کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 92
93/11/29 - 08:36 - 2015-2-18 08:36:46
روزشمار انقلاب اسلامی
 
شنبه ـ 9 دی ماه 1357
 
 
- در ساعت 9 شماري از مردم قم به مناسبت سالگرد شهداي قيام 19دي سال 56 ابتدا در مسجد جامع و ميدان آستانه اجتماع و سپس از آنجا به سوي قبرستان آيت‌الله گلپايگاني حركت كردند. اين عده پس از فاتحه‌خواني بر مزار شهدا به شهر بازگشتند و در ساعت 16 پس از سخنراني كوتاهي در صحن حضرت معصومه(س) پراكنده شدند. نشريه اخبار جنبش اسلامي شمار راهپيمايان قم را حدود 350 هزار نفر گزارش داد. 
- بنابر گزارش نشريه اخبار جنبش اسلامي صبح امروز حدود يك ميليون نفر از مردم مشهد پس از اجتماع در مقابل منازل روحانيان، اقدام به برپايي تظاهرات كردند. تظاهركنندگان پس از آن كه عده‌اي فرياد كشيدند «ارتش به ما ملحق شد» به سمت تانك و ريوهاي ارتشي رفتند و سربازان نيز با تكان دادن دست براي مردم، با آنها اظهار همبستگي كردند. در اين ميان از سوي يك تانك و چند جيپ ارتشي به سوي مردم آتش گشوده شد كه در نتيجه عده‌اي مجروح و شهيد شدند. روزنامه خراسان در سال‌هاي بعد در گزارشي از اين وقايع، شمار شهداي روزهاي 9 و10/10/57 مشهد را 63 نفر اعلام كرد. 
- صبح امروز حدود 10 هزار نفر از مردم شيراز تظاهراتي عليه رژيم برپا كردند. عده‌اي از تظاهركنندگان انجمن ايران و انگليس را آتش زدند. در اين تظاهرات بر اثر حمله مسلحانه پليس 2 نفر شهيد و 15 نفر مجروح شدند؛ روزنامه اطلاعات نام شهداي اين شهر را محمدمهدي ميرشاهي و يوسف نظري نوشت؛ روزنامه كيهان نيز اعلام كرده است يكي از مجروحان به نام حميد ساجدي ده روز بعد به شهادت رسيد. 
- صبح امروز تظاهراتي در اردبيل به وقوع پيوست كه در پي آن 4 نفر شهيد و 15 نفر مجروح شدند. روزنامه كيهان در گزارشي اعلام كرد در اين تظاهرات 24 شعبه بانك به آتش كشيده شد. اين روزنامه نام يكي از شهداي امروز اردبيل را مقدم احمدي نوشت و افزود اين شخص را در خانه‌اش به شهادت رساندند. 
- صبح امروز تظاهراتي عليه رژيم در راور- استان كرمان- برپا شد. در اين تظاهرات بر اثر تيراندازي مأموران 7 نفر مجروح شدند و يك نفر به نام غلامحسين رشيدي شهادت رسيد. روزنامه كيهان نام اين شخص را غلامرضا رشيدي چاپ كرد. ساواك در تلگرافي، شمار مجروحان را 12 نفر (7 مرد و 5 زن) و روزنامه كيهان 15 نفر گزارش داد. 
- بنابر گزارش روزنامه اطلاعات صبح امروز در پي شهادت يكي از جوانان به نام عبدالحسين خديو به ضرب گلوله مأموران فرمانداري نظامي در كازرون، شماري از مردم اين شهر جنازه وي را تشييع كردند. در اين ميان مأموران مجدداً به سوي مردم آتش گشودند كه در نتيجه 2 نفر به نام‌هاي صدرالله سنجابيان و خانم برنجي شهيد و 50 نفر مجروح شدند. 
- صبح امروز بازار و كليه مغازه‌هاي بهبهان تعطيل بود و مردم شهر به مناسبت بزرگداشت يكي از طلاب به نام سيد علي نورالدين كه روز گذشته توسط مأموران رژيم به شهادت رسيده بود، تظاهرات پراكنده‌اي عليه رژيم برپا كردند. تظاهركنندگان با حمله مسلحانه پليس روبه‌رو شدند و در نتيجه يك نفر به نام ابراهيم ماهي‌زاده به شهادت رسيد. 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان، در پي تظاهراتي كه در تربت‌حيدريه برپا شد 15 نفر شهيد و 27 نفر مجروح شدند. 
- در ساعت 11:30، جمعي حدود 5 هزار نفر از مردم زنجان پس از خروج از مساجد دميريه و ميرزا رحيم، اقدام به برپايي تظاهرات كردند. در اين تظاهرات بر اثر تيراندازي مأموران 7 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. روزنامه كيهان نام شهيد زنجان را محمد شجاعي نوشت و شمار مجروحان را 9 نفر و حال 3 نفر از مجروحان را وخيم گزارش داد. 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان در پي حمله مأموران به دبيرستان ابن‌سينا واقع در بندرعباس و مضروب و مجروح شدن عده‌اي از فرهنگيان و معلمان، شماري از مردم اين شهر با سردادن شعار اقدام به برپايي تظاهرات كردند. در اين تظاهرات مأموران با تيراندازي به سوي تظاهركنندگان، 6 نفر را شهيد و 24 نفر را مجروح كردند. همچنين 8 شعبه بانك، 16 فروشگاه و مغازه مشروب‌فروشي و 14 انبار بزرگ مشروب‌ به آتش كشيده شد. آقاي صدوقي با صدور اعلاميه‌اي تهاجم به فرهنگيان تحصن‌كننده در بندرعباس را محكوم و همبستگي مردم يزد را با مبارزان اين شهر اعلام كرد. ايشان در اين اعلاميه شمار مجروحان را 7 نفر اعلام كرده است. 
- بنابر گزارش روزنامه بورس، در پي تظاهراتي كه در رشت برپا شد 4 نفر مجروح و 79 نفر دستگير شدند. روزنامه كيهان نيز در گزارشي اعلام كرد در درگيري‌هاي امروز اين شهر 2 نفر جوان به شهادت رسيدند. همچنين به دنبال تظاهرات اين شهر كارخانه پپسي‌كولا و شركت سهامي فيروز متعلق به حبيب‌ پاسال سرمايه‌دار بهايي طعمه حريق شد. 
- شماري از مردم تبريز تظاهراتي عليه رژيم برپا كردند. در اين تظاهرات 18 بانك تخريب و 10 بانك و دو فروشگاه به آتش كشيده شد و در نتيجه تيراندازي مأموران، 6 نفر به شهادت رسيدند. روزنامه اطلاعات شمار شهيدان را 12 نفر و مجروحان را 20 نفر گزارش داد. 
- بنابر گزارش روزنامه مهر ايران در پي تهاجم نيروهاي مسلح حكومت به مردم نهاوند، 4 نفر شهيد و 25 نفر مجروح شدند. نشريه اخبار جنبش اسلامي در پايان امروز شهر نهاوند را به يك شهر جنگ‌زده تشبيه كرد. 
- بعد از ظهر امروز شماري از اهالي قزوين تظاهراتي عليه رژيم برپا كردند. عده‌اي از تظاهركنندگان كارخانه مشروب‌سازي ميكده، سينما خيام، بانك فرهنگيان و خانه‌هاي چند نفر از كارمندان ساواك را آتش زدند. در اين تظاهرات بر اثر تيراندازي مأموران، يك نفر به شهادت رسيد و 7 نفر مجروح شدند. 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها