گزارشات ساواک در خصوص تظاهرات طلاب قبل از قیام مردمی ۱۹ دی (۱۳۸۹/۱۰/۱۹)

image_print

سند 9

 

سند 10

 

تظاهرات پراكنده در قم
روزنامه اطلاعات در صفحه ۷ شماره ۱۵۵۰۶ مورخ ۱۷/۱۰/۲۵۳۶ مقاله‌اي تحت عنوان «ايران و استعمار سرخ و سياه» نوشته احمد رشيدي مطلق درباره روح‌اله خميني درج نموده و چون احتمال ميرفت عناصر مخرب دست به اقداماتي بزنند بلافاصله پس از انتشار روزنامه به كليه شهرباني‌ها سريعا ابلاغ شده تا نسبت به حفاظت تاسيسات روزنامه اطلاعات اقدام نمايند. (فتوكپي مقاله پيوست مي‌باشد).
ساعت ۱۰۰۰ روز جاري (۱۸/۱۰/۲۵۳۶) حدود ۳۰۰ نفر از طلاب قم بعنوان اعتراض به درج مقاله مذكور مقابل صحن حرم و مدرسه خان اجتماع و شعارهائي له خميني داده كه به محض مشاهده ماموران متفرق گرديده‌اند.
متعاقب آن حدود ۱۵۰ نفر به منزل آيت‌اله شريعتمداري رفته كه نامبرده از پذيرفتن آنها خودداري و بنابه تقاضاي تلفني وي ماموران شهرباني اطراف منزل مستقر و در نتيجه ۶۰ نفر از آنان خارج و بقيه در حياط منزل باقي مي‌مانند سرانجام مشاراليه با بلندگوي دستي خطاب به مجتمعين اظهار نموده (از اينكه به منزل من آمديد متشكرم و شما فكر مي‌كنيد كه ساكت نشسته‌ايم اما در اشتباه هستيد ما اقدامات خود را مي‌كنيم ولي شما در منزل من آرام و ساكت هستيد و به محض آنكه از منزل خارج شديد شعار مي‌دهيد،‌ شلوغ مي‌كنيد، نظم شهر را به هم مي‌زنيد و نتيجه اقدامات من را بر باد مي‌دهيد) كه پس از سخنراني، جمعيت از منزل متفرق گرديده است.
مقارن همان ساعت حدود ۳۰۰ نفر به منزل آيت‌اله گلپايگاني و ۱۰۰ نفر به منزل آيت‌اله روحاني مراجعه نموده‌اند كه آيت‌اله روحاني نيز در اين زمينه مطالبي بيان داشته و اضافه كرده با داد و بيداد و شعار موافق نيستم.
در خلال امر تعداد معدودي مبادرت به تظاهرات پراكنده در چند نقطه شهر نمودند كه وسيله ماموران سريعا متفرق گرديده‌اند.
ساعت ۱۲ كليه مراجعه كنندگان از منازل آيات خارج و متفرق شده و وضع به صورت عادي درآمده است.
ارزيابي خبر: خبر صحت دارد.
گيرندگان: دفتر ويژه اطلاعات، كميته مشترك ضد خرابكاري
منبع: آرشیو بنیاد

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *