کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 66
93/11/27 - 16:05 - 2015-2-16 15:05:00
نامه حجت الاسلام والمسلمين دكتر روحانى به يادگار حضرت امام (ره)
 
 
هوالعزيز
 
برادر عزيز و ارجمند حجت‌الاسلام والمسلمين حاج سيد حسن آقاى خمينى دامت افاضاته
 
تسليم و تحيت وافر به عرض رسانيده به دعوات خالصانه يادآورم. به خاطر دارم در پى يورش كماندوهاى شاه به مدرسه فيضيه در دوم فروردين 1342 امام در پاسخ تلگرام تسليت يكى از علماى نجف اشرف آورده بود: حمله به علما و مركز روحانيت عجيب و سكوت نجف اعجب (نزديك به اين مضامين). 
بايد بگويم اهانت و اسائه ادب به ساحت مقدس بيت امام و شخص جنابعالى در برخى سايت‌ها شگفت‌آور است. اما بي‌تفاوتى و سكوت حوزه‌هاى علمى و برخى مقامات محترم روحانى در برابر آن، شگفت‌انگيزتر و دردناك‌تر مي‌باشد زيرا اين اهانت و جسارت تنها به جنابعالى نبود، بلكه در واقع اهانت به كيان روحانيت و تجاوز به حريم حوزه‌هاى علمى و مقامات روحانى بود. انتقام از امام بود، تودهنى به كسانى بود كه برآنند از آرمان‌ها و اهداف امام دفاع كنند و خط امام را پاس دارند. 
اگر اين اهانت‌ها را تنها به جنابعالى روا داشته بودند، شايد دور از انتظار نبود زيرا «ليس هذا اول قارورة كسرت فى الاسلام». شما از سلاله آن بزرگوارى هستيد كه همواره مورد اهانت، جسارت و ناسزاگويى قرار داشتند. مولايمان امام علي(عليه الصلوة والسلام) را تا آن پايه به زير سؤال بردند و بر ضد آن حضرت جوسازى و دروغ‌پراكنى كردند كه وقتى خبر شهادت آن حضرت در محراب عبادت به شام رسيد، مردم آن منطقه از يكديگر مي‌پرسيدند «على در مسجد و محراب چه كار داشت؟! و به چه منظور به مسجد رفته بود»؟! حضرت امام حسن مجتبي(سلام الله عليه) را با انواع تهمت‌ها و نسبت‌ها مورد اهانت قرار دادند و «مذل المؤمنين» خواندند! حضرت اباعبدالله‌الحسين(سلام الله عليه) ‌را به نام خارجى به شهادت رساندند. ديگر امامان معصوم و بزرگان دينى نيز در درازاى تاريخ همواره مورد جسارت‌ها، ناسزاها و اهانت‌ها قرار داشتند و در برابر آن همه گستاخي‌ها و ناسزاگويي‌ها، بردبارى و شكيبايى به خرج دادند و «كظم غيظ» كردند، تا آنجا كه حضرت امام موسى بن جعفر(عليه صلوات الله) را به همين دليل «امام كاظم» مي‌خوانند. 
امام عزيز ما(سلام الله عليه) نيز از روزى كه نهضت را آغاز كرد، تا شبى كه ديده از جهان فروبست، با انواع تهمت‌ها، پيرايه‌ها و ناسزاها رو به رو بود. رژيم شاه و ساواك، نه تنها امام را مورد اتهامات سياسى قرار مي‌دادند، بلكه گاهى با زشت‌ترين و وقيحانه‌ترين فحاشي‌ها و هتاكي‌ها به آن مرد خدا بي‌حرمتى مي‌كردند، كه قلم و زبان از بازگو كردن آن شرم دارد. با وجود اين، امام بدون كوچك‌ترين واهمه از اين زشت‌گويي‌ها و فضاحت‌كاري‌ها راه خود را دنبال كردند و به مصداق «واذا مروا باللغو مروا كراما» نه تنها از اين‌گونه زشت‌گويي‌ها و ياوه‌سرايي‌ها پروا نكردند، بلكه وقتى دريافتند طلاب علوم اسلامى آن شب‌نامه‌هاى فضاحت‌بار را از در و ديوار خيابان‌هاى قم كندند و جمع كردند، اظهار داشتند «چرا اين اعلاميه‌ها را جمع مي‌كنيد، بگذاريد بر در و ديوار باشد تا ماهيت دستگاه جبار را براى مردم بهتر روشن كند» و طى يك سخنرانى اعلام كردند: «... به من اگر فحش مي‌دهند شما چرا غصه مي‌خوريد؟ شما چرا نگران مي‌شويد؟ چرا كاغذها را جمع مي‌كنيد؟ مگر من از حضرت امير ـ عليه السلام ـ بالاتر هستم؟ معاويه چند سال در بالاى منبر به على فحش داد و آن حضرت صبر كرد» (صحيفه امام، ج1، ص163). 
امام عزيز ما نيز در برابر فحاشي‌ها و هتاكي‌ها و نامه‌هاى مزين به فحش خودي‌ها و بيگانه‌ها صبر كردند تا به فتح و ظفر رسيدند، ما نيز بايد در برابر اهانت‌ها، نارواگويي‌ها و هرزه‌درايي‌ها بردبار و شكيبا باشيم تا حق پايدار بماند و بيراهه‌پويى و بيراهه‌پويان از ميان بروند و راه مردم و حقوق مردم استوارى يابد چنان‌كه قرآن وعده داده است: «فأما الزبد فيذهب جفاءً و اما ما ينفع الناس فيمكث فى الارض» اين عربده‌كشي‌ها و هرزه‌درايي‌ها و بهتان‌تراشي‌ها پايان مي‌يابد و راه به جايى نمي‌برد و هيچ‌گاه نمي‌تواند راهيان نور را از حركت و خروش و اوج و عروج باز دارد و انسانيت انسان را به چالش بكشاند. اين حقيقت را تنها اين نگارنده نمي‌گويد، تاريخ اين را مي‌گويد، سرگذشت گذشتگان اين حقايق را به نمايش مي‌گذارد. با نگاهى گذرا به تاريخ مي‌بينيم قدرت‌طلبان اموى و عباسى به رغم توطئه‌ها و ترفند‌ها، ناسزاگويي‌ها و ياوه‌سرايي‌ها بر ضد اولياى خدا، از ميان رفتند و به جهنم واصل شدند و امروز هيچ نام و نشانى از آنان حتى در مراكز قدرتشان ديده نمي‌شود ليكن مرقد منسوب به دختر سه ساله حضرت حسين(س) در شام پناهگاه خيل عاشقان و زائران پاكباخته اهل بيت عصمت و طهارت قرار دارد و نام مبارك آن بزرگواران بر تارك تاريخ مي‌درخشد. رژيم پهلوى و دستگاه مخوف ساواك با آن تشكيلات عريض و طويل و يال و كوپال عاريه‌اي، منقرض شد، ليكن نام امام امت جاويدان است. «الا للحق دولة وللباطل جولة»
اين شب‌زدگان كوردلى كه براى انتقام‌گيرى از امام و رويارويى با اساس روحانيت، به جنابعالى اهانت كردند و نسبت‌هاى ناروا دادند، اگر به تاريخ و سرگذشت پيشينيان گذر كرده بودند، هيچ‌گاه به اين شگرد شيطانى دست نمي‌زدند و از حربه‌هاى زنگ‌زده طاغوتيان تاريخ بهره ‌برنمي‌داشتند و اين واقعيت را در مي‌يافتند كه با ناسزاگويي‌ها و جوسازي‌ها نمي‌توان نور خدا را خاموش كرد و راه خداباوران روزآفرين و طلايه‌داران آزادى و عدالت را بي‌رهرو ساخت، ليكن چه توان كرد كه اين تاريك‌انديشان فرومايه و بي‌مايه و بي‌خرد را توان پندگيرى و عبرت‌پذيرى از تاريخ نباشد، زيرا بنا بر گفته قرآن كريم اين صاحبان خرد و انديشه هستند كه مي‌توانند از تاريخ درس بگيرند و پند بپذيرند «لقد كان فى قصصهم عبرة لأولى الالباب»
در پايان يادآورى نكاتى بايسته است: 
1. به نظر مي‌رسد يكى از نقشه‌هاى شيطانى ياوه‌گويي‌ها و بهتان‌تراشى در برخى سايت‌ها بر ضد سركار عالي، بازداشتن افراد و اشخاص از دفاع و پاسدارى از آرمان‌ها و اهداف امام و ارزش‌هاى انقلاب اسلامى مي‌باشد. اينان با اين شيوه اهانت‌آميز مي‌خواهند به پيروان راه امام هشدار دهند كه اگر مي‌خواهيد شخصيت و اعتبار شما آسيب نبيند و به شما بي‌احترامى نشود، بايستى در برابر هر گونه مغلطه‌كارى و سياست‌بازي‌ ديگران در برابر خط و راه امام دم فرو بنديد و هيچ‌گونه واكنشى از خود نشان ندهيد. 
اين ترفند و توطئه، مسئوليت انسان‌هاى آگاه و متعهد را در راه دفاع از آرمان‌هاى مقدس امام سنگين‌تر و حساس‌تر مي‌نماياند. امروز وظيفه همه كسانى كه خواهان عزت و سربلندى اسلام و ايران هستند اين است كه آرمان‌ها و اهداف امام را پاس بدارند، هر چند حيثيت، شخصيت و آبرو و اعتبار خود را در اين راه از دست بدهند، شهداى عزيز ما در راه دفاع از انديشه‌ها و آرمان‌هاى امام خون و جان خود را تقديم داشتند، و ما بايسته است در اين راه از آبرو و اعتبار خود نيز مايه بگذاريم. 
2. ناديده گرفتن ديدگاه حضرت امام و مقام معظم رهبرى در مورد ممنوعيت نظاميان از دخالت در مناقشات و رقابت‌هاى سياسي، از سوى كسانى كه داعيه پيروى از ولايت را دارند، نمايانگر اين واقعيت تلخ است كه هيچ‌يك از باندها و گروه‌هاى سياسى به صورت مطلق و بي‌استثنا در خدمت آرمان‌ها و ارزش‌هاى انقلاب نيستند، چنان‌كه هيچ گروهى را نيز نمي‌توان به شكل مطلق بيرون از خط امام و خارج از مسير انقلاب شمرد. ليكن در اين ميان آنچه به دست مي‌آيد اين است كه خطر باندبازي‌ها و جناح‌بندي‌ها براى انقلاب اسلامى و استقلال ايران از خطر شيطان بزرگ و صهيونيسم بين‌الملل بيشتر و شكننده‌تر است.
3. سكوت و بي‌تفاوتى بسيارى از گروه‌هاى سياسى در برابر تجاوز به خط امام و حمايت برخى گروه‌ها و اشخاص از سخنانى كه ناقض رهنمود‌ها و آموزه‌هاى امام و مقام معظم رهبرى مي‌باشد، زنگ خطر را به صدا در مي‌آورد و نشان از اين واقعيت دارد كه اگر وفادارى مردم آگاه و روشن‌ضمير ايران به امام و خط ولايت نباشد برخى گروه‌ها و چهره‌هاى به اصطلاح پايبند به اصول و مبانى اسلام و انقلاب، بي‌درنگ راه خود را از امام و خط ولايت جدا مي‌كنند و در اين مورد آنان را با گروهك‌هايى كه داعيه‌دار شعار مقابل اين جريان مي‌باشند تفاوتى نباشد. از اين رو، برخى گروه‌ها و چهره‌هايى كه ساليان درازى به نام پيروى از امام نان خوردند و حتى امام را به دروغ بنيانگذار گروه خود وانمود مي‌كردند، مي‌بينيم چگونه با عناصر و گروهك‌هايى كه ساليان درازيست شعار مي‌دهند كه دوران خط و انديشه امام به سر آمده همصدا شدند و اعلام كردند كه رهنمودهاى امام براى زمان خاصى بوده است. اين جاست كه اين واقعيت به درستى نمايان مي‌شود كه درگيري‌هاى بسيارى از اين باندها و گروه‌ها با يكديگر، جنگ قدرت است و دفاع از امام و خط ولايت بهانه‌اى بيش نيست.
 
خوش بود گر محك تجربه آيد به ميانتا سيه روى شود هر كه در او غش باشد
4. از عالمان وارسته و مجامع روحانى و حوزه‌هاى علمى انتظار است كه در برابر هجوم به خط و راه امام و اهانت به كيان روحانيت آرام و بي‌تفاوت نمانند و به فرصت‌طلبان و نيرنگ‌بازانى كه در كمين انقلاب و نظام جمهورى اسلامى نشسته‌اند مجال ضربه زدن به اساس ولايت و روحانيت را ندهندالبته ما را با عناصر مجهول‌الهويه‌اى كه مأموريتشان حفظ آثار مخدوش و مسموم فراماسون‌ها و تحريف‌گران تاريخ است و از اين رو، بر خلاف نظر امام كه بازنگرى در تاريخ سده گذشته را توصيه مي‌كردند، تلاش مي‌كنند كه تحريف‌گري‌هاى سده پيشين را احيا كنند و دستينه پاى آن بگذارند، كارى نباشد آنها به دنبال هدم آثار امام هستند از اين رو، از آنها جز اين انتظار نيست كه در راه پايمال كردن آموزه‌ها و آرمان‌هاى امام بكوشند و از ناديده گرفتن رهنمودهاى امام استقبال كنند و تاريخ را آن گونه كه ماسون‌ها و ليبراليست‌ها مي‌خواهند به رشته نگارش بكشند.
5. امروز هر كسى به خود رخصت مي‌دهد كه ديدگاه‌ها، رهنمودها و پيام‌هاى حضرت امام را طبق دلخواه خود يا باند خويش تفسير و معنى كند و اين شيوه و روش، راه را براى عناصر مرموزى كه در انديشه سوء استفاده از مقام و كلام امام هستند هموار مي‌سازد. بايسته است همانگونه كه با درايت و آينده‌نگرى حضرت امام، مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام براى حفظ آثار و اسناد تاريخى مربوط به ايشان تاسيس شد و رسالت نگهدارى و انتشار آثار ايشان را برعهده گرفت نهاد يا مؤسسه‌اي، طبق موازين قانوني، مسئوليت تفسير و توضيح كلام و پيام و رهنمودهاى امام را عهده‌دار شود تا كسانى كه در انديشه عبور از خط امام هستند، با تحريف ديدگاه امام نتوانند به اغراض و اميال شيطانى خود جامه عمل بپوشانند و نظريات امام را به دلخواه خود تفسير كنند.
موفقيت روزافزون آن برادر ارجمند را در پيروى از خط امام و پاسدارى از آرمان‌هاى مقدس اسلام از خداوند متعال مسئلت دارم.
 
 
والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته
سيدحميد روحانى 
1386/11/25

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها