اطلاعات 15 بهمن 57

تصویر روزنامه اطلاعات ۱۵ بهمن ۱۳۵۷: حلسه مهم دیشب در حضور امام

 

کیهان 15 بهمن 57

تصویر روزنامه کیهان ۱۵ بهمن ۱۳۵۷

 

 متن حکم تاریخی حضرت امام خمینی به مهندس بازرگان بعنوان نخست وزیر موقت بتاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۱۵

 

بسم الله الرحمن الرحیم

۶ ربیع الاول ۱۳۹۹
جناب آقای مهندس مهدی بازرگان

بنا به پیشنهاد شورای انقلاب، بر حَسَب حق شرعی و حق قانونی ناشی از آرای اکثریت قاطع قریب به اتفاق ملت ایران که طی اجتماعات عظیم و تظاهرات وسیع و متعدد در سراسر ایران نسبت به رهبری جنبش ابراز شده است، و به موجب اعتمادی که به ایمان راسخ شما به مکتب مقدس اسلام و اطلاعی که از سوابقتان در مبارزات اسلامی و ملی دارم، جنابعالی را بدون در نظر گرفتن روابط حزبی و بستگی به گروهی خاص، مأمور تشکیل دولت موقت می‌نمایم تا ترتیب اداره امور مملکت و خصوصاً انجام رفراندم و رجوع به آرای عمومی ملت درباره تغییر نظام سیاسی کشور به جمهوری اسلامی و تشکیل مجلس مؤسسان از منتخبین مردم جهت تصویب قانون اساسی نظام جدید و انتخاب مجلس نمایندگان ملت بر طبق قانون اساسی جدید را بدهید.
مقتضی است که اعضای دولت موقت را هر چه زودتر با توجه به شرایطی که مشخص نموده‌ام تعیین و معرفی نمایید.
کارمندان دولت و ارتش و افراد ملت با دولت موقت شما همکاری کامل نموده و رعایت انضباط را برای وصول به اهداف مقدس انقلاب و سامان یافتن امور کشور خواهند نمود.
موفقیت شما و دولت موقت را در این مرحله حساس تاریخی از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

روح الله الموسوی الخمینی

 

 یکشنبه ۱۵بهمن ماه ۱۳۵۷
ـ امام در حکمی به مهندس بازرگان، او را مأمور تشکیل دولت موقت کردند و در آن از بازرگان خواستند با رجوع به آرای عمومی درباره تغییر نظام سیاسی کشور به جمهوری اسلامی و تشکیل مجلس مؤسسان (خبرگان بعدی) برای تصویب قانون اساسی نظام جدید و برپایی انتخابات مجلس نمایندگان مردم اقدام کند.
ـ بنابر گزارش بولتن محرمانه خبرگزاری پارس، استاتفیلد ترنر رئیس سازمان سیا در امریکا اعتراف کرد که این سازمان «از قدرت جنبش مخالف در ایران که ماه گذشته شاه را با تحت فشار قرار دادن به تبعید فرستاد شگفت‌زده گردیده است.» و در جایی دیگر افزود آن چه که ما پیش‌بینی نکردیم وجود مردی با ۷۸ سال سن بود که ۱۴ سال را در تبعید گذرانده و این که روزی به عنوان یک سازمان‌دهنده یک تشکیلات سیاسی ظهور نماید و آن نیروها را گرد هم آورده و به صورت یک آتش‌فشان عظیم یک انقلاب ملی واقعی به راه اندازد.
ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات شاپور بختیار در یک گفت‌وگوی رادیویی گفت: «جمهوری اسلامی برای من به تمام معنا مجهول است.» او با ابراز ناخرسندی از واکنش‌های امام نسبت به تقاضای دیدار و یا نامه‌ای که خطاب به امام نوشت و بی‌پاسخ ماند اعلام کرد که سابقه مبارزاتی‌اش بیشتر از امام است و در نهایت افزود رژیم من نه دیکتاتوری شاه است و نه جمهوری لیبی و پاکستان. (بختیار در این مصاحبه اعلام نکرد که حکومت او از چه نوع نظام حکومتی دفاع می‌کند.)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

id elit. in luctus venenatis commodo sit