کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 130
93/11/29 - 14:08 - 2015-2-18 14:08:05
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 یکشنبه ـ 8بهمن ماه 1357
 
ـ بنابر گزارش فرمانداري نظامي تهران در ساعت 11:45، جمعي حدود 60 هزار نفر پس از اجتماع در دانشگاه تهران، اعلام كردند تا زماني كه امام خميني به ايران نيايد، در دانشگاه متحصن خواهند بود. روزنامه آيندگان با اعلام اين خبر، شمار تحصن‌كنندگان را 250 نفر از روحانيان گزارش داد. 
ـ بنابر گزارش روزنامه آيندگان در پي تظاهراتي كه در خلخال برپا شد، در اثر تيراندازي مأموران 2 نفر مجروح شدند و يك نفر به نام مظفر عزيزي به شهادت رسيد. 
ـ امام خميني براي كساني كه به ديدارشان آمده بودند سخنراني و از اقدامات و زحماتي كه مردم ايران براي استقبال از ايشان كشيده بودند قدرداني كردند. ايشان در بخشي از سخنان خود فرمودند در اولين فرصت به ايران بازگشته و يك دولت اسلامي مبتني بر احكام اسلام و مبتني بر رأي مردم تأسيس خواهند كرد. 
ـ حدود ساعت 15:30، شماري از مردم تهران با سنگ و چوب به ساختمان ستاد ژاندارمري واقع در ميدان 24اسفند (ميدان انقلاب) حمله كردند و در پي تيراندازي پليس، 40 نفر شهيد و مجروح شدند. رئيس پليس تهران اعلام كرد اين تظاهرات، 19 كشته و 99 مجروح بر جاي گذاشت. بولتن ستاد بزرگ ارتشتاران در بخش تلفات شمار كشته‌شدگان را 15 نفر و مجروحان را 160 نفر اعلام كرد. روزنامه آيندگان به نقل از برخي از بيمارستان‌ها رقم 23 شهيد و 103 زخمي را گزارش داد. خبرگزاري پارس و روزنامه بورس نيز اعلام كردند كه شمار شهدا به 28 نفر رسيد و هم اكنون 141 مجروح در بيمارستان‌ها بستري هستند. بنابر گزارش روزنامه كيهان در كيفرخواستي كه پس از انقلاب براي محاكمه عاملين كشتار تهيه شد آمده است «...حدود ساعت 5/1 الي 2 بعد از ظهر اتوبوس‌هاي ژاندارم كه عازم ستاد ژاندارمري بودند به علت سرعت زياد اين اتوبوس‌ها با مردمي كه در حوالي ميدان 24اسفند تجمع كرده بودند، برخورد مي‌كنند كه راننده مورد اعتراض قرار مي‌گيرد و اين امر باعث برخورد راننده‌هاي مسلح اتوبوس‌ها و مردم مي‌گردد و به دنبال آن قواي مسلح ژاندارم توسط راننده اتوبوس از قضيه مطلع شده و در اين هنگام سرگرد حسين اصفهانيان از ستاد ژاندارمري بيرون آمده و به افراد پاسدار و راننده‌هاي مسلح دستور تيراندازي مي‌دهد... زد و خورد تا ساعت 6 بعد از ظهر ادامه مي‌يابد.» 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها