درآمدی بر تحلیل جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی با عنایت به بیانات امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب

image_print

سید مجتبی نعیمی

پیرامون زمان آغاز جنگ نرم در تاریخ جمهوری اسلامی، اتفاق‌نظر وجود ندارد. دیدگاه عمومی در این مورد آن است که بعد از به نتیجه نرسیدن دشمنان انقلاب و نظام اسلامی در جنگ هشت‌ساله، در نحوه دشمنی‌ورزی آنها تغییری به وجود آمده و راه جدید که همانا جنگ نرم است را برگزیده‌اند. اما می‌توان این تاریخچه را عقب‌تر برد؛ همانگونه که در کلام امام راحل آمده است:

… مردم ما كه در طول سال‌هاى جنگ و مبارزه ابعاد كينه و قساوت و عداوت دشمنان خدا و خود را لمس كرده‏‌اند، بايد خطر تهاجم جهان‌خواران در شيوه‏‌ها و شكل‌هاى مختلف را جدي‌تر بدانند… در مقطع كنونى به‏ طور جد از همه گويندگان و دست‌اندركاران و مسئولين كشور و مديران رسانه‏‌ها و مطبوعات مى‏‌خواهم كه خود را از معركه‏‌ها و معركه‌آفريني‌ها دور كنند؛ و مواظب باشند كه ناخودآگاه آلت دست افكار و انديشه‏‌هاى تند نگردند؛ و با سعه صدر در كنار يكديگر مترصد اوضاع دشمنان باشند.

و یا در جایی دیگر می‌فرمایند:

و اما در دانشگاه نقشه آن است كه جوانان را از فرهنگ و ادب و ارزش‌هاى خودى منحرف كنند و به سوى شرق يا غرب بكشانند و دولتمردان را از بين اينان انتخاب و بر سرنوشت كشورها حكومت دهند تا به دست آنها هر چه مى‏‌خواهند انجام دهند. اينان كشور را به غارت‌زدگى و غربزدگى بكشانند و قشر روحانى با انزوا و منفوريت و شكست قادر بر جلوگيرى نباشد و اين بهترين راه است براى عقب نگه‌داشتن و غارت كردن كشورهاى تحت سلطه، زيرا براى ابرقدرت‌ها بى‏زحمت و بى‏خرج و در جوامع ملى بى‏سر و صدا، هر چه هست به جيب آنان مى‏ريزد.

در هر صورت، هر تاریخی که برای این اتفاق در نظر بگیریم، چیزی از اهمیت آن نه‌ کاسته و نه‌ می‌افزاید؛ زیرا مسائل فرهنگی از اهمیت همیشگی و بالایی برخوردارند تا جایی که رهبر انقلاب در مورد جایگاه این اهمیت می‌فرمایند:

مسئله مهمى كه در ذهن بنده هميشه هست- آن طور كه فرمودند، در جلسه هم مطرح شده- و مورد دغدغه افراد است، مسئله فرهنگ است؛ مهم است. مسئله فرهنگ از مسائل اقتصادى مهم‌تر است، از مسائل سياسى مهم‌تر است.

البته این موضوع از نگاه سایر ملل و حتی ابرقدرت‌های نظامی نیز پوشیده نمانده است. مدت‌هاست قدرت‌های بزرگ به این نتیجه رسیده‌اند که…

نسخه کامل PDF

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *