سند 9

 

سند 10

 

تظاهرات پراکنده در قم
روزنامه اطلاعات در صفحه ۷ شماره ۱۵۵۰۶ مورخ ۱۷/۱۰/۲۵۳۶ مقاله‌ای تحت عنوان «ایران و استعمار سرخ و سیاه» نوشته احمد رشیدی مطلق درباره روح‌اله خمینی درج نموده و چون احتمال میرفت عناصر مخرب دست به اقداماتی بزنند بلافاصله پس از انتشار روزنامه به کلیه شهربانی‌ها سریعا ابلاغ شده تا نسبت به حفاظت تاسیسات روزنامه اطلاعات اقدام نمایند. (فتوکپی مقاله پیوست می‌باشد).
ساعت ۱۰۰۰ روز جاری (۱۸/۱۰/۲۵۳۶) حدود ۳۰۰ نفر از طلاب قم بعنوان اعتراض به درج مقاله مذکور مقابل صحن حرم و مدرسه خان اجتماع و شعارهائی له خمینی داده که به محض مشاهده ماموران متفرق گردیده‌اند.
متعاقب آن حدود ۱۵۰ نفر به منزل آیت‌اله شریعتمداری رفته که نامبرده از پذیرفتن آنها خودداری و بنابه تقاضای تلفنی وی ماموران شهربانی اطراف منزل مستقر و در نتیجه ۶۰ نفر از آنان خارج و بقیه در حیاط منزل باقی می‌مانند سرانجام مشارالیه با بلندگوی دستی خطاب به مجتمعین اظهار نموده (از اینکه به منزل من آمدید متشکرم و شما فکر می‌کنید که ساکت نشسته‌ایم اما در اشتباه هستید ما اقدامات خود را می‌کنیم ولی شما در منزل من آرام و ساکت هستید و به محض آنکه از منزل خارج شدید شعار می‌دهید،‌ شلوغ می‌کنید، نظم شهر را به هم می‌زنید و نتیجه اقدامات من را بر باد می‌دهید) که پس از سخنرانی، جمعیت از منزل متفرق گردیده است.
مقارن همان ساعت حدود ۳۰۰ نفر به منزل آیت‌اله گلپایگانی و ۱۰۰ نفر به منزل آیت‌اله روحانی مراجعه نموده‌اند که آیت‌اله روحانی نیز در این زمینه مطالبی بیان داشته و اضافه کرده با داد و بیداد و شعار موافق نیستم.
در خلال امر تعداد معدودی مبادرت به تظاهرات پراکنده در چند نقطه شهر نمودند که وسیله ماموران سریعا متفرق گردیده‌اند.
ساعت ۱۲ کلیه مراجعه کنندگان از منازل آیات خارج و متفرق شده و وضع به صورت عادی درآمده است.
ارزیابی خبر: خبر صحت دارد.
گیرندگان: دفتر ویژه اطلاعات، کمیته مشترک ضد خرابکاری
منبع: آرشیو بنیاد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

mi, et, odio dolor luctus eleifend Donec non amet, Curabitur risus. facilisis