چهل سال پیش در چنین روزی: ۲۲ بهمن ۱۳۵۷

تصویر روزنامه اطلاعات ۲۲ بهمن ۱۳۵۷: تهران صحنه جنگ خونین مسلحانه

 اعلامیه «شورای عالی ارتش» و اعلام پشتیبانی از خواست مردم ایران

«شورای عالی ارتش» صبح امروز، در پی تشکیل یک جلسه، بی طرفی خود را «در مناقشات سیاسی» اعلام کرد و از خواست ملت ایران پشتیبانی نمود، این بیانیه، که در آن برای نخستین بار کلمه شاهنشاهی از عنوان رسمی #ارتش حذف شده بود، ساعت ۲ بعدازظهر از رادیوایران پخش شد.
متن اعلامیه «شورای عالی ارتش» چنین است:
ارتش ایران وظیفه دفاع از استقلال و تمامیت کشور عزیز ایران را داشته و تاکنون در آشوب‌های داخلی سعی نموده است با پشتیبانی از دولت‌های قانونی این وظیفه را به نحو احسن انجام دهد. باتوجه به تحولات اخیر کشور، شورای عالی ارتش در ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه امروز ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تشکیل و به اتفاق آرا تصمیم گرفته شد که برای جلوگیری از هرج و مرج و خونریزی بیشتر بی طرفی خود را در مناقشات سیاسی فعلی اعلام و به یگانهای نظامی دستور داده شد که به پادگانهای خود مراجعه نمایند. ارتش ایران همیشه پشتیبان ملت شریف و نجیب و وطن پرست ایران بوده و خواهد بود و از خواسته‌های ملت شریف با تمام قدرت پشتیبانی می‌نماید.

 

تصویر روزنامه کیهان ۲۲ بهمن ۱۳۵۷: جنگ تانکها با مردم مسلح در خیابانها

محله های تهران به سنگرها و دزهای نظامی تبدیل شد

پاسخ امام خمینی به استفتاء جمعی از افراد نیروهای مسلح شاهنشاهی

امام‌خمینی در پاسخ به استفتاء جمعی از افراد نیروهای مسلح درباره عدول از قسم آنها درباره حفظ تاج و تخت رژیم سلطنتی اعلام کردند: قسم برای حفظ قدرت طاغوتی صحیح نیست و مخالفت با آن واجب است و کسانی که این نحو قسم خورده‌اند باید برخلاف آن عمل کنند.

 

سقوط زندان اوین

صبح امروز زندان اوین، محل شکنجه بسیاری از مبارزان ضد حکومت پهلوی، پس از چندین ساعت محاصره به دست مردم افتاد. از نخستین ساعات شب گذشته تعدادی از مردم مسلح تهران این زندان را به محاصره درآوردند و در نهایت پس از چندین ساعت نبرد، موفق به تسخیر آن شدند.

 

همراهی و همدلی مردم ایران را در این کلیپ زیبا ببینید

حضور مردم مسلح در جام جم و تصرف رادیوتلویزیون

 پیش از ظهر امروز، مردم مسلح در اطراف ساختمان رادیو و تلویزیون سنگر گرفتند. با عقب نشینی صلح‌آمیز افراد فرمانداری نظامی، ساختمان رادیو و تلویزیون بدون درگیری به تصرف مردم درآمد. پس از صدور اعلامیه آیت‌الله طالقانی خطاب به کارکنان اعتصابی رادیو تلویزیون مبنی بر لزوم برقراری ارتباط با مردم، کارکنان اعتصابی ساعت ۵:۴۵ بعدازظهر به مرکز رادیو تلویزیون آمدند. در این ساعت رادیو ایران با قطع برنامه موسیقی، ابتدا سرود «ای ایران، ای مرز پرگهر» را پخش کرد. پس از نیز نخستین جملات رادیو انقلاب پخش شد اینجا تهران است، صدای راستین ملت ایران صدای انقلاب امروز به همت مردانه ملت، آخرین دژهای استبداد فروریخت. یکی از آخرین‌ها رادیو بود. صدای واقعی استمداد ملت به ما نیرو داد و راهمان را هموار کرد تا بتوانیم همچنان پاره‌ای کوچک از پیکر عظیم مردم صدای راستین انقلاب را به گوشها برسانیم

تصرف ساختمان نمایندگی رژیم صهیونیستی در تهران به دست مردم

حدود ظهر امروز سفارت رژیم صهیونیستی در تهران واقع در خیابان کاخ (فلسطین) نبش خیابان بزرگمهر به تصرف مردم درآمد. مردم ضمن دستیابی به اسناد آن، این مرکز را ویران کردند. بر سر در ساختمان آن سفارت بر پارچه سبز رنگی نوشته شده «سفارت فلسطین» و بر پارچه قرمز رنگی این شعار به چشم می‌خورد: «اسرائیل نابود است، فلسطین پیروز است.»

 تصرف ساختمان نخست وزیری توسط مردم تهران

حدود ساعت ۴ بعدازظهر، مردم مسلح محل نخست‌وزیری حکومت شاهنشاهی را به محاصره خود درآوردند. در این مکان اعلام شد که شاپوربختیار، آخرین نخست‌وزیر حکومت پهلوی محل نخست‌وزیری را ترک کرده است، به همین دلیل مردم بدون درگیری، کاخ نخست‌وزیری را به تصرف خود درآوردند. پس از تصرف محل نخست‌وزیری توسط مردم، اطلاعیه‌ای بر سر در آن به شرح زیر آویختند:
«مکان نخست‌وزیری در تاریخ ۲۲/۱۱/۵۷ بدون هیچگونه تخریبی تخلیه و اشغال شد. ساعت ۴ بعدازظهر»
هنگام تسخیر نخست‌وزیری اموال موجود آن حدود پانصد میلیون تومان برآورد شده است. در بین اجناس، ژتونهای قمار، مشروبات الکلی، لباس‌های زنانه و مردانه، کفش و مانند آن به چشم می‌خورد.

شیشه عمر شاه
 یکشنبه ۲۲بهمن ماه ۱۳۵۷
 
ـ بنابر گزارش روزنامه آيندگان در ساعت ۹ عده‌اي به سفارت امريكا يورش بردند و در اثر تيراندازي طرفين، شماري كشته و مجروح شدند. بنابر گزارش بولتن خبرگزاري پارس «مقامات سفارت امريكا به مقر آيت‌الله خميني براي كمك متوسل شدند.» (اين اقدام از طرف سازمان چريك‌هاي فدايي خلق صورت گرفت و با اقدامات دولت موقت، سفارت از مهاجمان تخليه و به كارگزاران امريكايي سپرده شد.)
ـ بنابر گزارش روزنامه آيندگان صبح امروز جرايد از ۱۶۴ نفر شهيد و ۶۳۴ نفر مجروح خبر دادند كه در بيمارستان‌هاي تهران بستري هستند. به گزارش اين منبع بيشتر مجروحان و شهيدان- بالغ بر ۱۳۶ مجروح و ۵۳ شهيد- در بيمارستان جرجاني بودند.
ـ صبح امروز سران ارتش در جلسه فوق‌العاده‌اي، بي‌طرفي ارتش را اعلام كردند. در اطلاعيه‌اي كه به همين مناسبت تهيه و در ساعت ۱۴ از راديو خوانده شد، آمده بود: «با توجه به تحولات اخير كشور، شوراي عالي ارتش در ساعت ۱۰:۳۰ دقيقه امروز ۲۲بهمن۱۳۵۷ تشكيل و به اتفاق آراء تصميم گرفته شد كه براي جلوگيري از هرج و مرج و خونريزي بيشتر، بي‌طرفي‌ خود را در مناقشات سياسي فعلي اعلام و به يگان‌هاي نظامي دستور داده شد كه به پادگان‌هاي خود مراجعه نمايند. ارتش ايران هميشه پشتيبان ملت شريف و نجيب و وطن‌پرست ايران بوده و خواهد بود و از خواسته‌هاي ملت شريف با تمام قدرت پشتيباني مي‌نمايد.»
ـ در پي پخش خبر بي‌طرفي ارتش، امام در دومين پيامشان از مردم خواستند آرامش و نظم را حفظ كرده و از حمله به سفارتخانه‌ها خودداري كنند. ايشان در پيام ديگري از مردم خواستند مانع آشوب و هرج و مرج شوند و از غارت، آتش‌سوزي، مجازات متهمان و از بين بردن آثار علمي، فني، صنعتي، هنري و اتلاف اموال عمومي و خصوصي خودداري كنند. ايشان گفتند «من اكيداً اعلام مي‌كنم كه هر كس دست به چنين عملياتي بزند، از جامعه انقلابي ملت مطرود و در پيشگاه خداوند متعال مسئول است… از همه شما برادران و خواهران عزيز مي‌خواهم كه با دولت موقت انقلاب اسلامي كه وارث يك سلسله خرابي‌هاي گذشته است همكاري نماييد تا به حول و قوه الهي هر چه زودتر با همكاري يكديگر، ايران اسلامي آباد و آزاد را كه مورد غبطه جهانيان باشد بسازيم.»
 
 
 
کلیپی حماسی در مورد آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *