سید محمدجواد قربی

بیداری و خیزش جوامع اسلامی ‌در عصر حاضر یکی از تحولات مهم منطقه‌ای محسوب می‌گردد که امروزه همه نظام‌های سیاسی اقتدارگرا در خاورمیانه و شمال آفریقا در معرض آن قرار دارند. ملت‌های مسلمان و امت اسلامی ‌بعد از تحمل مصائب و مشکلات فراوان در برابر تبعیض‌ها و فشارهای مذهبی و ارزشی، فسادهای گسترده اخلاقی و مالی، رانت‌خواری‌ها، وابستگی‌های سیاسی به جبهه‌های استکبار جهانی، حمایت از رژیم‌های غاصب و مسائلی از این دست، به اعتراض‌های دسته‌جمعی و خیزش منبعث از اسلام و آموزه‌های الهی روی آوردند.

در این میان نقش «رهبری دینی» در هدایت، مدیریت و راهبری این جریان و خیزش‌های مسلمین در سطح جهان اسلام بسیار حائز اهمیت می‌باشد و نمونه این امر را می‌توان در رهبری دینی امام خمینی در جریان تحولات انقلاب اسلامی ‌مشاهده کرد.

بیداری ملت مسلمان ایران و نقش بی‌بدیل رهبر فرزانه حضرت امام خمینی(ره) به همه جهانیان اثبات کرد که پیروزی جوامع خیزشی اسلامی ‌باید در پرتو یک رهبری دینی تحقق یابد و هر گونه تحرک اسلامی ‌بدون هدایت یک رهبر دینی، بسیار سهمگین و سخت است و همواره با آسیب‌های متعددی روبه‌رو خواهد بود و امکان خروج از مسیر اصلی به مثابه یک تهدید همواره وجود خواهد داشت.

نسخه کامل PDF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *