کتاب نهضت امام خمینی (دفتر اول)

نویسنده: سید حمید روحانی

سال نشر: ۱۳۸۹

چاپ جاری: ۱۸

تعداد صفحات: ۵۰۰

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

سید حمید روحانی(زیارتی) جلد اول را با عنوان «بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی» برای اولین بار در سال ۱۳۵۶ در چاپخانه ای در بیروت (لبنان) درآورد و در سال ۱۳۵۷ این اثر در ایران چاپ و منتشر و با استقبال گسترده مردم مسلمان روبرو شد. چهار سال بعد یعنی در سال ۱۳۶۰ این کتاب با شمارگان ۱۵۰۰۰ نسخه به علاقه‌مندان نهضت امام خمینی عرضه گردید. ناشر این نسخه، انتشارات راه امام است.
صفحه روبروی شناسنامه کتاب به «بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین» زینت یافتهو دو صفحه بعد به ترتیب به «افضل الجهاد کلمه الحق عفو سلطان جائر» و تمثال رهبر انقلاب اسلامی مزین است. زیرتمثال ایشان چنین آمده است: «سماحه الامام المجاهد المرجع الدینی الاعلی آیت الله العظمی الخمینی»؛ کلامی آشنا و دشمن کوب در دوران تبعید آن حضرت. قبل از پیشگفتار چاپ جدید جملاتی ازرهبر کبیر انقلاب اسلامی را می خوانیم که رهنمودی است برای جمع آوری اسناد و ثبت وقایع و رویدادهای انقلاب اسلامی توسط اهل فن متعهد و نویسنده: «لازم است برای بیداری نسل های آینده و جلوگیری از غلط نویسی مغرضان، نویسندگان متعهد با دقت تمام به بررسی دقیق تاریخ این نهضت اسلامی بپردازند و قیام ها و تظاهرات مسلمین ایران را در شهرستان های مختلف با تاریخ و انگیزه آن ثبت نمایند.»
«روشن شدن مبارزات اصیل اسلامی در ایران از ابتدای انعقاد نطفه اش تاکنون و رویدادهایی که در آینده اتفاق می افتد از مسائل مهمی است که باید نویسندگان و علمای متفکر و متعهد به آن بپردازند… تاریخ روشنگر نسل های آینده است.» (امام خمینی/ ۲۱ شعبان ۱۳۹۸ برابر با سال ۱۳۵۷ شمسی)
اما سید حمید روحانی (زیارتی)، مولف کتاب از اوایل ظهور نهضت و انقلاب اسلامی تصمیم گرفته با جمع آوری اسناد و مدارک در این زمینه کتابی بنویسد. وی در پیشگفتار کتاب می نویسد: «البته اندیشه نگارش کتابی درباره نهضت امام خمینی را می‌توانم بگویم همزمان با آغاز آن نهضت در سر داشتم و از آن روی در همان اوان با کوشش پیگیر و دامنه داری به جمع آوری اعلامیه ها و سخنرانی های ایشان، دیگر مقامات روحانی، احزاب و گروه های مختلف سیاسی پرداختم و نیز رویدادهایی را که به دنبال آغاز نهضت، تقریباً هر روز به وقوع می پیوست، به طور مرتب و روزانه در دفتر خاطرات خود – علی رغم خطراتی که می توانست برای من داشته باشد – یادداشت می کردم تا آن که توانستم کلکسیونی جالب و تا حدی کامل از اعلامیه ها، سخنرانی ها، طومارها، تلگراف ها، نامه ها و عکس های مختلف و … به ضمیمه پاره ای از لباس خونین و نیم سوخته روحانیان به خون تپیده مدرسه فیضیه، ترتیب دهم و هر روز نیز در تکمیل آن هرچه بیشتر کوشش به عمل آورم.» (۹)
اما بخش عمده کلکسیون (مجموعه) وی که در سال ۱۳۴۶ به فردی سپرده شده بود، ازبین رفت: «این خبر تلخ و ناگوار، ضربه توان فرسایی بر روح من وارد ساخت و رنج و اندوه فراوانی برای من به دنبال آورد؛ زیرا با ازبین رفتن آن، نه تنها زحمت های شبانه روزی و کوشش های پیگیر و خستگی ناپذیر چندین سال من به هدر رفت که از جنبه تاریخی نیز ضربه جبران ناپذیر را دربرداشت؛ زیرا در کلکسیون مزبور، نسخه های منحصر به فردی از نامه و طومارهای اهالی بعضی از شهرها و شهرستان ها به قائد بزرگ اسلام و نیز نامه هایی خصوصی و منتشر نشده از امام خمینی به بعضی از مقامات برجسته روحانی که دربردارنده مطالب ژرف و جالبی از اوضاع آینده ایران بود، قرار داشت که می توانست در روشن کردن هدف و برنامه ایشان نقش به سزایی ایفا کند.» (۹)
پس از این ماجرا تا حدی از صرافت ادامه کار بازماند، اما انعکاس نهضت امام خمینی در نوشته های مختلف بدون نام امام خمینی سبب شد تا بار دیگر دنبال آرزوی خود را بگیرد و آن را محقق سازد و جامعه عمل بپوشاند. با این حال در همین پیش گفتار می نویسد: «علی رغم کوشش پیگیر و اهتمام فوق العاده ای که به منظور به دست آوردن مدارک لازم به کار بردم متأسفانه بسیاری از مدارک و اسناد که در خور اهمیت به سزایی می باشد و نیز بعضی از اتفاق های تاریخی و انقلابی قائد بزرگ اسلام را نتوانستم به دست بیاورم و از این نظر و از بعضی جهات دیگر این کتاب با نواقصی همراه است که از آن گریزی نبوده است و امیدوارم که با همت برادران دانشمند و پژوهشگر بتوانم این نواقص را در چاپ های بعدی برطرف سازم. شعبان المعظم ۱۳۹۷/ مرداد ماه ۱۳۵۶» (۱۸)
اما کتاب فهرستی از مطالب را در پایان دارد که ذیل عنوان های اصلی، عنوان های فرعی آمده است: زندگی نامه قائد بزرگ، امام خمینی در آسمان علم و فضیلت، امام خمینی در دوران پیش از آغاز نهضت، انقلاب سفید رفورمی از کاخ سفید، غائله انجمن های ایالتی و ولایتی، لوایح ششگانه یا ماسک شاهانه، نهضت ضد انقلاب سفید، دستگیری قائد و قیام اسلامی ۱۵ خرداد [سال ۱۳۴۲]: ادامه نهضت امام خمینی پس از قیام ۱۵ خرداد، احیای کاپیتولاسیون و تبعید قائد، شهید ثانی از خاندان امام خمینی (که منظور شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی، فرزند برومند امام خمینی در سال ۱۳۵۶ شمسی در ۴۷ سالگی است)
در این کتاب اسناد و عکس های جالب و گویا، ارزش کتاب را چند برابر و انعکاس وقایع متعدد فضای عمومی جامعه را در دو سوی این مبارزه برای ماندگاری در تاریخ ثبت و ضبط کرده است. این کتاب، گذشته از روشن کردن مسیر مبارزاتی امام خمینی از آغاز نهضت در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و نشان دادن هوشیاری امام در برابر رویدادها و جهت دهی مبارزه و مبارزان، به شیوه و منش ایشان در قبل از خرداد ۴۲ نیز می پردازد که شامل آموختن، آموزاندن، سرآمادگی در حوزه های مختلف علوم دینی و فلسفه و عرفان و اخلاق، نیز واکنش به موقع در برابر رویدادهای جامعه است. در این زمینه می توان به کتاب «کشف اسرار» اشاره کرد که پاسخی با صلابت، منطقی و مستدل به کتاب «اسرار ۱۰۰۰ ساله» است که خود داستانی خواندنی دارد.
سید حمید روحانی (زیارتی) با چنین ابتکاری در تألیف کتاب و بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی، قدم بزرگ و شایسته و لازم در ثبت اسناد و مدارک و رویدادهای واقعی برداشت و با گسترش آن در مجلدهای دیگر توانست کتاب مرجع درباره انقلاب اسلامی پدید آورد.

کتاب نهضت امام خمینی (دفتر دوم)

نویسنده: سید حمید روحانی

سال نشر: ۱۳۸۹

چاپ جاری: ۷

تعداد صفحات: ۱۳۰۷

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

این جلد « به: شهید ثانی از خاندان خمینی، آیت الله مجاهد سید مصطفی خمینی که شهادت او آغازگر اوج انقلاب اسلامی و درهم کوبنده نظام دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی است» تقدیم شد.
بعد از فهرست مطالب، کتاب حاوی ۳۲ صفحه تصویر است که با عکسی از امام خمینی آغاز می شود و به عکسی از غلامرضا تختی پایان می یابد. متأسفانه هیچ یک از عکس های شرح ندارد- خوشبختانه در جلد چهارم (دفتر چهارم) برای عکس ها شرح تهیه شده است. گویا آقای روحانی عکس را در زمره اسناد تاریخی و در بسیاری از موارد گویاتر از مکتوبات نمیداند و آن را به رسمیت نمی شناسد و از عکس به عنوان زینت المجالس و حاشیه ای در متن بهره می گیرد.
در فهرست سازی مطالب این جلد، عنوان های اصلی با شماره مشخص شده اند، به این ترتیب:
۱- نهضت درتبعید ۲- واکنش های درون مرزی ۳- بازتاب جهانی در برابر تبعید امام ۴- شاه در اندیشه تغییر تبعیدگاه امام ۵ – امام خمینی در تبعیدگاه عراق ۶- آغاز رسالت در نجف ۷ – جنگ شش روزه [اعراب و رژیم اشغالگر فلسطین] و بازتاب آن ۸- واکنش انتقام جویانه شاه ۹- جشن تاج گذاری و پیامدهای آن ۱۰- شهادت جهان پهلوان تختی ۱۱- حوزه – دانشگاه – زندان، سنگرهای مقاومت ۱۲- کشمکش های ابرقدرت ها در خلیج فارس ۱۳- بازتاب آتش زدن مسجد الاقصی ۱۴- مبارزات دانشجویی ۱۵- رهبری از تبعیدگاه ۱۶- کنسرسیوم سرمایه گذاری در ایران ۱۷- توطئه جهانی به منظور پیشگیری از مرجعیت جهانی امام ۱۸- سعیدی از حرکت تا شهادت.
کلیشه اسناد استفاده شده در متن طی فهرستی مجزا همراه شماره سند و صفحه مربوط آمده که بر سندیت کار افزوده است. خوب است از جمله در فهرستی نویسی در تمام مجلدات سامان یکنواخت و زودیابی حاکم شود.
فهرست راهنما (اعلام) نیز کمک می کند تا خواننده زودتر به موضوع مورد نظر دست یابد.
امام خمینی صبحدم روز چهارشنبه ۱۳ آبان ماه ۱۳۴۳ (۲۹ جمادی الثانی ۱۳۸۴) با یک فروند هواپیمای هرکولس نیروی هوایی ارتش به ترکیه تبعید شد و در «روز سه شنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۴۴ «شهر جمادی الثانی ۱۳۸۵» هواپیمایی حامل امام و شهید حاج سید مصطفی خمینی از ترکیه به سوی عراق پرواز کرد.»
گزارش و مطالب این دو تبعید، خواندنی و همچنان گرم و گیرا و لذت بخش است. به ویژه آن که با وجود سکوت خبری وقتی اعزام امام خمینی و فرزند گرامی اش – آقای سید مصطفی خمینی – به کاظمین افشا شد، استقبال شایانی از ایشان به عمل آمد و در سامرا «در جشن باشکوهی شیخ سعید البدری، از علمای بزرگ اهل تسنن در سخنانی به زبان عربی از امام خمینی تجلیل کرد: «سرورم آیت الله خمینی آقایان علمای اعلام؛ به اسم شهر دو امام عسکری پاک که امام مجاهد خمینی به شجره مبارکه آنان منسوب است مقدم مجاهد عظیم و پیشوای ارجمند آیت الله خمینی را گرامی داشته تبریک می گویم و مدرسه شیرازی که امروز از ایشان تجلیل می کند در حقیقت از علم، حکمت، فلسفه و جهاد ایشان تجلیل به عمل می آورد. ایشان در علم و جهاد با مرحوم میرزای شیرازی همکار است. تاریخ معاصر جهاد خمینی و مبارزات ایشان را در راه حفظ دین اسلام و آیین محمد، قرآن و پیروان محمد با حروف درخشان ثبت می کند. اگر قرن نوزدهم شاهد مبارزات مصلح بزرگ اسلام سید جمال الدین افغانی بود، قرن بیستم نیز شاهد جهاد امام خمینی در شرق و کوشش های او درراه تحکیم مبانی عالیه اسلام می باشد.
اگرچه در سال های اخیر در غربت به سر بردند ولی تمام کشورهای اسلامی شهر و وطن اوست و هرجا که رود معزز و محترم است، درود خدا بر ایشان و شما باد.»
همچنین رجوع دوباره به پاره هایی ازسخنرانی شهید سعید حجت الاسلام سعیدی که در کتاب آمده، هنوز گرم و هیجان انگیز و تپنده است، روحش شاد!

کتاب نهضت امام خمینی (دفتر سوم)

نویسنده: سید حمید روحانی

سال نشر: ۱۳۸۹

چاپ جاری: ۷

تعداد صفحات: ۱۳۰۳

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

چاپ پنجم از دفتر سوم نهضت امام خمینی، ویرایش۲ آن هم به حساب می آید که در سال ۱۳۸۲ با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه در ۱۳۰۳ صفحه منتشر شد.
«حکومت در اسلام، به عنوان نهادی سیاسی، خاستگاه خدای و پایه ای قرآنی دارد. خداوند اراده کرده است که انسان را جانشین خود در زمین قرار دهد (بقره/ ۳۰). نیز نوید داده است که مستضعفان را به عنوان پیشوایان و وارثان زمین برگزیند (قصص/۵) خداوند بزرگ پیروی از خداوند و پیامبر (ص) را بر مسلمانان واجب شمرده است (نساء/ ۵۹) از این رو در آیین اسلام، حکومت و نظام حکومتی از جایگاه ویژه برخوردار است و از مسائل بنیادین و ریشه ای به شمار می آید.»
پس از شناسنامه کتاب، پرتره ای از پرتره های خاطره انگیز رهبر کبیر انقلاب اسلامی مانند دفتر قبلی آمده است. پس از آن، کلام ایشان درباره تدوین تاریخ انقلاب اسلامی مربوط به ۲۱ شعبان ۱۳۹۸ (مرداد ۱۳۵۷) به همراه نامه حضرتشان به «جناب حجت الاسلام آقای آسید حمید روحانی (زیارتی) – (ادامه افاضاته) که مربوط به مورخ ۲۵/۱۰/۶۷ می شود، در این دفتر نیز تکرارشده است.
فهرست مطالب قبل از ورود به متن اصلی شامل «یادیار» می شود که باز تکرار متن حسرت بار دفتر دوم درباره رحلت آن عزیز کریم است.
«پیش گفتار» دو دفتر قبلی، (در دفتر سوم به «پیش نوشتار» تبدیل شده و در آن گله و شکوه مولف کتاب درباره کارشکنی ها و کارشکنانی است که چاپ این دفتر را با دو سال تأخیر مواجه کرده اند.
در ادامه پیشگفتار نظر خویش را درباره اسنادی که از ساواک به دست آمده و «در این دفتر و دو دفتر پیشین – فراوان بهره گیری شده است» اعلام می دارد و به این پرسش مقدر پاسخ می دهد که «اعتبار این گونه سندهای تا چه پایه است و اصولا از دیدگاه نگارنده به چه سندهایی می توان تکیه کرد و چه اسادی مورد خدشه و تردید است؟» (۱۰)
اما طبق فهرست؛ ذیل عنوان های اصلی نهضت امام ونقش روشنفکران، ریشه اندیشه اسلام منهای روحانیت، خیزش های قهرآمیز، امام و رسالت جهانی و توطئه اسلام زدایی، عنوان فرعی مربوط به موارد آمده است.
بخش پیوست نیز شامل تصویر اسناد و مدارک می شود و در ادامه کتاب، فهرست آیات، ادعیه و روایات و اعلام در سه بخش جدا از همه آمده اند.
این دفتر از نهضت امام خمینی به دلیل دربرداشتن مطالبی درباره روشنفکران، دکتر شریعتی، مبارزه مسلحانه چریک های چپ گرا و سازمان مجاهدین خلق، امام موسی صدر و حرکت المحرومین و جنبش امل لبنان، بیشترین چالش ها را برانگیخت و انتقادهای زیادی را متوجه مولف کتاب کرد.
یکی از موارد جالب توجه این دفتر که ذیل عنوان اصلی «امام و رسالت جهانی» (۶۸۳ – ۷۶۲) کتاب آمده است مربوط می شود به ماجرای اخراج ایرانیان مقیم عراق ( سال ۱۳۵۰) و واکنش امام خمینی به این ماجرا و دروغ پردازی جمشید اعلم سناتور مجلس سنا علیه امام و واکنش صریح و تند آقای فلسفی به اظهارات وی و به طورکلی رژیم شاه، که خواندنی است. همین واکنش سبب شد تا ساواک دستور دهد فلسفی ممنوع المنبر شود. دیگر این که، عکس قبیح و زننده ای را علیه آقای فلسفی، خطیب زبردست منتشر کردند که خشم همگان را برانگیخت و اسباب افتضاح و آبروریزی عوامل آن را فراهم کرد. (۷۱۶و…)
آوردن برشی از سخنان حضرت امام خمینی در ماجرای اخراج ایرانیان و طلاب ایرانی مقیم عراق توسط حکومت بعث در سال ۱۳۵۰ برای یادآوری جالب است: «بعد از آن که مصلحت و نظر خیرخواهی خود را به صورت تلگراف به مقامات عراقی رساندم (در ۶۹۵ آمده است) نه تنها جوابی ندادند بلکه با شدت عکس العمل نشان دادند. در این صورت فکرم به این منتهی شد که وجود ما دیگر در این جا لزومی ندارد، لذا فردا تذکره ام را نزد مقامات رسمی می فرستم و درخواست خروجی می کنم… در هر صورت دیگر برای من ناگوار است که در این جا باشم در حالی که دوستان من به اجبار دارند می روند و برادران دینی ما را اخراج می کنند. در صورتی که شنیده ام زمانی که تصمیم داشتند یهودیان مقیم عراق را اخراج کنند به آنان شش ماه مهلت دادند و جلسه ای ترتیب دادند که زیر نظر هیئتی اموال آنان به طور عادلانه به فروش برسد و وجه حاصله در اختیارشان قرار بگیرد، ولی با شما آقایان، ملت شیعه و ایرانیان مسلمان این طور رفتار می کنند. در کشوری که با مسلمین چنین رفتار می نمایند با مجاورین قبور ائمه (علیهم السلام) با این وضع معامله می کنند، اقامت برای من دشوار است. بنابراین فردا گذرنامه ها را می فرستم و از مقامات مربوطه می خواهم که به ما اجازه خروج از عراق و حرکت به سوی لبنان را بدهند… هم اکنون در این سرمایه سخت ایران، وضع این مردم در به در و این کسبه و تجار، کارگران و بیچارگانی که از این جا رانده شده اند خیلی بدتر از شماست. من برای آن ها بسیار متأسفم. این ها با زن و بچه در سر حد گرفتار کسانی هستند که با آنان بدتر از این رفتار می کنند…» (۶۹۸- ۶۹۷)
همچنین در دفتر سوم نهضت امام خمینی (ره)، شایعه ترور حضرت ایشان اذهان را متوجه خود کرد و نقل های متفاوتی مطرح شد؛ از جمله این که ترور حضرت آیت الله قرار است توسط عوامل بعثی صورت گیرد و آن را به گردن رژیم ایران بیندازند رژیم شاه درصدد ترور امام خمینی (ره) است برای این که رژیم بعثی را متهم سازد ولی سرانجام معلوم نشد که این شایعه ها چگونه و با چه هدف رواج یافت یا واقعاً شایعه نبوده و عوامل توطئه گر از عواقب شوم این حرکت رذیلانه ترسیده و عقب نشینی کرده اند.
به هر حال این دفتر، موضوع های خواندنی و چالش برانگیزی دارد.
نکته این است که کتاب به طورکلی از در برداشتن عکس های گویا فقیر است و عکسهای موجود نیز فاقد شرح اند، حتی پرتره های امام خمینی نیز خالی از سال تصویربرداری اند. سامان دهی تقویمی منظم و براساس تاریخی از تصاویر امام خمینی (ره)، کاری شایسته، جالب در تدوین تاریخی انقلاب اسلامی خواهد بود، به نظر می رسد جناب سید حمید روحانی بتواند این کار لازم و بدیع را آغاز کند و به سرانجام برساند.

کتاب نهضت امام خمینی (دفتر چهارم)

نویسنده: سید حمید روحانی

سال نشر: ۱۳۸۹

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۹۲۴

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

دفتر چهارم نهضت امام خمینی (ره) ۹۲۴ صفحه دارد. قبل از فهرست مطالب کتاب، عکس چهره (پرتره) با صلابت امام خمینی (ره) در یک صفحه قرار گرفته و بعد از آن پاره ای از سخنان رهبر کبیر انقلاب اسلامی درباره ضرورت «بررسی دقیق تاریخ این نهضت اسلامی توسط «نویسندگان متعهد با دقت تمام» آمده است که مربوط به ۵ مرداد ۱۳۵۷ می شود و در دفاتر قبلی نیز خوانده ایم. بعد از آن (چنان دفترهای دیگر) نامه امام خمینی به سید حمید روحانی درباره نوشتن تاریخ انقلاب اسلامی است که به نوعی به وی مأموریت این کار مهم داده می شود.
اما فهرست کتاب نهضت امام خمینی، دفتر چهارم شامل؛ پیش نوشتار و چهار سرفصل می شود: اسلام و حکومت، گروه های هودار حکومت اسلامی، جوانان درباری و آرمان شهر و فریادگران فیضیه. زیر هر یک از سرفصل ها مطالب مربوط آمده که در ادامه نوشتار بدان ها می پردازیم.
اما کتاب طبق فهرست دارای ۶ پیوست، اسناد و مدارک و فهرست آیات، ادعیه و روایات و فهرست اعلام است.
سید حمید روحانی: برخی از آرای فقیهان شیعه را درباره بسط ید ولی فقیه آورده است؛ از جمله صاحب جواهر الکلام نوشته است: «عجیب، انکار ولایت فقیه از سوی برخی از مردمان است، انگار اینان ذوق فقهی نیافته و رمز سخنان امامان را برنتافته اند … فقیه مصداق اولی الامر است و اطاعت از او واجب می باشد»
در «پیش نوشتار» (۲۶ – ۱۱) ضمن اشاره به نقش فراماسونری و فراماسونری ها در تحریف تاریخی و برکشیدن افراد موردنظر این فرقه و هتک کردن و پایین آوردن نیروهای مردمی و ضد استعماری و مسلمان، از شیوه و شگرد آنان «در راه به انزوا کشاندن اسلام، عالمان اسلامی و رهبران روحانی» چنین یاد می کنند: ۱- گماردن مهره های بی اراده در کشورهای اسلامی ۲- تز جدایی دین از سیاست ۳- تز اسلام منهای روحانیت ۴- از میان بردن پیشوایان اسلامی ۵ – افکار حکومت در اسلام (۲۱- ۱۸) بعد جهت تنبه نسل جوان و «پندگیری از گذشته و رویارویی با تحریف گری ها و وارونه نویسی های زهرآگین تاریخ نویسان وابسته به استکبار جهانی و سازمان فراماسونری» آنان را به «بررسی موشکافانه روی سرگذشته گذشتگاه» فرا می خواند.

کتاب نقدی بر مدخل امام خمینی در دایره المعارف تشیع

نویسنده: سهراب مقدمی شهیدانی

سال نشر: ۱۳۸۹

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۳۶۸

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

کتاب «نقدی بر مدخل امام خمینی در دایره المعارف  تشیع» به قلم سهراب مقدمی شهیدانی از سوی انتشارات بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۷ش، به چاپ رسیده است. مدخل «امام خمینی» در دایره المعارف  تشیع، به قلم عمادالدین باقی (سیاست‌مدار اصلاح ‌طلب و از اعضای ارشد بیت آیت الله منتظری) نگارش یافته و در سال ۱۳۷۸ انتشار یافته است. این مدخل که به نظر پژوهشگر منتقد کتاب با رویکردی جهت دار و همراه با تحریف به نگارش درآمده، بعد از ۱۹ سال، برای نخستین بار در قالب اثری مستقل مورد نقد و بررسی علمی قرار گرفته است.

کتاب «نقدی بر مدخل امام خمینی در دایره المعارف  تشیع» در هفت فصل مجزّا و بخش ضمائم، سامان یافته است. فصل نخست به معرفی «دایره المعارف  تشیع» و بیان ویژگی  های کلی مدخل امام خمینی(ره) اختصاص یافته است. در فصل دوم به ارزیابی مباحث مربوط به زندگانی شخصی امام خمینی(ره) پرداخته  شده است. موضوع فصل سوّم، نقد مطالب مربوط به وقایع نهضت، از آغاز تا پیروزی است و در فصل چهارم به ارزیابی مطالب مربوط به وقایع پس از پیروزی پرداخته شده است.

فصل پنجم به نقد مباحث مرتبط با اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) اختصاص یافته که حاوی نقدهای جدّی و مطالب بسیار مهمی است. در فصل ششم، مدخل آیت  اللّه سید مصطفی خمینی ـ به ضمیمه مدخل امام ـ مورد نقد و بررسی قرار گرفته و در فصل هفتم، بر واکاوی اشکالات ساختاری مدخل متمرکز شده است. در این کتاب برخی شبهات و ابهاماتِ تاریخ انقلاب اسلامی برای نخستین  بار مورد بررسی تفصیلی قرار گرفته و از این جهت، در کنار نقد گزاره های تاریخی، رویکردی ایجابی و اصلاحی نیز مدّ نظر بوده است، لذا مخاطب با مطالعه این اثر، در واقع برخی فرازهای مهم تاریخ انقلاب اسلامی و زندگانی امام  خمینی را به صورت عمیق و تحقیقی مورد مطالعه قرار می دهد.

کتاب نقدی بر مدخل خمینی، روح الله در دایره‌المعارف بزرگ اسلامی

نقدی بر مدخل خمینی

نویسندگان: سهراب مقدمی شهیدانی- میثم عبداللهی 

سال نشر: ۱۳۹۵

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۲۱۳

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

کتاب «نقدی بر مدخل «خمینی، روح الله» در دایره‌المعارف بزرگ اسلامی» به قلم سهراب مقدمی شهیدانی و میثم عبداللهی از سوی انتشارات بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۵ش، به چاپ رسیده است. مقدمی شهیدانی در مقدمه این کتاب می‌نویسد: «دایره المعارف  بزرگ اسلامی یکی از نخستین و گسترده‌ترین تلاش‌ها جهت دانشنامه‌نویسی در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که با مدیریت سید کاظم موسوی بجنوردی و با همراهی جمعی از نویسندگان ایرانی به نگارش در آمده است. این دایره المعارف  از اوایل دهه شصت شروع به کارکرده که تاکنون ۲۲ جلد از آن منتشر شده است. در آخرین مجلد منتشر شده از این دانشنامه، مدخلی به بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی اختصاص داده شده است».

مدخل خمینی از صفحه ۶۶۴ تا ۷۶۳ از جلد ۲۲ دایره المعارف بزرگ اسلامی را شامل می‌شود که نویسندگان آن، آقایان فرامرز حاج منوچهری، احمد پاکتچی و حمید انصاری هستند. نظر به اهمیت علمی ویژه متون دانشنامه‌ای و تأثیرات فراگیر و بلندمدت آن بر محافل علمی داخلی و خارجی، بازخوانی نقادانه علمی این مقاله ضروری می‌نماید. این مسأله وقتی اهمیت ویژه می‌یابد که مدخل مورد اشاره، از این پس، متن معیار در معرفی امام خمینی تلقی خواهد شد و بی‌شک منشأ قضاوت پیرامون پیشینه خانوادگی، مبارزاتی، علمی و شخصیتی حضرت امام خواهد بود. ضمن تقدیر از تلاش‌های نگارندگان مدخل مربوط به امام خمینی در دایره المعارف بزرگ اسلامی، لازم به یادآوری است که هدف از این نقد و نظر این است که با مراجعه به منابع متقن، و با تکیه بر مستندات آرشیوهای معتبر، به نقض و ابرام برخی از داده‌های موجود در مدخل حاضر پرداخته شود و امید است این نقد و نظر سازنده و علمی، به هم‌افزایی و رفع نقایص موجود کمک کند.

نویسندگان، این کتاب را در قالب دو بخش کلی تنظیم کرده‌اند که در بخش اول به نقد محتوایی با رویکرد تاریخی ـ تحلیلی و در بخش دوم به اشکالات ساختاری و ویرایشی مدخل امام خمینی در دانشنامه بزرگ اسلامی پرداخته‌اند.

مؤلفان در بخش «اشکالات محتوایی» عنوان‌های: «تولد امام»، «اجداد امام»، «اساتید امام»، «اجتهاد امام» «آثار و تألیفات امام»، «تبعید امام به ترکیه»، «مهندس بازرگان و شورای انقلاب»، «ورود امام به ایران»، «عملکرد دولت موقت در تدوین قانون اساسی»، «تاریخ جنگ تحمیلی»، «روابط آمریکا و انقلاب اسلامی»، «پذیریش قطعنامه ۵۹۸»، «نامه به گورباچف»، «انتصاب و عزل آیت‌الله منتظری»، «رحلت امام»، «سیاست خارجی امام»، «هیأت تدوین متن قانون اساسی»، «اندیشه‌ها و نهادهای انقلابی، تربیتی، اقتصادی، امنیت» و «اماکن و مؤسسات منسوب به امام» را بررسی کرده‌اند.

از ویژگی های این نقد، آن است که بعضی از غلط‌هایی که مشهور است و در این مدخل با استفاده از منابع غیراصیل و با واسطه، آن مسایل را به عنوان یک امر ثابت شده ذکر کرده‌اند، در نقد با رجوع به منابعی که در مدخل ارجاع داده‌اند، به غلط بودن مدعای نویسندگان مدخل اشاره شده و با رجوع به منابع متقن و درجه اول مانند سخنان امام خمینی و کتاب‌های تاریخی معتبر که منتشر شده‌اند و در دسترس همه مردم قرار دادند، صحیح آن را نیز درج نموده‌اند.

کتاب روزگار قائم مقامی

نویسندگان: سهراب مقدمی شهیدانی- میثم عبداللهی 

سال نشر: ۱۳۹۸

چاپ جاری: ۱۸

تعداد صفحات: ۵۰۰

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

کتاب روزگار قائم مقامی به قلم سهراب مقدمی شهیدانی و محمد جواد فرج نژاد از سوی انتشارات بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۸ش، به چاپ رسیده است.در کتاب «روزگار قائم مقامی» سرگذشت نامه اجمالی و سیرتاریخی ماجرای انتخاب و کناره‌گیری آقای منتظری از منصب قائم مقام رهبری به صورت مستند مطرح شده است. ارائه تصویری شفاف از فرآیند استعفای قائم مقام رهبری، منوط به بازخوانی برخی وقایع مهم دیگر است که ماجرای سیدمهدی هاشمی، ارتباط پیچیده بیت آقای منتظری با نهضت آزادی و در نهایت مسأله حمایت های وی از سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، از آن جمله است که هر کدام از این محورها در فصول مجزا مورد بحث قرار گرفته است.

گذشته از فصول سه‌گانه، مطالب مهمی در بخش ضمائم کتاب درج شده است که متن کامل رنجنامه آقایان روحانی، کروبی و امام‌جمارانی و نیز متن کامل رنجنامه سیداحمد خمینی از آن جمله‌اند. نامه‌نگاری سیدمهدی هاشمی با برادرش سیدهادی و آقای منتظری، نامه سرگشاده محمد جعفری گیلانی به آقای منتظری و نیز نقدِ فقهی اظهارات جنجالی آقای منتظری در دفاع از اعضای سازمان مجاهدین توسط یکی از شاگردان وی، نیز در بخش ضمائم مندرج است. بخش اسناد و تصاویر نیز، به عنوان گزیده‌ای از بانک اسناد و تصاویر آرشیو نگارندگان، گویای نکات تأمل‌برانگیزی است که برخی از آنها در هیاهوی رسانه‌ای جریان ضدانقلاب، کمتر مورد توجه جامعه حقیقت‌جوی ایرانی قرار گرفته‌اند.

در این اثر برای نخستین بار رابطه بیت آقای منتظری با سازمان تروریستی منافقین و نقش نهضت آزادی در سوق دادن آقای منتظری به تقابل با نظام، مورد بحث استدلالی و مستند قرار گرفته است.

کتاب انقلاب اسلامی در مراغه

نویسنده: منصور پور‌مؤذن- مسعود غلامیه

سال نشر: ۱۳۸۹

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۲۹۴

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

کتاب انقلاب اسلامی در مراغه، به منظور بررسی نقش مردم این دیار هم‌صدا و همپای مردم کشور در پیروزی انقلاب اسلامی توسط ‘منصور پورموذن’ و ‘مسعود غلامیه’ دو پژوهشگر تاریخ و اعضای انجمن تاریخ پژوهان مراغه تهیه و تدوین و توسط بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی چاپ شده است و در آن به رویدادهای این شهرستان از ۲۰ شهریور ۱۳۴۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ پرداخته است. این کتاب گوشه ها و بخش هایی از نقش علما و روحانیان بلاد ایران را در پیشبرد نهضت اسلامی ایران و نیز نقش مراکز مذهبی و نیروهای مسجدی را در نهضت و انقلاب اسامی ایران به نمایش می گذارد.

در مقدمه این کتاب بر رهنمودی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه ‘لازم است برای بیداری نسل­های آینده و جلوگیری از غلط نویسی مغرضان، نویسندگان متعهد با دقت تمام به بررسی تاریخ این نهضت اسلامی بپردازند و قیام­ها و تظاهرات مسلمانان ایران در شهرهای مختلف را با تاریخ و انگیزه آن ثبت نمایند تا مطالب اسلامی و نهضت روحانیت سرمشق جوامع و نسل­های آینده شود’ اشاره شده است که اهمیت این کتاب را برای تدوین و پژوهش بیشتر از گذشته می‌­کند.

این کتاب شامل ۴ فصل با عناوین از روی کار آمدن رضا شاه تا شروع نهضت حضرت امام خمینی (ره)، از تکوین نهضت تا شروع انقلاب، رخداد های انقلاب و پیوست­هاست.

کتاب روزهای حماسه و نور (مجموعه چهار جلدی)

نویسندگان: معصومه مرادپور ارانی و علی حسین احمدی

سال نشر: ۱۳۸۹

چاپ جاری: ۱۸

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

کتاب روزهای حماسه و نور توسط خانم معصومه مراد پور آرانی در سه مجلد از تاریخ اول آبان ۱۳۵۶ لغایت ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به صورت روزشمار تدوین شده که به حوادث مهم آن روزگار که منتهی به پیروزی انقلاب شد می‌پردازد . در چهار جلد تهیه و تنظیم و توسط بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شده است.

جلد چهارم این اثر کار آقای علی حسین احمدی و همکارانشان  میباشد  این اثر به بررسی وقایع سال ۱۳۵۷ و حوادث انقلاب براساس اسناد و مدارک ارتش شاهنشاهی (از یکم فروردین الی هفدهم بهمن ۱۳۵۷) می پردازد.

کتاب جوانان درباری و آرمانشهر

نویسنده: سید حمید روحانی

سال نشر: ۱۳۸۹

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۲۵۸

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

کتاب جوانان درباری و آرمانشهر به قلم حجت الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی از سوی انتشارات بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۵ش، به چاپ رسیده است. این اثر به روایت جذاب زندگانی جمعی از درباریان انقلابی و مسلمان می­پردازد. موضوعی ناب و متناقض نما که بسیار کم از آن گفته و شنیده­ایم.
ماجرای تحولات روحی برخی از وابستگان دربار پهلوی و تلاش ایشان برای انقلاب از درون و زمینه سازی برای تشکیل حکومت اسلامی، مهم ترین محور کتاب است.

در این روایت، سه شخصیت نقش کلیدی دارند:

  1. بهمن حجت کاشانی، فرزند سرهنگ محمود حجت و برادرزاده تیمسار علی حجت کاشانی است که رهبری این خیزش عجیب را بر عهده دارد و سرآخر به دست مأمورین شاه، به شهادت می‌رسد.
  2. علی اسلامی فرزند شاهپور علیرضا پهلوی و نوه رضاشاه پهلوی است. نام واقعی او پاتریک پهلوی بود که از مادری لهستانی تبار به نام کریستین شولوسکی به دنیا آمد. علی با قرار گرفتن در شعاع شخصیت بهمن و متأثر از قیام او، نام و مرامش را در کوران همین نهضت دینی تغییر می دهد و داستان های غریبی را رقم می زند.
  3. خانم کاترین عدل، دختر پروفسور عدل و همسر بهمن حجت، که او هم غریبانه شهید می شود.

شکل گیری عاشقانه‌هایی پرجاذبه آن هم در کوران نهضتی مسلحانه برای تشکیل حکومت اسلامی و مشاهده فرایند تحولات روحی برخی از فرزندان دربار پهلوی، موضوعی جذاب و خواندنی است که در این کتاب با آن روبرو می شویم. ویژگی مهم و منحصر به فرد کتاب، غنای اسنادی است که هم از اسناد رسمی و هم مصاحبه با شاهدان و بستگان فعالان این قیام را شامل است.

کتاب اسناد انقلاب اسلامی (مجموعه شش جلدی)

نویسنده: سید حمید روحانی

سال نشر: ۱۳۸۹

چاپ جاری: ۱

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

مجموعه شش جلدی کتاب اسناد انقلاب اسلامی به کوشش حجت الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی از سوی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شد. در مقدمه جلد اول آن در معرفی این مجموعه آمده است: «این مجموعه، صفحاتی زرین و زنده از اسناد ارزنده تاریخ معاصر ایران است که گوشه­هایی از روشنگری­ها، افشاگری­ها و رویارویی پیامبر گونه مراجع و علمای والامقام علیه آخرین رژیم بشری نظام دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی ایران را نمایان می­سازد و به همه نسل‌ها درس مبارزه، پایداری و بردباری می­آموزد.

  • اسناد انقلاب اسلامی، جلد اول (مراجع، علمای طراز اول و دوم، اساتید، فضلا، طلاب)
  • اسناد انقلاب اسلامی، جلد دوم (اعلامیه‌ها، اطلاعیه‌ها، بیانیه‌ها، پیام‌ها، تلگراف‌ها و نامه‌های علمای اعلام شهرهای مختلف ایران)
  • اسناد انقلاب اسلامی، جلد سوم (اعلامیه‌ها، اطلاعیه‌ها، بیانیه‌ها، پیام‌ها، تلگراف‌ها و نامه‌های کثیرالامضاء مربوط به جوامع روحانی)
  • اسناد انقلاب اسلامی، جلد چهارم (اعلامیه‌ها، اطلاعیه‌ها، بیانیه‌ها، پیام‌ها، تلگراف‌ها و نامه‌های مجامع مذهبی و دینی)
  • اسناد انقلاب اسلامی، جلد پنجم (اعلامیه‌ها، اطلاعیه‌ها، بیانیه‌ها، پیام‌ها، تلگراف‌ها و نامه‌های آقایان حاج سید محمد صادق روحانی و حاج سید حسن طباطبایی قمی و حاج سید محمد کاظم شریعتمداری)
  • اسناد انقلاب اسلامی، جلد ششم (اعلامیه‌ها، اطلاعیه‌ها، پیامها، تلگرافها و نامه های مجامع فرهنگی و دانشگاهی) این اسناد، اعلامیه‌هایی است که فرهنگیان مبارز نستوه – به ویژه دانشجویان – از روز آغاز نهضت امام تا پیروزی انقلاب اسلامی به مناسبت‌های گوناگون انتشار داده‌اند و به رغم فشارهای توان‌فرسا و خفقان‌بار دوران ستم‌شاهی از رسالت مقدس ظلم‌ستیزی، حق‌گویی و افشاگری علیه ستمگران، فزون‌خواهان و طاغوتیان، باز نایستادند، دم فرو نبستند و از راه بازنماندند.

کتاب نخستین پیش نویس قانون اساسی

نویسنده: سهراب مقدمی شهیدانی

سال نشر: ۱۳۹۶

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۲۰۸

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

کتاب «نخستین پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی» به کوشش سهراب مقدمی شهیدانی و توسط بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در ۲۰۸ صفحه گالینگور، در خرداد ۹۶ منتشر شده است.

این اثر در دو فصل سامان یافته؛ فصل نخست شامل پیشینه شناسی تاریخی «جمهوری اسلامی» است که در آن به مرور اجمالی اندیشه قانون‌‌‌خواهی در میان متفکران مسلمان پرداخته شده است. تلاش فکری در جهت تطابق و سازگاری شریعت با قانون، محور اصلی در بازخوانی آرای اندیشمندان قرار گرفته است. در فصل نخست به آرای متفکرانی مانند آیات شیخ فضل الله نوری، میرزای نائینی، حاج آقا حسین بروجردی، علامه طباطبایی، امام خمینی(ره)، شهید صدر، ربانی شیرازی، ابوالاعلی مودودی و… پرداخته شده است.

فصل دوم شامل متن نخستین پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی(سال۵۴) است که در ۱۱۴ اصل سامان یافته و بعد از تصحیح و برخی توضیحات اجمالی، در کتاب درج شده است.

کتاب از جولانگاه استر تا وادی صهیون

نویسنده: علیرضا سلطانشاهی

سال نشر: ۱۳۸۶

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۲۹۳

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

کتاب از جولانگاه استر تا وادی صهیون به قلم علیرضا سلطانشاهی در سال ۱۳۸۶ش، از سوی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شده است.

جریان تاریخ نگاری یهود در ایران تا قبل از انقلاب اسلامی با هدف تحقق مواردی از قبیل: باستان گرایی، ایجاد تصویر خشن از اسلام به ویژه در برابر یهود، مظلوم نمایی و معرفی شیخ به عنوان عامل تظلم، تحریف تاریخ و اثبات پیشینۀ دیرین یهود در ایران فعالیت می­کرد؛ اما پس از انقلاب تمرکز تصمیم گیری در این جریان از بین رفت و افراد و شخصیت هایی در ایران، اسراییل و آمریکا با به کارگیری شیوه های جدید، شروع به فعالیت کردند. در این مرحله یهودیان ایرانی و عوامل آن ها تلاش کردند موجودیت مادی و فکری خود را در ایران ابقا کنند و در این راستا تاریخ نگاری‌های بسیاری را از دستاوردهای یهودیان فراری از ایران و اسرائیل حفظ، ضبط و در برخی موارد منتشر کردند. نگارنده در مجموعۀ حاضر سه مورد از این تاریخ نگاری‌ها را بررسی می کند، حبیب لوی و جریان تاریخ یهود ایران، مئیر عزری و اثر او که به شرح و توجیه روابط ایران با اسرائیل اختصاص دارد، و فرزندان استر اثر هومن سرشار که سعی در گردهمایی افراد در آمریکا دارد.

کتاب شوریدگی در تذبذب

نویسنده: سید حمید روحانی

سال نشر: ۱۳۹۶

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۲۵۱

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

شوریدگی در تذبذب، کتابی است به قلم تاریخ نگار انقلاب اسلامی، حجت الاسلام سید حمید روحانی که در سال ۱۳۹۶ش، از سوی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شده است.

این اثر زوایایی از سرگذشت گروهی را روایت می­کند که در ابتدا با نام سازمان آزادی بخش ایران پایه گذاری شد و با تغییر نام به سازمان مجاهدین خلق ادامه فعالیت داد و در انتها با اقدامات غیر اسلامی و غیر انسانی خود، توسط ملت بزرگ ایران به سازمان منافقین، طرد گردید. از جمله عناوین این کتاب انگیزه­های پیدایش سازمان، نگاهی به بنیان‌گذاران سازمان، نقش قیام ۱۵ خرداد در بنیاد سازمان، پیرامون نام و آرم سازمان، ویژگی سازمان، فسادهای اخلاقی درون سازمان، ناتوانی­ها و کاستی­ها در سازمان و موضع امام در برابر سازمان است.

کتاب نفوذ اسرائیل در عراق و تأثیر آن بر امنیت ملی ایران

نویسنده: علیرضا خسروی

سال نشر: ۱۳۹۳

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۳۰۰

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

کتاب نفوذ اسرائیل در عراق و تأثیر آن بر امنیت ملی ایران، به قلم دکتر علیرضا خسروی در سال ۱۳۹۳ش، از سوی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شد. این کتاب در پنج فصل شامل نقش اسرائیل در جنگ عراق، زمینه­ها و نشانه­های حضور اسرائیل در عراق، کسب منافع اقتصادی و افزایش حضور اسرائیل در عراق پس از صدام، خصومت با ایران و افزایش تهدیدات علیه امنیت ملی ج.ا.ا و نتیجه گیری تدوین شده است.

کتاب انقلاب اسلامی ایران و گروه‌های تجزیه طلب

نویسنده: اصغر حیدری

سال نشر: ۱۳۹۳

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۷۶۸

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

کتاب «انقلاب اسلامی ایران و گروه های تجزیه طلب» تالیف اصغر حیدری در سال ۱۳۹۳ش، از سوی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی منتشر شده است. کتاب حاضر، اثری است که در آن تلاش شده خاستگاه وابستگی تمامی گروه‌های تجزیه‌طلب از نوع اول و دوم در بخشی از استان‌های ایران برملا شود. این اثر به‌درستی نشان می‌دهد که جنگ سلاطین متجاوز از سرزمینی بیگانه با مردم یک سرزمین دیگر رو به پایان است و استعمارگران تلاش می‌کنند وظایف این جنگ را به گروه‌ها، جریان‌ها، سازمان‌ها و افراد مزدوری واگذار کنند که با شعار رفع ظلم و تبعیض و آزادی قومی و قبیله‌ای و مذهبی به میدان می‌آیند و در پس این شعارهای فریبنده استقلال، تمامیت ارضی، وحدت ملی، توان سیاسی و اقتصادی و سایر بنیه‌های دفاعی کشور را نشانه رفته‌اند.

نویسنده در این کتاب با بیان نقل قول اشخاص و سایر منابع با ارایه مستنداتی اهداف و ریشه­های فتنه های تجزیه طلبی در این مناطق از جمله فتنه حزب خلق مسلمان در آذربایجان، فتنه گروهک خلق عرب در خوزستان، فتنه عبدالمالک ریگی و گروه جندالله در سیستان و بلوچستان، فتنه ترکمن صحرا، فتنه احزاب ضد انقلابی همچون حزب دموکرات کردستان، پژاک و گروهک تروریستی کومله را که با دخالت افراد ضد انقلاب و حمایت مادی و تسلیحاتی بیگانگان بوجود آمد و منجر به شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از رزمندگان اسلام و مردم بیگناه ساکن در این مناطق شد، را تحلیل و تشریح کرده است.

در بخشی از مقدمه ناشر این کتاب آمده است: «اخیرا سیاست سازان در غرب، برای تقلیل قبح واژه تجزیه طلبی، به دفاع از گروه خویشاوند در برابر تبعیض پرداخته‌اند و یکسان سازی قومیتی را جایگزین تعاریف تجزیه‌طلبی نموده و از اصطلاح «الحاق گری» به جای این واژه منفور استفاده می کنند تا زشتی این عمل در تجزیه تمامیت ارضی کشورها نمایان نباشد.»

کتاب شریعتی در دادگاه تاریخ

نویسنده: سید حمید روحانی

سال نشر: ۱۳۹۷

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۴۴۱

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

این کتاب توسط حجت الاسلام سید حمید روحانی به نگارش در آمده است . دراین دفتر به درستی در می‌یابید که دکتر علی شریعتی از هماهنگی با ساواک و نرمش در برابر این رژیم سفاک طرفی بر نبست و در برابر این رژیم شاه بود که توانست از موضع گیری‌ها و سخنرانی‌های او آتش فتنه و اختلاف میان ملت مسلمان ایران را شعله ور سازد و به اتحاد و انسجام ملت ایران که در سایه نهضت امام پدید آمده بود آسیب برساند . در این کتاب بیش از ۶۰ سند در این رابطه در اختیار خوانندگان قرار می‌گیرد .

کتاب انقلاب‌نامه

نویسنده: سهراب مقدمی شهیدانی

سال نشر: ۱۳۹۸

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۴۰۸

قطع: وزیری

موضوع: تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی

انقلاب اسلامی ایران، بزرگترین انقلاب قرن و تنها انقلاب دینی دنیا است که توانسته در عصر زرق و برق مکاتب فکری مادی‌گرا، حرف تازه‌ای به میان آورد و بر اساس نسخه اسلامی، به تأسیس نظام سیاسی بپردازد و بعد از گذشت چهار دهه، کارنامه‌ای قابل دفاع به دنیا ارائه دهد.

مطالعه همه جانبه و عمیق انقلاب اسلامی، یکی از ضرورت‌های مغفول در جامعه نخبگان کشور است که می تواند به عنوان یک نقطه عطف تاریخی در مواجهه با معاندین و نیز افزایش کارآمدی نظام اسلامی، تلقی گردد.

نوشتار حاضر مجموعه چهارده مقاله نگارنده پیرامون زمینه‌ها، رخدادها و پیامدهای انقلاب اسلامی ایران است که اغلب در برخی نشریات علمی و پژوهشی معتبر انتشار یافته است.

این مجموعه بر آن است که در آغاز گام دوَم انقلاب اسلامی، دریچه‌ای تازه در شناخت ابعاد مختلف نهضت امام خمینی در منظر نسل پرسشگر فعلی بگشاید و زمینه‌ساز مطالعات جدّی و جدید در تحلیل گام نخست انقلاب اسلامی ایران باشد.

کتاب اسرائیلیات تاریخی

اسرائیلیات

نویسنده: علیرضا سلطانشاهی

سال نشر: ۱۳۹۸

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۲۶۴

قطع: وزیری

موضوع: نقد و بررسی آثار حوزه تاریخ یهود و صهیونیسم

«تاریخ یهود ایران» با عنوان بسیارکلی و بسیار گسترده ای که دارد بهانه ای بود تا آثار مربوط به آن از سوی نویسندگان و فعالان یهودی و صهیونیست، چه ایرانی و چه غیرایرانی مورد توجه، معرفی و نقد قرار گیرد.

این آثار که با اهدافی خاص از جمله باستان گرایی، اسلام ستیزی، شیعه هراسی، مظلوم نمایی، وجود یهودستیزی در ایران و… به رشته تحریر درآمده است، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور سازماندهی قابل توجهی پیدا کرد و روز به روز شاهد تنوع، گستردگی و تعدد قابل اعتنایی از آن هستیم که مخاطبان ویژه ای هم در سطح جهانی پیدا کرده است.

کتاب اسرائیلیات تاریخی  بر آن است تا در مسیر شناسایی و نقد آثار مرتبط با حوزه یهود، ایران، اسرائیل و صهیونیسم و موضوعات مربوط با آن، مخاطبان داخلی را متوجه این فعالیت سازمان یافته با محورهای مشخص و هدفمند نماید.

پیرامونی

کتاب پیرامونی

 

نویسنده: یوسی آلفر- علیرضا سلطانشاهی

سال نشر: ۱۳۹۹

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۲۳۶

قطع: رقعی

موضوع: بررسی دکترین پیرامونی رژیم صهیونیستی

موضوع کتاب پیرامونی، بررسی استراتژی رژیم صهیونیستی در منطقه تحت عنوان «دکترین پیرامونی» است که سال‌ها با شدت و ضعف از سوی این رژیم اجرا می‌شود.  اصل این دکترین بر نفوذ در کشورها با طرق مختلف جهت دسترسی به اهداف این رژیم را شامل می‌شود. این کتاب در دو بخش تالیف و ترجمه ارائه شده است؛ در بخش اول علیرضا سلطانشاهی مجموعه‌ای از معارف و تحلیل‌های مطرح در حوزه استراتژی پیرامونی را به علاقه‌مندان عرضه می‌کند و در بخش دوم ترجمه کتاب «پیرامونی» نوشته یوسی آلفر است. آلفر در اطلاعات ارتش و موساد خدمت کرده است. او از دست‌اندرکاران اجرا و احیای دکترین پیرامونی است. این نویسنده اسرائیلی از برخی حقایق کمتربیان‌شده نسبت به نفوذ و نقش اسرائیل در منطقه پرده‌برداری می‌کند. حقایقی که از سوی محققان ما برای پژوهش‌های علمی و تاریخی بسیار مهم و کلیدی است. از جمله: حضور اسرائیلی‌ها در مراکش با سابقه طولانی، رابطه با سلطان‌نشین عمان، کمک‌های جدی برای تجزیه سودان با هدف دسترسی به منابع آب و نفت، حضور در اتیوپی، سومالی و مهم‌تر از همه کمک به سلطنت‌طلبان یمنی به همراه انگلیس و عربستان، حضور پرسابقه در کردستان عراق، رابطه با مارونی‌ها در لبنان، حمایت از اریتره و روند استقلال آن، و سایر کشورهای منطقه.

روایت‌های ناروا

سال نشر: ۱۳۹۸

چاپ جاری: ۱

تعداد صفحات: ۴۰۰

قطع: وزیری

موضوع: ده مقاله در نقد کارنامه و خاطرات سیاسی اکبر هاشمی رفسنجانی

خاطره‌نگارى رجـال سیاسـى، در همه جوامع مرسـوم اسـت و نقـش آن در سـامان دادن حافظـه تاریخـى و تتمیـم پژوهش‌هـاى سیاسـى، قابل انکار نیسـت. در حقیقـت خاطرات رهبـران، مبـارزان و رجـال سیاسـى، یـک سـرمایه ملى اسـت کـه به خـودى خـود مى تواند مشـعل فروز نهتـوى پیچ درپیـچ تاریـخ قرار گیـرد. اما شـوربختانه ایـن تمام ماجرا نیسـت و هیـچ تاریخ نـگار منصفـى نمى تواند و نباید آسـیب ها و چالش هـاى فـرا راه خاطره نگارى را نادیـده بیانـگارد یا در مـواردى از نقـش مخـرِّ ب آن در تاریخ نگارى، غفلـت ورزد.