محمد پورخوش‌سعادت

حنگ نرم

در عصر ارتباطات با گسترش رسانه‌های همگانی و شبکه‌ای شدن جهان، نیروی تازه‌ای با عنوان افکار عمومی پای به صحنه گذاشته است. این نیروی تازه که تجلی اراده مردم و خواست آنهاست، در تمام جهان نقش مهمی در شکل دادن به حوادث و رخدادهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد.

مهندسی افکار عمومی، از قدرت نرم‌ بهره می‌گیرد و قدرت نرم، توانایی به دست آوردن نتایج مطلوب است. اکنون بلوک غرب برای حفظ سیطره قدرت خود از مهندسی افکار عمومی بهره می‌گیرد. هم‌ اکنون که موج سوم بیداری اسلامی سراسر جهان اسلام را فرا گرفته است، دیپلماسی عمومی بلوک غرب درصدد استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای نیل به اهداف مورد نظر و مهار انقلاب‌های مردمی است.

تحولات کشورهای عربی به دلیل سه ویژگی اسلامی بودن، مردمی بودن و ضد امریکایی و صهیونیستی بودن، با اهداف انقلاب اسلامی ایران هم‌سو هستند و همین ویژگی‌هاست که بلوک غرب و هم‌پیمانان را واداشته تا در دو جبهه رسانه‌ای و دیپلماتیک، ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی مثل بحرین، یمن و مصر متهم کنند و ضمن قومی کردن تحولات بر طبل ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی بکوبند. روش پژوهش این مقاله توصیفی- تحلیلی و بر مبنای روش کیفی و منابع کتابخانه‌ای، اینترنتی و اسنادی می‌باشد.

این مقاله با تأکید بر موضوع افکار عمومی مصر به عنوان پیشگام در موج جدید بیداری اسلامی، گردآوری و تحلیل گردیده است. در این مقاله سعی بر این است تا با استفاده از مبانی نظری و تئوریک، اثرات و کارکرد منفی ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی بر افکار عمومی مصر مورد تبیین و تفسیر قرار گیرد و از سویی با تأکید بر کارویژه مهندسی افکار عمومی، انقلاب مصر و روابط میان دو کشور ایران و مصر تحلیل و بررسی شود.

نسخه کامل PDF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *