جنون قدرت

image_print

بررسی تلاش‌هاي مسعود رجوی براي دستیابی به حاکمیت در ایران

اصغر حیدری

مسعود رجوی

در این مقاله به بررسی تلاش‌هاي مسعود رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق، جهت دستیابی به حاکمیت در ایران مي‌پردازيم. وی که بعد از اعدام رهبران اولیه و اصلی سازمان مجاهدین خلق توسط رژیم پهلوی میدان را برای خود خالی دید، کوشید بر رهبری سازمان چنگ زند و آن را به عنوان نردبانی جهت رسیدن به قدرت هر چه بیشتر به ‌کار گیرد. او به مراتب پایین قدرت راضی نبود و در حسرت رسیدن به بالاترین مراتب آن مي‌سوخت.

زمانی که انقلاب اسلامی با از جان‌گذشتگی‌هاي ملت مسلمان ایران تحت رهبری حضرت امام‌ خميني(س) به مراحل نهایی پیروزی رسید، اعضای سازمان مجاهدین خلق نیز همراه دیگر زندانیان سیاسی از پوسیدن در زندان‌هاي ابد رژیم پهلوی رهایی یافتند. در آن هنگام مسعود رجوی بهترین موقعیت را برای خیز برداشتن به سوی حاکمیت به‌ دست آورد و چنان در این زمینه حریص بود که دچار نوعی جنون قدرت گردید.

این جنون که با کیش ‌شخصیت گره خورد او را به موجودی خودشیفته و خودکامه تبدیل کرد که همه‌چیز و همه‌کس را برای خود مي‌خواست و اگر شخص، گروه و حتی دولتی را مانع هوا و هوس و رسیدنش به قدرت مي‌دید در تقابل و حذف آنها توسط سازمانی مخوف که افرادش دین، دنیا و آخرتشان را در اختیار رهبری او گذاشته بودند کوچک‌ترين تردیدی به خود راه نمي‌داد. عملکرد بسیار خشن و میلیتاریستی سازمان به رهبری و فرماندهی رجوی در مقابل نظام جمهوری اسلامی، اوضاع عجیب و شگفت‌آور حاکم بر پایگاه اشرف عراق و… مؤید تحلیل فوق است.

نسخه کامل PDF

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *