کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 223
93/12/4 - 14:32 - 2015-2-23 14:32:57
 
 
یک تحقیق معروف سیا که با عنوان سند ویلبر شناخته می‏شود، در سال 2000 به نیویورک تایمز درز کرد: آن هم در زمانی که دولت امریکا در پی آن بود تا با عذرخواهی تلویحی بابت کودتای سال 32، سیاست تنش‏زدایی با ایران را در پیش گیرد. این سند ابتدا به شکل خلاصه در نسخه چاپی روزنامه، سپس در يك نسخه ویرایش‏شده 80صفحه‏یی در سایت روزنامه و در ادامه به صورت گزارشی کمتر خلاصه شده و 169 صفحه ای همراه با اسامی متعدد، در وب‏سایتی دیگر با نام اسرارآمیز کریپتم و درنهایت هم به شکلی طولانی‏تر در همان سایت، همراه با توضیحات بیشتری درباره اسامی منتشر شد. تنها بخشی که محرمانه باقی ماند، فهرست ضمیمه‏یی از روزنامه‏نگاران و سیاستمدارانی بود که در زمان کودتا از MI6 و سیا پول گرفته بودند!
این سند تحت نظارت دایره تاریخ سیا و با عنوان «سرنگونی نخست‏وزیر مصدق در ایران» و نظارت دکتر دونالد ویلبر - باستان‏شناسی که به فعالیت‏های جاسوسی روی آورده بود - و همچنین مامور مخفی ارشد فارسی‏زبان سازمان تهیه شد. هدف از تهیه آن، نقد و ارزیابی دقیق کودتای 1332 و فراهم‏سازی سندی راهنما برای کودتاهای آینده در دیگر نقاط بود چنانچه در مقدمه این سند، صراحتا از «توصیه هایی کاربردی برای عملیات مشابه» سخن به میان آمده است. ويلبر در بخشي از اين مقدمه به اين موضوع اشاره مي كند كه اين اسناد منبعي براي تدريس به نيروهاي سازمانهاي امنيتي و جاسوسي براي تجربيات مشابه !! به شمار مي رود. نویسنده البته خلاصه‏یی بی‏غرض درباره کودتا ارائه داده اما به‏احتمال زیاد به‏شدت خودسانسوری کرده است، زیرا به‏خوبی آگاه بوده که این سند احتمالا نه ‏فقط در سیا بلکه در پنتاگون، وزارت خارجه، کاخ سفید و حتی کمیته روابط خارجی سنا نیز پخش خواهد شد.
 
 
(برگي از اسناد ويلبر كه بخشي از اسامي با رنگ سياه پنهان شده اند)
 
سند ویلبر چه در ایران و چه در غرب به جایگاه یک متن قابل اطمینان و حتی تاریخی معتبر و کامل دست یافته است. نیویورک تایمز از آن به عنوان «تاریخ محرمانه»یی که افشاکننده «اطلاعات اساسی» و «طرز کار کودتا» است، یاد کرد. گاردین آن را «نخستین روایت مشروح منتشره توسط امریکا درباره آن دوران» خواند. همچنین آرشیو امنیت ملی - سازمانی غیردولتی در واشنگتن که ماموریتش غیرمحرمانه‏سازی اسناد رسمی است - آن را «سندی بسیار مهم» خوانده و چنین توصیفش کرده است: «یک گزارش پساعملیاتی که شامل تلگرام‏های سازمان و مصاحبه هایی با عوامل در صحنه آن در ایران می‏شود.»

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها