امام خمینی(ره) و روند بیداری جهان اسلام

image_print

سید محمدجواد قربی

بیداری و خیزش جوامع اسلامي ‌در عصر حاضر یکی از تحولات مهم منطقه‌ای محسوب می‌گردد که امروزه همه نظام‌های سیاسی اقتدارگرا در خاورمیانه و شمال آفریقا در معرض آن قرار دارند. ملت‌های مسلمان و امت اسلامي ‌بعد از تحمل مصائب و مشکلات فراوان در برابر تبعیض‌ها و فشارهای مذهبی و ارزشی، فسادهای گسترده اخلاقی و مالی، رانت‌خواری‌ها، وابستگی‌های سیاسی به جبهه‌های استکبار جهانی، حمایت از رژیم‌هاي غاصب و مسائلی از این دست، به اعتراض‌هاي دسته‌جمعی و خیزش منبعث از اسلام و آموزه‌هاي الهی روی آوردند.

در این میان نقش «رهبری دینی» در هدایت، مدیریت و راهبری این جریان و خیزش‌هاي مسلمین در سطح جهان اسلام بسیار حائز اهمیت مي‌باشد و نمونه این امر را مي‌توان در رهبری دینی امام خمینی در جریان تحولات انقلاب اسلامي ‌مشاهده کرد.

بیداری ملت مسلمان ایران و نقش بی‌بدیل رهبر فرزانه حضرت امام خمینی(ره) به همه جهانیان اثبات کرد که پیروزی جوامع خیزشی اسلامي ‌باید در پرتو یک رهبری دینی تحقق یابد و هر گونه تحرک اسلامي ‌بدون هدایت یک رهبر دینی، بسیار سهمگین و سخت است و همواره با آسیب‌هاي متعددی روبه‌رو خواهد بود و امکان خروج از مسیر اصلی به مثابه یک تهدید همواره وجود خواهد داشت.

نسخه کامل PDF

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *