بودن، با اهداف انقلاب اسلامی ایران هم‌سو هستند و همین ویژگی‌هاست که بلوک غرب و هم‌پیمانان را واداشته تا در دو جبهه رسانه‌ای و دیپلماتیک، ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی مثل بحرین، یمن و مصر متهم کنند و ضمن قومی کردن تحولات بر طبل ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی بکوبند. روش پژوهش این مقاله توصيفي- تحليلي و بر مبناي روش كيفي و منابع كتابخانه‌اي، اينترنتي و اسنادي مي‌باشد.

اين مقاله با تأكيد بر موضوع افکار عمومی مصر به عنوان پیشگام در موج جديد بيداري اسلامي، گردآوری و تحلیل گردیده است. در این مقاله سعی بر این است تا با استفاده از مبانی نظری و تئوریک، اثرات و کارکرد منفی ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی بر افکار عمومی مصر مورد تبیین و تفسیر قرار گیرد و از سویی با تأکید بر کارویژه مهندسی افکار عمومی، انقلاب مصر و روابط میان دو کشور ایران و مصر تحلیل و بررسی شود.

نسخه کامل PDF

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *