به سوى نتایجى در سیاست خارجى

سیدجواد طاهایى

… جنگ با ایران، جنگ با اسلام است؛ جنگ با قرآن است؛ جنگ با رسول الله است و این از اعظم محرماتى است که خداى تبارک و تعالى نمى گذرد از او…

امام خمینى و به نتایج « حفظ نظام » در مقاله حاضر به محتوا و فلسفه گفتار ناگزیر آن در سیاست خارجى مى پردازیم. آنچه در ابتدا ضرورتاً باید تصریح شود آن است که در اینجا امام خمینى همچون یک نظریه پرداز اسلامى در عرصه سیاست خارجى و امنیت ملى، مشابه دیگر نظریه پردازان تلقى نمى شود بلکه به عنوان بنیاد گذار یک نظام سیاسى جدید که باید به تمهیدات عملى و حل کشاکش هاى مربوط به تأسیس دولت و از میان برداشتن مشکلات آن بپردازد، در نظر گرفته مى شود.
براى امام خمینى مقولات خارجى مثل امنیت، صلح، جنگ و سیاست خارجى در راستاى حفظ نظام معنا مى یابد؛ و بى راه نیست اگر بگوییم براى امام تقریباً همه چیز در ارتباط با « جمهورى اسلامى » معنا داشته یا بى معنا مى شود؛ اهمیت مى یابد یا بى اهمیت مى شود. وصیت بزرگ امام به مدیران و به مردم حفظ نظام است. اما آیا تأکیدات مستمر امام خمینى بر حفظ نظام، بیشتر به معناى حفظ نهادها، تشکیلات و کالبد نظام است یا محتواهاى آن؟ پس ابتدا باید دانست گفتار « حفظ نظام » امام خمینى چه معنایى دارد و اینکه براساس آن، سیاست خارجى و  امنیت نظام جمهورى اسلامى چه ابعاد و منظرى به خود مى گیرد.

نسخه کامل PDF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

consequat. et, tristique tempus non ipsum pulvinar fringilla mi, leo adipiscing