کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 97
93/11/29 - 09:04 - 2015-2-18 09:04:51
روزشمار انقلاب اسلامی
 
یکشنبه ـ 10 دی ماه 1357
 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان، در پي تظاهراتي كه روز گذشته در اردبيل برپا شد، ‌اداره‌ها و مغازه‌ها به حالت تعطيل درآمد. همچنين در ساعت 9 شماري از مردم اين شهر تظاهرات پراكنده‌اي برپا كردند و چند بانك و اداره اوقاف و كشاورزي را آتش زدند. در اين تظاهرات يك دانشجو به شهادت رسيد و عده‌اي نيز مجروح شدند. روزنامه اطلاعات شمار تظاهركنندگان اردبيل را حدود 50 هزار نفر گزارش داد. 
- در ساعت 10:30، تظاهراتي در ورامين با شركت 500 نفر برپا شد. در اين تظاهرات بر اثر تيراندازي مأموران 3 نفر به نام‌هاي حسن كريمي، مسعود ميرزايي و محمد شيرازي به شهادت رسيدند. روزنامه كيهان شمار شهداي اين تظاهرات را از قول شاهدان 15 نفر اعلام كرد. روزنامه اطلاعات هم با ذكر اسامي شهدا نوشت: «به دنبال اين حادثه گروهي از افراد پليس قسمت‌هايي از شهر را به آتش كشيدند، شيشه مغازه‌ها را شكستند و معلمين شهر را مورد آزار قرار دادند و در نتيجه تمام مغازه‌ها تعطيل كردند.» 
- صبح امروز شماري از مردم مشهد پس از اجتماع در مقابل منزل آيت‌الله شيرازي، اقدام به برپايي تظاهرات كردند كه در نتيجه دخالت و تيراندازي از سوي مأموران 170 نفر شهيد و عده‌اي مجروح شدند. شهرباني كل كشور شمار شهداي مشهد را 180 نفر گزارش داد؛ همچنين روزنامه كيهان در گزارشي از اين تظاهرات، شمار شهدا را 200 نفر و مجروحان را بالغ بر 2 هزار نفر اعلام كرد. ارتش نيز در گزارش خود شمار شهداي نهم و دهم دي‌ ماه اين شهر را 300 نفر برآورد كرد. 
- صبح امروز 85 نفر از دانشجويان خوابگاه دختران در تهران به منظور اعلام همبستگي با استادان متحصن در سازمان مركزي دانشگاه تهران دست به اعتصاب غذا زدند و اعلام كردند اعتصاب خود را به مدت 24 ساعت ادامه خواهند داد. 
- بنابر گزارش روزنامه اطلاعات در پي اعلام هفته همبستگي در دانشگاه گيلان، مأموران از ورود افراد به دانشگاه جلوگيري كردند كه در نتيجه، اين عده از پشت ديوار دانشگاه به داخل وارد شده و در محوطه آن تظاهرات كردند. در ساعت 16 مجدداً شماري از دانشجويان به همراه گروهي از مردم به خيابان‌ها آمدند كه با حمله مسلحانه پليس روبه‌رو و در نتيجه 6 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. ساواك در گزارش خود از دستگير شدن 4 نفر از تظاهركنندگان خبر داده است. 
- در پي پخش خبر خروج شاه از كشور، اردشير زاهدي به خبرنگار رويتر گفت شاه در ايران باقي خواهد ماند و امور كشور را اداره خواهد كرد؛ اما از آنجايي كه شاه رسماً به بختيار گفته بود كه «براي معالجه و استراحت» ايران را ترك خواهد نمود، روزنامه مهر ايران در شماره امروز خود از زبان بختيار اين گفته شاه را نقل كرد. 
- در پي تظاهراتي كه در لنگرود برپا شد، تظاهركنندگان كليه مؤسسات دولتي، بانك‌ها و منزل دو نفر از مأموران را آتش زدند. در اين تظاهرات بر اثر تيراندازي مأموران 2 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. ارتش درباره اين شهر گزارش داده است: «شهر در كنترل مردم است؛ فرماندار و شهردار نيز فرار نموده‌اند.»
- پس از پايان نماز جماعت ظهر در پاريس، امام سخنراني حاد و شديدي در حضور اطرافيان خويش ايراد كردند. ايشان در اين سخنراني مجلس شوراي ملي را مجلس غير ملي و انتصابي كه زماني نمايندگانش را سفارتخانه‌ها و پس از آن حكومت انتخاب مي‌كرد، معرفي كردند و در بخش ديگري به فاسد بودن شخص شاه اشاره نمودند. امام همچنين درباره حكمراني در آينده ايران فرمودند كه ما به آراي عمومي رجوع مي‌كنيم. 
- بعد از ظهر امروز در پي تظاهراتي كه در سمنان برپا گرديد، بر اثر تيراندازي مأموران يك كودك 8 ساله به نام بهروز بهروزي به شهادت رسيد و عده‌اي مجروح شدند. قرار بود تشييع جنازه اين كودك در ساعت 8 صبح روز 11دي صورت گيرد. 
- بنابر گزارش بولتن خبرگزاري پارس در پايان امروز ارتشبد ازهاري از سمت نخست‌وزيري استعفا داد؛ بختيار نيز در گفت‌وگويي تلفني با اين خبرگزاري گفت كه براي تشكيل كابينه‌اش تلاش مي‌كند. 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها