کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 221
93/12/4 - 14:23 - 2015-2-23 14:23:33
آیت الله کاشانی، مبتکر و طراح اصلی ملی کردن صنعت نفت
 
آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی فرزند آیت‌الله سید مصطفی کاشانی، سال 1300 هـ.ق در تهران متولد شد. در 16 سالگی به همراه پدر خویش در نجف اشرف اقامت گزید و در سن 25 سالگی به درجه اجتهاد نائل گردید. 
با اشغال عراق توسط انگلیسی‌ها در جریان جنگ جهانی اول، با اینکه بیش از 32 سال نداشت، عملاً فرماندهي مجاهدين علیه انگلیسی‌ها را بر عهده گرفت. با تجربیاتی که در جهاد علیه استعمار انگلیس و انقلاب 1920 عراق به دست آورده بود، در بهمن 1299 هـ.ش وارد ایران شد و بار دیگر فعالیت‌های سیاسی خویش را از سر گرفت. با سقوط رضاشاه از سلطنت و ایجاد فضای سیاسی جدید ، فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله کاشانی در آگاهانیدن و رهبری مردم برای کوتاه کردن دست بیگانگان به خصوص انگلیسی‌ها از منابع عظیم کشور، بیشتر شد.
آیت الله کاشانی در بهمن 1327، علاوه بر اعلاميه شديدالحني عليه شرکت نفت تظاهرات گسترده‌ای در مخالفت با امتیاز نفت جنوب ترتیب داد. این مواضع آیت‌الله کاشانی علیه شرکت نفت ایران و انگلیس، برای وی بسیار گران تمام شد. بدین‌ترتیب که چند روز بعد به بهانه نقش داشتن در حادثه ترور شاه دستگیر و به لبنان تبعید گردید. بعد از آزادی از زندان با طرح شعار«نفت ایران متعلق به ملت ایران است»، با قرارداد الحاقی گس- گلشائیان به مبارزه پرداخت و با حمایت همه جانبه از پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت که به مجلس ارائه شد، شعار ملی شدن صنعت نفت را به سطح عمومی مردم کشاند. وی تا پیروزی ملی شدن صنعت نفت در 29 اسفند 1329، با صدور پیام‌ها، اعلامیه‌ها، نطق‌های آتشین و با برگزاری میتینگ‌ها، تظاهرات، سخنرانی‌ها و نشست‌هاي متعدد، نقش مهمی در به صحنه آوردن مردم ایفا نمود. 
اقدامات و فعاليت‌هاي گسترده آيت‌الله كاشاني در حمايت از دولت دكتر مصدق پس از پیروزی جنبش، نقش مهمي در اجرائي شدن قانون ملي شدن صنعت نفت و مبارزه با مخالفان داخلی و خارجی نهضت ايفا کرد. نیروهای استعمارگر و نفتخواران بین الملل با کمک ایادی دست‌نشانده خویش در داخل که همچنان چشم طمع به منابع نفت کشور داشتند، توانستند آن رهبر نستوه را به انزوا بکشانند و راه را برای شکست نهضت و کودتای سیاه «سیا» فراهم سازند. آیت الله کاشانی در 23 اسفند ماه 1340 به ملکوت اعلا پیوست. 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها