بسم الله الرّحمن الرّحیم

جناب حجّت الاسلام آقای آسید حمید روحانی (زیارتی‌) دامت افاضاته
با تشكّر از زحمات جنابعالی در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و تلاش قابل تقدیرتان در تدوین تاریخ انقلاب اسلامی‌، امیدوارم بتوانید با دقّت‌، تاریخ حماسه‌آفرین و پر حادثه انقلاب اسلامی بی‌نظیر مردم قهرمان ایران را بدان گونه كه هست ثبت نمایید.
شما به عنوان یك مورّخ باید توجّه داشته باشید كه عهده‌دار چه كارِ عظیمی شده‌اید. اكثر مورّخین‌، تاریخ را آنگونه كه مایلند و یا بدان گونه كه دستور گرفته‌اند می‌نویسند، نه آنگونه كه اتفاق افتاده است‌. از اوّل می‌دانند كه كتابشان بناست به چه نتیجه‌ای برسد و در آخر به همان نتیجه هم می‌رسند.
از شما می‌خواهم هر چه می‌توانید سعی و تلاش نمایید تا هدف قیام مردم را مشخص نمایید؛ چرا كه همیشه مورّخین‌، اهداف انقلاب‌ها را در مسلخ اغراض خود و یا اربابانشان ذبح می‌كنند. امروز همچون همیشه تاریخ انقلاب‌ها، عدّه‌ای به نوشتن تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی ایران مشغولند كه سر در آخور غرب و شرق دارند. تاریخ جهان پُر است از تحسین و دشنام عدّه‌ای خاص‌، له و یا علیه عدّه‌ای دیگر و یا واقعه‌ای در خور بحث‌. اگر شما می‌توانستید تاریخ را مستند به صدا و فیلم حاوی مطالب گوناگون انقلاب از زبان توده‌های مردم رنجدیده كنید، كاری خوب و شایسته در تاریخ ایران نموده‌اید. باید پایه‌های تاریخ انقلاب اسلامی ما، چون خود انقلاب‌، بر دوش پابرهنگان مغضوب قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها باشد. شما باید نشان دهید كه چگونه مردم علیه ظلم و بیداد، تحجّر و واپسگرایی قیام كردند و فكر اسلام ناب محمّدی را جایگزین تفكّر اسلام سلطنتی‌، اسلام سرمایه‌داری‌، اسلام التقاط و در یك كلمه اسلام امریكایی كردند.
شما باید نشان دهید كه در جمود حوزه‌های علمیه ی آن زمان‌، كه هر حركتی را متّهم به حركت ماركسیستی و یا حركت انگلیسی می‌كردند، تنی چند از عالمان دین‌باور دست در دست مردم كوچه و بازار، مردم فقیر و زجركشیده گذاشتند و خود را به آتش و خون زدند و از آن پیروز بیرون آمدند.
شما باید به روشنی ترسیم كنید كه در سال ۴۱ سال شروع انقلاب اسلامی و مبارزه روحانیّت اصیل در مرگ‌آباد تحجّر و تقدّس‌مآبی چه ظلم‌ها بر عدّه‌ای روحانی پاكباخته رفت‌، چه ناله‌های دردمندانه كردند و چه خون‌دل‌ها خوردند، متّهم به جاسوسی و بی‌دینی شدند ولی با توكّل بر خدای بزرگ كمر همّت را بستند و از تهمت و ناسزا نهراسیدند و خود را به طوفان بلا زدند و در جنگ نابرابر ایمان و كفر، علم و خرافه‌، روشنفكری و تحجّرگرایی‌، سرافراز‍‍‍ ولی غرقه به خون یاران و رفیقان خویش پیروز شدند.
حرف بسیار است و من حال نوشتن بیش از این را ندارم‌. خداوند به شما كه مورد علاقه ی من هستید و خود از ستم‌كشیده‌های این انقلابید، توفیق بندگی دهد تا بتوانید با در نظر گرفتن او ـ جل و علا ـ واقعیت‌ها را برای نسل آینده ثبت كنید. من به شما دعا می‌كنم و از واحد فرهنگی بنیاد شهید تشكر می‌كنم كه به شما كمك می‌كند تا ان‌شاءالله بتوانید كارتان را به پایان برسانید. والسّلام‌.

 

۶۷/۱۰/۲۵

روح الله الموسوی الخمینی