کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 126
93/11/29 - 14:56 - 2015-2-18 13:56:13
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 شنبه ـ 7بهمن ماه 1357
 
ـ در ساعت 9:30، شماري از مردم آبادان پس از اجتماع در حسينيه اصفهاني‌ها، تظاهراتي عليه رژيم برپا كردند و در پايان در پي تيراندازي مأموران 5 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. 
ـ بنابر گزارش خبرگزاري پارس صبح امروز ميليون‌ها نفر از مردم تهران و ديگر شهرستان‌ها با برپايي يك راهپيمايي وسيع در ميدان شهياد (ميدان آزادي) تهران و خيابان‌هاي اطراف آن، همبستگي خود را با نهضت اسلامي به رهبري آيت‌الله خميني اعلام كردند. در اين راهپيمايي حدود 500 هزار نفر از زنان نيز شركت داشتند. تظاهركنندگان پس از برگزاري نماز جماعت و قرائت قطعنامه‌اي در 8ماده به تدريج پراكنده شدند. 
ـ بنابر گزارش خبرگزاري پارس صبح امروز در پي تظاهراتي كه در گرگان برپا شد و در نتيجه تيراندازي مأموران، 36 نفر مجروح شدند. ساواك شمار مجروحان را 8 نفر اعلام كرد و ارتش شمار كشته‌شدگان را 4 نفر و مجروحان را 28 نفر گزارش داد. روزنامه آيندگان نيز نوشت در اين تظاهرات 2 نفر به ضرب گلوله كشته شدند و در ميان زخمي‌شدگان يك كودك 2ساله ديده شد. روزنامه اطلاعات با اعلام اين خبر شمار مجروحان را 32 نفر و شهدا را 2 نفر به نام‌هاي محمدحسن درويش‌محمدي (دانش‌آموز 17ساله) و ولي خاندوزي نوشت.
- بنابر گزارش كتاب تقويم تاريخ خراسان، در چناران، شيروان، كاشمر، قائن و نيشابور تظاهراتي عليه دولت بختيار صورت گرفت. تظاهرات در شيروان عده‌اي شهيد و مجروح بر جاي گذاشت. 
ـ بنابر گزارش بولتن خبرگزاري پارس در پي تظاهراتي كه در رشت برپا شد، درگيري‌هايي ميان تظاهركنندگان و مأموران پيش آمد. اين خبرگزاري طبق گزارش‌هاي ارسالي از بيمارستان‌ها، شمار شهدا را 4 نفر و مجروحان را 25 نفر اعلام كرد و در ادامه افزود حال 6 نفر از مجروحان نيز وخيم است. 
- بنابر گزارش بولتن خبرگزاري پارس، بختيار در گفت‌و‌گو با گزارشگر راديو و تلويزيون گفت: «مذاكراتي با حضرت آيت‌الله خميني در جريان است... اگر اين نتايج به يك سطحي رسيد مسافرت بنده هم بلامانع خواهد بود و كسب فيض از محضرشان خواهيم كرد.» 
ـ در پي مصاحبه بختيار مبني بر مذاكره با امام و كسب فيض از محضر ايشان، امام اعلاميه‌اي خطاب به علما و روحانيون تهران و شهرستان‌ها صادر كردند و در آن فرمودند تا زماني كه بختيار از سمت غير قانوني خود استعفا ندهد او را نمي‌پذيرم؛ چون او را قانوني نمي‌دانم. ايشان با اشاره به اينكه توطئه‌اي در دست اجرا است از ملت خواستند كه موضع خود را حفظ كنند و مراقب اين قبيل توطئه‌ها باشند. 
ـ امام در پيامي به دولت امريكا هشدار دادند دست از حمايت بختيار بردارد و به ارتش توصيه كند كه از بختيار اطاعت نكند و دست از اين حركت بردارند كه ادامه اين عمليات توسط بختيار و سران ارتش ممكن است فاجعه‌اي بزرگ به بار آورد. ايشان در ادامه فرمودند «...وقتي من دولت موقت را اعلام كنم خواهيد ديد كه رفع در بسياري از ابهام‌ها خواهد شد و خواهيد ديد كه ما با مردم امريكا دشمني خاصي نداريم و خواهيد ديد كه جمهوري اسلامي كه بر مبناي فقه و احكام اسلامي استوار است چيزي نيست جز بشردوستي و به نفع صلح و آرامش همه بشريت است.» 
ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات در پي شهادت 2 نفر از تظاهر‌كنندگان در تظاهرات امروز خلخال- استان آذربايجان‌شرقي- سه روز عزاي عمومي در اين شهر اعلام شد. 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها