سید مجتبی نعیمی

پیرامون زمان آغاز جنگ نرم در تاریخ جمهوری اسلامی، اتفاق‌نظر وجود ندارد. دیدگاه عمومی در این مورد آن است که بعد از به نتیجه نرسیدن دشمنان انقلاب و نظام اسلامی در جنگ هشت‌ساله، در نحوه دشمنی‌ورزی آنها تغییری به وجود آمده و راه جدید که همانا جنگ نرم است را برگزیده‌اند. اما می‌توان این تاریخچه را عقب‌تر برد؛ همانگونه که در کلام امام راحل آمده است:

… مردم ما که در طول سال‌هاى جنگ و مبارزه ابعاد کینه و قساوت و عداوت دشمنان خدا و خود را لمس کرده‏‌اند، باید خطر تهاجم جهان‌خواران در شیوه‏‌ها و شکل‌هاى مختلف را جدی‌تر بدانند… در مقطع کنونى به‏ طور جد از همه گویندگان و دست‌اندرکاران و مسئولین کشور و مدیران رسانه‏‌ها و مطبوعات مى‏‌خواهم که خود را از معرکه‏‌ها و معرکه‌آفرینی‌ها دور کنند؛ و مواظب باشند که ناخودآگاه آلت دست افکار و اندیشه‏‌هاى تند نگردند؛ و با سعه صدر در کنار یکدیگر مترصد اوضاع دشمنان باشند.

و یا در جایی دیگر می‌فرمایند:

و اما در دانشگاه نقشه آن است که جوانان را از فرهنگ و ادب و ارزش‌هاى خودى منحرف کنند و به سوى شرق یا غرب بکشانند و دولتمردان را از بین اینان انتخاب و بر سرنوشت کشورها حکومت دهند تا به دست آنها هر چه مى‏‌خواهند انجام دهند. اینان کشور را به غارت‌زدگى و غربزدگى بکشانند و قشر روحانى با انزوا و منفوریت و شکست قادر بر جلوگیرى نباشد و این بهترین راه است براى عقب نگه‌داشتن و غارت کردن کشورهاى تحت سلطه، زیرا براى ابرقدرت‌ها بى‏زحمت و بى‏خرج و در جوامع ملى بى‏سر و صدا، هر چه هست به جیب آنان مى‏ریزد.

در هر صورت، هر تاریخی که برای این اتفاق در نظر بگیریم، چیزی از اهمیت آن نه‌ کاسته و نه‌ می‌افزاید؛ زیرا مسائل فرهنگی از اهمیت همیشگی و بالایی برخوردارند تا جایی که رهبر انقلاب در مورد جایگاه این اهمیت می‌فرمایند:

مسئله مهمى که در ذهن بنده همیشه هست- آن طور که فرمودند، در جلسه هم مطرح شده- و مورد دغدغه افراد است، مسئله فرهنگ است؛ مهم است. مسئله فرهنگ از مسائل اقتصادى مهم‌تر است، از مسائل سیاسى مهم‌تر است.

البته این موضوع از نگاه سایر ملل و حتی ابرقدرت‌های نظامی نیز پوشیده نمانده است. مدت‌هاست قدرت‌های بزرگ به این نتیجه رسیده‌اند که…

نسخه کامل PDF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *