کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 226
93/12/4 - 14:39 - 2015-2-23 14:39:17

رضا شمس آبادی و اعدام انقلابی شاه

 

محمدرضا شاه پهلوی در21 فروردین 1344 ه.ش در کاخ مرمر از نقشه ترور جوان مسلمان -رضا شمس آبادی- جان سالم به در برد، رژیم تلاش کرد این اقدام را به نیروهای چپ (کمونیستها) نسبت دهد بلکه ظهور موج تازه ای از جانب ملت قلمداد نشود، اما آیا اقدام شمس آبادی یک خلاقیت غیرتمندانه و شخصی بود یا او عامل دست کمونیستها و یا مارکسیستها شده بود؟

فعالیتهای سیاسی:
در پى پديد آمدن فضاى باز سياسى در سال 1339 در ايران، شهيد شمس ‏آبادى در گردهمایی ‌هاى شاخه مذهبى «جبهه ملى» که زير عنوان «سوسياليست‏هاى خداپرست» كار می‌ ‏كرد، شركت می كرد و مدتى با اعضا و افراد اين حزب رفت و آمد داشت، ليكن ديرى نپاييد كه به بی ‏پايگى، ناخالصى و دنباله ‏روى اين گروه‏ها و سازمان‏ها از سياست غرب و امريكا پى برد و از آنان دورى گزيد و ديگر به هيچ حزب و گروهى گرايش پيدا نكرد و به دوستان خود نيز بارها صريحاً گفت: «از اين حزب‏ها و حزب ‏بازیها آبى گرم نمی‏شود.» با آغاز نهضت امام در سال 1341 رضا شمس‏ آبادى در مراسم و مجالسى كه وعاظ و گويندگان، به افشاگرى می ‏پرداختند، فعالانه شركت مى‏كرد و به گفته دوستانش «پخش اعلاميه امام را از فرايض خود می ‏دانست» و دوستان و آشنايان را نيز به شركت در مبارزات اسلامى، حضور در مراسم و مجالس سياسى ـ مذهبى فرامی ‏خواند. او در قيام خونين 15 خرداد 42 در كاشان حضورى فعال داشت. 
در ادامه به روایت خود شهید شمس آبادی اعدام انقلابى حسنعلى منصور به دست محمد بخارايى در بهمن 43 نيز براى وی بسیار الهام‏بخش و آموزنده بود. او از اين حركت، توانست الگو بگيرد. شهید شمس آبادی یک مسلمان متعهد و آگاه بود که برای همه کارهای خود دلیلی دینی و شرعی داشت. به نماز و روزه و عبادات اهتمام می ‌ورزید و د راجتماعات مذهبی و مراسم عزاداری حضوری فعال داشت.


تک تازی و حماسه آفرینی 
شمس آبادی در انجام ترور محمدرضا شاه یک تنه نقشه کشید و یک تنه پیش رفت، او از هیچ گروه و دسته ای در این مسیر خط فکری و معنوی و عملی خود را دریافت نکرده بود. نیکخواه، منصوری و دیگران در حادثه کاخ مرمر نقشی نداشتند و شمس ‏آبادى نيز هيچ‏گونه ارتباط و آشنايى با آنان نداشت و حماسه كاخ مرمر تنها از ايمان و اراده خلل‏ ناپذير آن شهيد ريشه و مايه گرفته بود. شواهد، قراين،مدارك و استدلال‏هاى اساسى در اين زمينه وجود دارد:
1- رأى دادگاه بر برائت پرويز نيكخواه از اتهام دست داشتن در حادثه كاخ مرمر و توطئه برضد شاه. اگر نامبرده كوچكترين ارتباطى با جريان 21 فروردين داشت، دادگاه هيچ‏گاه به برائت او رأى نمی ‏داد. دست كم درباره او همان رأى را صادر مى‏كرد كه عليه مهندس منصورى و احمد كامرانى صادر كرد و آن دو را به اعدام محكوم كرد؛ چون آن دو از نقشه و برنامۀ رضا شمس ‏آبادى باخبر بودند و آن را به مأموران دولت گزارش نداده بودند.
2- اعتراف صريح سپهبد نصيرى، رئيس ساواك طى نامه به شاه، مبنى بر اينكه:

... تحقيقات انجام شده از متهمين حادثۀ 21 فروردين كاخ مرمر، وسيله سازمان ضد اطلاعات ارتش و ساواك، حاكى است تا كنون غير از احمد كامرانى و مهندس احمد منصورى شركت افراد ديگرى در توطئه خائنانه 21 فروردين محرز نشده است... .(سند شماره 1)

کامرانی، منصوری و نیکخواه افرادى هستند كه با يكديگر ارتباط ارگانيك ندارند و حتى از انديشه‏ ها، ايده‏ ها و اعتقادات يكديگربی خبرند،چگونه می توانند با يكديگر به چنين حادثه‏ آفرينى كاخ براندازى دست بزنند.
3- به اعتراف پرويز نيكخواه در مراحل مختلف بازجويى، بازپرسى و دفاعيات، نيز بنا بر تأييد بيشتر افراد اين گروه، نامبرده «با كار تروريستى به‏ طور اعم و با ترور شاه به‏طور اخص» مخالف بوده است. بنابراين پرويز نيكخواه و باند او نمی ‏توانستند محرك و مشوق شهيد شمس ‏آبادى باشند.
4- اصولاً پيش از آنكه پرويز نيكخواه و دار و دسته او به ايران بيايند، رضا شمس ‏آبادى با انگيزه اعدام انقلابى شاه، برگ معافيت از نظام وظيفه را پاره كرد و داوطلبانه به سربازى رفت و براى اينكه بتواند انديشه و نقشه خود را پياده كند، تلاش فراوانى به عمل آورد كه در خدمت لشكر گارد قرار بگيرد و در (گارد جاويدان) فعاليت كند، بنابراين حتى اگر گروه نيكخواه نيز نقشه ترور شاه را در سر داشتند، به برنامه، اراده و ايده شهيد شمس ‏آبادى ارتباطى پيدا نمى‏كرد.
5- پرويز نيكخواه، احمد منصورى و ديگر افراد گروهشان در مدتى كه در خارج كشور به سر مى‏بردند در تظاهرات و گردهمايى‏ ها و ديگر فعاليت‏ هاى علنى و غيرعلنى ماركسيست ‏ها بر ضد رژيم ايران حضور داشتند از اين رو، اگر آنها مى‏ خواستند با كسانى در ايران ارتباط برقرار كنند، پيش از هر كسى ساواك از آن آگاهى می ‏يافت و آن را پيگيرى می ‏كرد. 
6- اگر پرويز نيكخواه و دار و دسته او نقشه حادثه كاخ مرمر را طراحى كرده بودند، چگونه دادگاه نظامى رژيم شاه پرويز نيكخواه «مغز متفكر اين گروه» را (بنا به تعبير ساواك) تنها به ده سال زندان و يك نفر از اعضاى زيرمجموعه او به نام احمد منصورى را به اعدام محكوم كرد؟ آيا اين محكوميت‏ ها خود گواه اين واقعيت نيست كه نامبردگان هيچ‏گونه ارتباطى با حادثه كاخ مرمر نداشتند و رژيم شاه افراد اين گروه را طبق موضع‏گيرى‏ ها و انديشه ‏هايشان در برابر طرح «ترور شاه» كيفر داد؟ زيرا مهندس منصورى آنگاه كه از كامرانى شنيد كه سربازى در كاخ مرمر، نقشه ترور شاه را در سر دارد، نه تنها با قاطعيت آن را رد نكرد و به مخالفت با آن برنخاست بلكه بهتحليل «منافع و مضار آن» نشست و دست آخر هم از كامرانى خواست كه اگر می تواند تاريخ دقيق اين عمليات را از سرباز ياد شده بگيرد. از اين رو، به جرم اينكه در برابر طرح «ترور شاه» روى مخالفت نشان نداده و نسبت به آن بی ‏تفاوت بوده است، به اعدام محكوم شد؛ ليكن پرويز نيكخواه هر بار كه موضوع «ترور شاه» را با او مطرح كردند با دلايل گوناگون آن را رد كرد و آن را بر خلاف مصلحت گروه خويش شمرد. از اين‏رو، تنها به گناهِ داشتن مرام اشتراكى، به ده سال زندان محكوم شد.
خ: چنانكه پيشتر اشاره شد، شاه كينه‏ توزتر و خون‏ آشام تر از آن بود كه از كيفر افراد و گروه‏ هايى را كه نقشه و انديشه كشتن او را در سر داشتند بگذرد و آنان را زنده بگذارد. از اين‏رو، ديديم كه گروه «گل سرخى» را كه انديشه ترور او را در سر داشتند و هنوز دست به كارى نزده بودند، به جوخه آتش سپرد و به زندگى آنان بی ‏رحمانه پايان داد. بنابراين، چگونه می ‏توان باور كرد كه نيكخواه و باند او نقشه نابودى او را به‏ طور عينى دنبال كرده باشند و با اين وجود، جان سالم به در ببرند و به زندان‏ هاى كوتاه مدت محكوم شوند و يكى پس از ديگرى مورد عفو ملوكانه قرار بگيرند و آزاد شوند؟ مردم ايران با شناختى كه از شاه داشتند آنگاه كه ديدند پرويز نيكخواه پس از گذشت 6 سال از حادثه كاخ مرمر آزاد شد، فوراً دريافتند كه نامبرده در حادثه كاخ مرمر بی ‏تقصير بوده است. ساواك گزارش داده است(سند شماره 2):

آقاى منوچهر صمصامى، كارمند مؤسسه اطلاعات در يك صحبت كاملاً خصوصى راجع به پرويز نيكخواه كه چندى قبل مصاحبه مطبوعاتى به عمل آورده، اظهار داشت: با توجه به مطالبى كه در جرايد و راديو و تلويزيون عنوان گرديده [معلوم مى‏شود] اتفاقى كه در بيست و يكم فروردين در كاخ مرمر رخ داد، بدون ريشه بوده و تنها يك مأمور گارد بدون هرگونه تبانى و دخالت افراد ديگر اين عمل را نموده، ولى چون نمی ‏توانستند به اطلاع عموم برسانند كه يك مأمور گارد، اقدام به اين عمل نموده، اين كار را به پرويز نيكخواه و عدۀ ديگر كه سابقه سياسى داشتند بستند. اكنون بعد از مدتى پس از تعليمات لازمه او را وادار به مصاحبه مى‏كنند و بعد هم به عرض شاه مى‏رسانند كه ايشان را مورد عفو ملوكانه قرار دهند و بعد او را عفو كرده و موضوع منتفى مى‏گردد...‏‏.

 

 

 

 

 

 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها