تصویر روزنامه اطلاعات ۱۶ اسفند ۱۳۵۷: امریکا در خلیج فارس قدرت نمایی می‌کند

16 اسفند 1357

تصویر روزنامه کیهان ۱۶ اسفند ۱۳۵۷: انتقاد شدید امام ازدولت

16 اسفند 1357

انتشار سند طرح ربودن امام خمینی

در بررسی اسناد و مدارک ژاندارمری استان هرمزگان بخشنامه ای به دست مأموران افتاد که به موجب آن در تاریخ ۱۲/۷/۱۳۵۷ ژاندارمری های مناطق ساحلی خلیج فارس مأموریت یافته بودند در صورت بازگشت امام خمینی بلافاصله ایشان را دستگیر کنند. متن این بخشنامه به امضای سپهبد احمد علی محققی، فرمانده وقت #ژاندارمری کل کشور، چنین است:

از تهران رکن دوم
به ناحیه هرمزگان اهواز کرمانشاه.
به محض وصول شخصاً به فرماندهی ناحیه تسلیم نمائید.
اطلاع موثق حاکیست به علت تصمیماتی [در اصل همینطور؛ احتمالاً تضییقات] که برای خمینی در عراق به وجود آمده امکان دارد نامبرده به طرف ایران حرکت نماید. مشارالیه برای این منظور ممکن است از راه دریا زمین و هوا به ایران وارد گردد علیهذا دستور دهید موارد زیر را دقیقاً اجرا نمایند:

۱- چنانچه از راه دریا با لنج و یا هر وسیله دیگر وارد شود نیروی دریائی مأموریت خواهد داشت او را توقیف و به جزیره فارو اعزام و در آنجا نگهداری کند.
۲- ممکن است از عراق به کویت برود سپس از راه هوا به وسیله هواپیمای #ایران و یا هواپیماهای #کویتی و سایر شرکتهای هواپیمایی وارد ایران گردد که در این صورت موضوع از طریق مقامات اطلاعاتی اعلام خواهد شد. و در جزیره کیش و یا هر فرودگاه دیگر که امکان فرود باشد به زمین نشسته و سپس نامبرده را با هلی کوپتر به جزیره فارو اعزام خواهند داشت. امکان دارد از عراق و از راه زمینی به طرف ایران حرکت نماید در این صورت نواحی کرمانشاه و خوزستان مأموریت دارند نامبرده فوق را به وسیله دو فروند هلی کوپتر نیروی زمینی در جلوی نفت خانه و دو فروند هلی کوپتر نیروی هوائی که در شلمچه خواهد بود نامبرده را به جزیره فارو حرکت دهند.
۳- اجرای مأموریت فوق و همچنین مفاد امریه در حد طبقه بندی به کلی سری می باشد و در هر یک از سه [نقطه] مذکور – خسروی، نفتخانه، شلمچه – یک نفر افسر از درجه سروانی به بالا چنانچه افسر اطلاعاتی و یا ضد اطلاعاتی ارجحیت خواهند داشت اجرای این مأموریت را عهده دار گردد.
۴- در محله های مذکور میبایستی حداقل دو دسته از گردان و یا گروهان ضربت با دو دستگاه نفربر زرهی تعیین گردند چنانچه شخص مذکور وارد گردید بدون هیچگونه تردید و اشتباه و جنجال وی را توقیف و مطابق دستور فوق عمل نمایند.
۵- فقط افسر که اعزام می گردد از موضوع مأموریت مطلع باشد و سایر افراد به هیچ وجه نبایستی بدانند که مأموریت چیست و سایر پرسنل ناحیه نیز نبایستی از این موضوع و مأموریت آگاهی یاب.
۶- از ساعت ۷:۳۰ روز ۲۱/۷/۷۵ نواحی برای مدت ۴۲ ساعت آمادگی درجه سه را [برای] جلوگیری و جوابگوئی به هر پیش آمدی اجرا نمایند. ضمناً ناحیه هرمزگان آمادگی و پیش بینی های لازم در جزیره فارو جهت اجرای این مأموریت فوراً معمول دارد.
۷- اهمیت مأموریت را مجدداً تأکید و انتظار دارد فرماندهان نواحی و مسئولین امر با نهایت دقت و حفاظت و هوشیاری مأموریت محوله را اجرا نمایند.
۲۵/۹۲/۱۰۷۱/۴۵۷۹/د۲
مورخه ۱۲/۷/۱۳۵۷
فرمانده ژاندارمری کشور، سپهبد محققی» ( کی ۱۶/۱۲ ص ۳)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

elementum mi, adipiscing efficitur. quis neque. sem,