غلامرضا خارکوهی

سلمان رشدی

سِر احمد سلمان رشدی، معروف به سلمان رشدی مقاله‌نویس به ظاهر مسلمان هندی‌الاصل و تبعه دولت انگلستان است.

همه آثار سلمان رشدی جنجال‌آفرین و توهین‌آمیز بود، به خصوص در رابطه با ادیان توحیدی؛ اما کتاب آیات شیطانی که چهارمین اثر وی محسوب می‌شود، از همه بدتر بود. زیرا او در این اثر به کتاب مقدس قرآن و رسول مکرم اسلام و خانواده و یاران و نزدیکان آن حضرت توهین کرده بود. به همین دلیل با فتوای آیت‌الله‌العظمی امام روح‌الله الموسوی خمینی به مرگ محکوم شد. سپس سلمان رشدی مورد اعتراض گسترده مسلمانان جهان قرار گرفت و از آن پس رشدی به شدت مورد حمایت و حفاظت غرب و به ویژه انگلیس قرار گرفت و سالیان درازی به زندگی مخفیانه روی آورد و تنها در برنامه‌های خاص و با حفاظت شدید در انظار ظاهر می‌شود.

دولت انگلیس در حالی از سلمان رشدی حمایت می‌کند که محافل رسانه‌ای می‌گویند:

حمایت از سلمان رشدی فشار سنگینی را بر مالیات‌دهندگان انگلیسی وارد کرده و تاکنون (از بهمن سال ۶۷ تا خرداد سال ۸۶ش) مبلغ ده میلیون پوند برای محافظت از وی از زمان صدور فتوای امام خمینی هزینه شده و این هزینه برابر با هزینه محافظت از شخصیت‌های سلطنتی این کشور است.

اما کتاب آیات شیطانی آخرین کار او نبود. رشدی تحت حمایت شدید و بی‌حد و حصر انگلستان، به نوشتن ادامه داد و جالب آن که در کارهای بعدی خود، باز هم به شکل مستقیم و غیر مستقیم، آموزه‌های دین اسلام را مورد هدف قرار داد…

نسخه کامل PDF