کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 132
93/11/29 - 14:10 - 2015-2-18 14:10:50
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 یکشنبه ـ 22بهمن ماه 1357
 
ـ بنابر گزارش روزنامه آيندگان در ساعت 9 عده‌اي به سفارت امريكا يورش بردند و در اثر تيراندازي طرفين، شماري كشته و مجروح شدند. بنابر گزارش بولتن خبرگزاري پارس «مقامات سفارت امريكا به مقر آيت‌الله خميني براي كمك متوسل شدند.» (اين اقدام از طرف سازمان چريك‌هاي فدايي خلق صورت گرفت و با اقدامات دولت موقت، سفارت از مهاجمان تخليه و به كارگزاران امريكايي سپرده شد.) 
ـ بنابر گزارش روزنامه آيندگان صبح امروز جرايد از 164 نفر شهيد و 634 نفر مجروح خبر دادند كه در بيمارستان‌هاي تهران بستري هستند. به گزارش اين منبع بيشتر مجروحان و شهيدان- بالغ بر 136 مجروح و 53 شهيد- در بيمارستان جرجاني بودند. 
ـ صبح امروز سران ارتش در جلسه فوق‌العاده‌اي، بي‌طرفي ارتش را اعلام كردند. در اطلاعيه‌اي كه به همين مناسبت تهيه و در ساعت 14 از راديو خوانده شد، آمده بود: «با توجه به تحولات اخير كشور، شوراي عالي ارتش در ساعت 10:30 دقيقه امروز 22بهمن1357 تشكيل و به اتفاق آراء تصميم گرفته شد كه براي جلوگيري از هرج و مرج و خونريزي بيشتر، بي‌طرفي‌ خود را در مناقشات سياسي فعلي اعلام و به يگان‌هاي نظامي دستور داده شد كه به پادگان‌هاي خود مراجعه نمايند. ارتش ايران هميشه پشتيبان ملت شريف و نجيب و وطن‌پرست ايران بوده و خواهد بود و از خواسته‌هاي ملت شريف با تمام قدرت پشتيباني مي‌نمايد.» 
ـ در پي پخش خبر بي‌طرفي ارتش، امام در دومين پيامشان از مردم خواستند آرامش و نظم را حفظ كرده و از حمله به سفارتخانه‌ها خودداري كنند. ايشان در پيام ديگري از مردم خواستند مانع آشوب و هرج و مرج شوند و از غارت، آتش‌سوزي، مجازات متهمان و از بين بردن آثار علمي، فني، صنعتي، هنري و اتلاف اموال عمومي و خصوصي خودداري كنند. ايشان گفتند «من اكيداً اعلام مي‌كنم كه هر كس دست به چنين عملياتي بزند، از جامعه انقلابي ملت مطرود و در پيشگاه خداوند متعال مسئول است... از همه شما برادران و خواهران عزيز مي‌خواهم كه با دولت موقت انقلاب اسلامي كه وارث يك سلسله خرابي‌هاي گذشته است همكاري نماييد تا به حول و قوه الهي هر چه زودتر با همكاري يكديگر، ايران اسلامي آباد و آزاد را كه مورد غبطه جهانيان باشد بسازيم.» 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها