بخش‌هایی از سخنرانی دکتر سیدحمید روحانی در نماز جمعه تهران. ۱۰ آبان ۱۳۹۲

حجت‌الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

برخی انگار خواب‌نما شدند و می‌گویند امام با شعار مرگ بر آمریکا مخالف بود.

چرا رژیم صهیونیسی باید از جزئیات مذاکرات هسته‌ای مطلع باشد و مردم ایران بی‌خبر!

امام در وصیت‌نامه سیاسی ـ عبادی خود تاکید کرده‌اند که درمراسم عزاداری‌ها و نوحه‌خوانی‌ها و در اشعار مرثیه به ستمگران زمان و در راس آن آمریکا لعن و نفرین شود.

به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام سیدحمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، امروز پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به اهمیت روز ۱۳ آبان پرداخت و با بیان اینکه ۱۳ آبان در بردارنده ۳ حادثه بزرگ است، گفت: در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ امام (ره) در پی اعتراض به رژیم کاپیتولاسیون از ایران تبعید شدند. در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ هم دانش‌آموزان عزیز به حمایت از امام پرداخته بودند و به خاک و خون کشیده شدند. همچنین در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ دانشجویان غیور و پیرو خط امام لانه جاسوسی آمریکا را تسخیر کردند و دست آمریکا را برای همیشه از کشور کوتاه ساختند.

وی با بیان اینکه امام (ره) سفارت آمریکا را لانه جاسوسی دانستند، گفت: در آن زمان کمتر کسی باور می‌کرد که پس از گذشت ۳۴ سال همه دنیا باور کنند که سفارتخانه‌های آمریکا لانه جاسوسی است.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی بینش امام را برگرفته از قرآن و مکتب انبیاء دانست و با بیان این مطلب که امام روش انبیاء را در پیش گرفته بود، اظهار داشت: ایشان همانند انبیاء در برابر بت‌پرستان ایستاد و به این موضوع فکر نمی‌کرد که آیا امروز قدرت مقابله یا ایستادن با آنها را داریم یا نداریم؟ در آن زمان کسی جرأت نمی‌کرد بدون القاب کذایی اعلیحضرت همایونی اسم شاه را به زبان بیاورد. در این شرایط امام (ره) به صحنه آمدند و انزجار خود را از شاه و هتک حرمتی که به اسلام روا شده بود، اعلام کردند.

“در روز ۱۳ خرداد ۱۳۴۲ در مدرسه فیضیه فریاد زدند آقای شاه بدبخت، بیچاره. امام با این گفته خود بت‌شکنی کردند و شمارش معکوس از همان تاریخ آغاز شد”.

روحانی با بیان اینکه یکی دیگر از بت‌شکنی‌های امام (ره) علیه آمریکا بود، اظهار داشت:‌ کسی در ایران جرأت نمی‌کرد علیه آمریکا اعلام نظر کند.در حالی که این آمریکا بود که کاپیتولاسیون را تحمیل کرد، با این حال هیچ‌یک از گروه‌ها جرأت نفس کشیدن نداشتند. امام با قدرت مقابل بت بزرگ ایستاد.

وی خاطرنشان کرد: در آن زمان به امام گفته بودند علیه آمریکا و کاپیتولاسیون حرف نزن، اما امام در ۴ آبان ۱۳۴۳ سخنرانی تاریخی علیه شیطان بزرگ ایراد کردند و رئیس‌جمهور آمریکا را منفورترین بشر در دنیا دانستند.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی با اشاره به اینکه مردم ایران به بت‌شکنی‌ امام خمینی (ره) آگاه بودند، یادآور شد: از این رو در سرود خود آورده بودند ما به ۴ بت‌شکن یعنی ابراهیم، موسی، علی و خمینی افتخار می‌کنیم. امام از بت‌ها نترسید و حماسه آفرید؛ گفته امام برگرفته از مکتب انبیاء و قرآن بود. همچنین در آغاز نهضت تلاش کرد تا مردم را به صحنه بیاورد.

روحانی با یادآوری این مطلب که امام در ۱۶ مهر ۱۳۴۱ یعنی در روز آغاز نهضت ۳ پیشنهاد را ارائه کرده‌اند به تشریح این ۳ پیشنهاد پرداخت و گفت: امام فرموده بودند که باید تلگراف‌ها و نامه‌های مقامات روحانی که به دولت می‌نویسند چاپ و در اختیار مردم قرار گیرد. پیشنهاد دوم امام به خطبا بود ایشان گفته بودند خطبا و وعاظ به مردم آگاهی ببخشند چرا که رژیم به دنبال اسلام‌ستیزی است. سومین پیشنهاد امام خطاب به مراجع بود. ایشان پیشنهاد داده بودند مراجع با مردم حرف بزنند. از این رو امام از زمان نهضت تا زمانی که در قید حیات بودند، از هر فرصتی برای سخنرانی استفاده می‌کردند.

وی اضافه کرد: امام آنچه می‌گفتند برگرفته از قرآن بود. ایشان سخنی از خود نداشتند و به دنبال استکبارستیزی بودند. ایشان از کشورهای قلدرمآب نفرت داشتند.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی با بیان اینکه امام با یک عصا نظام فرعونی را سرنگون کرد، اظهار داشت: ملت با دست خالی مقابل نظام ۲۵۰۰ ساله ایستاد و آن نظام را منقرض ساخت. حقیقتا امام هیچگاه دچار لغزش و خطا نشدند و چراغ الهی در پیشاپیش امام راه را نشان می‌داد. ایشان جز به خدا به کسی اتکا نداشتند. امام قرآن را از محجوریت نجات داد.

روحانی با بیان اینکه گفته امام مبنی بر شعار مرگ بر شاه و مرگ بر آمریکا برگرفته از قرآن بود، افزود: امروز مطالبی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه چه اصراری است شعار مرگ بر آمریکا ادامه پیدا کند؟ اساس مکتب تشیع لعن و نفرت از دشمنان است. باید برائت خود را از یزید زمان اعلام کنیم.

وی تاکید کرد: مرگ بر آمریکا به معنای لعن بر یزید است. از این رو مرگ بر آمریکا صریح آیه قرآن است. کسانی که اصرار دارند این شعار گفته نشود، اگر در زمان امام حسین (ع) بودند با به صف یزید می‌پیوستند و یا حاضر نمی‌شدند از یزید ابراز نفرت کنند.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهشی برائت از دشمنان و کسانی که به مسلمین ظلم می‌کنند را وظیفه تشیع عنوان کرد و افزود: کسانی که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند مخالفت خود را با جنایات آمریکا و ظلم‌هایی که انجام می‌دهد، اعلام می‌کنند.

روحانی با اشاره به اقدامات آمریکا علیه انقلاب اسلامی گفت: بودجه‌های کلانی در کنگره آمریکا علیه ایران تصویب می‌شود، تحریم‌های اقتصادی صورت می‌گیرد، تحریم می‌کنند، تروریست‌ها را به صحنه می‌آورند، تروریست تربیت می‌کنند. بر این اساس ملت وظیفه دارد در مقابل این همه ظلم طبری کند.

وی با بیان اینکه شعار مرگ بر آمریکا به ملت‌های آزاده روحیه می‌هد، گفت: ملت‌های آزادی‌خواه چشم به راه ملت ایران دارند. امروز شعار مرگ بر آمریکا وظیفه هر انسان آزادی‌خواه است، چرا که آنها از استکبار نفرت دارند و باید با قدرت مقابل توطئه‌ها و نقشه‌های آمریکا با فریاد “مرگ بر آمریکا” ایستاد.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهشی تاکید کرد: خطر شعار مرگ بر آمریکا برای کاخ‌نشینان آمریکا وحشت انگیز است، بنابراین با قدرت تلاش می‌کنند تا این صدا را خاموش کنند. رژیم صهیونیستی سعودی ۶۰۰ زائر را به جرم شعار مرگ بر آمریکا به خاک و خون کشید. این نشان می‌دهد که آمریکا از این شعار می‌ترسد و کاخ‌سفید با شعار مرگ بر آمریکا می‌لرزد.

روحانی اضافه کرد: تسلیم طلبان، رفاه‌طلبان وجاه‌طلبان به راه افتادند که خط امام را منزوی سازند. اینها همان‌هایی هستند که می‌گفتند افکار امام در موزه است. سعی می‌کنند راه امام منزوی شود در حالی که امام همواره با مردم حرکت می‌کرد.

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه برخی می‌گویند مذاکرات هسته‌ای باید محرمانه بماند تاکید کرد: چطور است که رژیم صهیونیستی باید اطلاع داشته باشد، اما مردم ایران ندانند؟ اینها می‌خواهند که مردم محرم نباشند. می‌خواهند مردم را در بی‌خبری قرار دهند.

روحانی در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با طرح این سوال که آیا این درست است که رژیم صهیونیستی از متن مذاکرات ایران و ۱+۵ ایران اطلاع داشته باشد اما ملت ایران نامحرم باشند؟ اظهار داشت: برخی انگار خواب‌نما شدند و می‌گویند امام با شعار مرگ بر آمریکا مخالف بود، فکر می‌کنند می‌توانند با خاطره‌سازی تیشه به ریشه انقلاب بزنند.

وی تاکید کرد: توطئه‌های استکبار نمی‌تواند راه امام را به بن‌بست بکشانند. ادعا می‌شود که امام سال ۶۶ مخالف این شعار بودند در حالی که ایشان در سال ۶۷ می‌گویند که بهترین دعا برای آمریکا دعای مرگ بر آمریکا است.

روحانی با بیان اینکه عده‌ای خواب‌نما شده‌اند که امام مخالف مرگ بر آمریکا بود، اظهار اداشت: امام راحل اهل درگوشی حرف زدن نبود. ادعا می‌شود که امام سال ۶۶ موافق حذف این شعار بودند؛ ایشان سال ۶۷ می‌گویند بهترین‌ دعا علیه آمریکا مرگ است. توطئه‌های استکبار نمی‌تواند راه امام را به بن‌بست بکشاند.

روحانی تاکید کرد: امروز مردم ایران با شیوه‌های شیطانی از شعار مرگ بر آمریکا باز نمی‌مانندو این شعار ریشه در مکتب تشیع دارد. شعار مرگ بر آمریکا مربوط به دیروز نبود، مربوط به تاریخ شیعه است. امام از سال ۶۳،۶۶ و ۶۷ مطالب صریح خود را در خصوص آمریکا بیان فرموده بودند. ایشان در ۲۵ فروردین ۶۶ فرموده بودند مرگ بر همه ظالمان دنیا. همچنین در سوم اسفند ۶۸ گفته بودند آنهایی که قصد خدمت دارند راه برایشان گشوده است اما نه به قیمت طلبکاری. پیام امام در وصیت‌نامه ایشان آمده است.

وی با بیان اینکه نباید شعار و نفرت خود را فقط به یزید در زمان امام حسین سر بدهیم، افزود: باید لعن نیز به یزید زمان صورت بگیرد. بنابراین باید شعار مرگ بر آمریکا کوبنده‌تر سرداده شود.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی تاکید کرد: ملت در ۱۳ آبان امسال نشان می‌دهد که توطئه‌ استکبار و نقشه‌های آمریکا نمی‌تواند راه امام را به بن‌بست برساند.

مرگ بر آمریکا از وصیت‌های امام به سران هیئت‌های عزاداری و نوحه‌خوانی است.

ای سران هیئت‌های عزاداری به نوای امام لبیک گویید.

متعاقبا مشروح سخنرانی در سایت درج خواهد گردید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

id, venenatis suscipit sed venenatis, libero. lectus