آوارگي در آوارگي

image_print

هشام منور

ترجمه خديجه رسولي

مردم فلسطین

مدخل

از مجموع بيش از ۵ميليون آواره فلسطيني، كشورهاي سوريه، لبنان و اردن تعداد زيادي از آوارگان را در خود اسكان داده‌اند. مدت اين آوارگي نزديك به ۶۵ سال است و آنها ظرف اين مدت طولاني از حقوق اوليه از جمله حق تعيين سرنوشت، حق آموزش، حق بهداشت و ساير حقوق مبنايي در عصر جديد محروم بوده‌اند.

آوارگان فلسطيني اگرچه هيچ‌‌وقت از بازگشت به سرزمين خود نااميد نشده‌اند ولي كشورهاي عربي نيز در هيچ دوره‌اي نيازهاي انساني و اوليه آنها را به شايستگي تقبل نكرده‌اند.

مسائل معيشتي، بهداشتي، آموزشي در يك كشور بيگانه، در كنار ظلم‌هاي رفته از سوي صهيونيست‌ها به اين ملت؛ و از سوي ديگر دغدغه مبارزه عليه صهيونيست‌ها مشغله ذهني ۶۵ساله اين عده است كه لحظه‌اي آنها را رها نمي‌كند.

سازمان‌هاي بين‌المللي و قدرت‌هاي دخيل در قضيه فلسطين و معضل صهيونيسم نيز رسالت جهاني خود در محفاظت از اين ملت را به بدترين شكل انجام داده و به هيچ عنوان اميد اقدام اساسي و حمايت واقعي از آنها وجود ندارد. معامله بر سر عدم بازگشت فلسطيني‌ها به سرزمين خود نمونه‌اي از اين حق‌پوشي در جريان سازش است.

در اين آشفته‌بازار كم‌لطفي، بي‌مهري و ظلم‌هاي روزافزون و خيره‌كننده در منظر عام افكار و وجدان جهاني، توطئه صهيونيسم جهاني عليه مقاومت در سوريه، معضلي دوچندان بر مصائب قبلي اين ملت گرديد كه نه فقط آوارگان فلسطيني در سوريه بلکه آوارگان فلسطيني لبنان و اردن را نيز متأثر از خود كرد.

هم‌اكنون تمام آوراگان در سه كشور مذكور در بدترين شرايط اسكان، معيشت، بهداشت و آموزش به سر مي‌برند. ضمن آنكه آوارگان فلسطيني در سوريه درگير آوارگي مضاعف شده‌اند.

تبعات اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و روحي اين اوضاع اگرچه طاقت‌فرسا، مشكل و مايه عبرت است ولي شايد از يك منظر تهديدي براي صيهونيست‌ها و فرصتي براي فلسطيني‌ها به منظور بازگشت و پايان دادن به اين محنت ۶۵ساله باشد. دردي كه اگر از عمق جان به اين ملت وارد شده و براي بار دوم آوارگي آنها را در پي داشته، لازم است اراده‌اي استوار و محكم مستقر گردد و براي هميشه به آن پايان دهد.

انتفاضه آوارگان با حركت آنها به سمت مرزهاي فلسطين اشغالي ديدگاهي است كه در پس تشريح اوضاع فعلي آنها با اين سه مقاله مقابل، مدنظر است. اگرچه ساقط‌كننده وظيفه اعراب، مسلمانان و جهانيان در قبال اين ظلم مضاعف نيست.

هم‌اكنون نزديك به نيمي از جمعيت فلسطيني‌ها، در آوارگي به سر مي‌برند. تعدادي كه نزديك به جمعيت يهوديان ساكن در فلسطين است و به نظر مي‌رسد كه براي يك نهضت همگاني عليه اشغالگري كافي باشد.

نسخه کامل PDF

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *