کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 144
93/11/29 - 14:33 - 2015-2-18 14:33:01
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 جمعه ـ 6بهمن ماه 1357
 
- بنابر گزارش فرمانداري نظامي، در ساعت 10:30، حدود 600 نفر از همافران و افسران هوانيروز اصفهان با برپايي تظاهرات در برخي از خيابان‌ها، همبستگي خود را با نهضت اسلامي مردم ايران اعلام داشتند. در پي اين تظاهرات، ستوان‌دوم خليل سلحشور دستگير شد. ستاد ارتشتاران نيز در گزارشي از اين تظاهرات، شمار تظاهركنندگان را 300 نفر برآورد كرد. 
- روزنامه خراسان نامه‌اي را كه بختيار براي امام نوشته بود و در آن علت بستن فرودگاه‌هاي كشور را غير مستقيم توجيه كرده بود، چاپ كرد. بختيار در اين نامه با لحن غير مستقيم به امام اعلام كرده بود كه پس از آمدن به ايران هر اقدامي مغاير با قانون اساسي را نخواهد پذيرفت. 
ـ امام در سخنراني كوتاه خود در برابر گروهي از خبرنگاران و ايرانيان مقيم پاريس فرمودند: «در اولين فرصت پيش مردم به ايران خواهم رفت و با آنها يا كشته شوم و يا حقوق ملت را بگيرم و به ملت برگردانم.» 
ـ در پي حملات شماري از مأموران شهرباني سنندج در اين شهر، چند خانه، مغازه و اتومبيل به آتش كشيده شد و در نتيجه تيراندازي مأموران 3 نفر شهيد و 6 نفر مجروح شدند. 
ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات بعد از ظهر امروز پس از آن كه مردم تهران از عدم ورود امام به وطن آگاهي يافتند، با برپايي تظاهرات در ميدان 24اسفند (ميدان انقلاب) و با سردادن شعارهاي «مرگ بر شاه» به اين اقدام اعتراض كردند. در اين هنگام مأموران با تيراندازي به سوي مردم عده‌اي را مجروح و شهيد كردند. بنابر گزارش همين روزنامه، مردم روي ديوارها نوشتند كه تعداد شهدا 57 نفر و مجروحان 350 نفر است. رئيس پليس تهران در گزارشي از اين تظاهرات شمار كشته‌شدگان را 8 نفر و مجروحان را 31 نفر نوشت. ستاد بزرگ ارتشتاران نيز شمار كشته‌شدگان را 12 نفر و مجروحان را 43 نفر اعلام كرد. روزنامه كيهان يك روز بعد (7/11/57) از قول يكي از پزشكان بيمارستان هزارتختخوابي (امام خميني) شمار شهداي امروز را 40 نفر اعلام كرد و در ادامه آورد «و البته نبايد اين مسئله را فراموش كرد كه عده‌اي از مجروحان حالشان وخيم است و بعيد نيست كه تعداد شهداي جمعه تهران رقم بيشتري را نشان دهد.» كيهان در ادامه نوشت اين خبر هنوز از سوي مسئولين بيمارستان‌هايي كه مجروحان را پذيرفته‌اند تأييد نشده است. 
ـ بعد از ظهر امروز تظاهرات پراكنده‌اي در نقاط مختلف شهر رشت برپا شد كه در پي تيراندازي مأموران جوان 25ساله‌اي به شهادت رسيد. 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها