کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 125
93/11/29 - 13:52 - 2015-2-18 13:52:32
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 جمعه ـ 29دی ماه 1357
 
- صبح امروز شماري از مردم تهران به مناسبت اربعين حسيني اقدام به برپايي راهپيمايي كردند. روزنامه آيندگان شمار اين عده را 3 ميليون نفر، آنتوني پارسونز بيش از يك ميليون نفر، خبرگزاري پارس و روزنامه اطلاعات نيز بيش از 2 ميليون نفر تخمين زدند. جمعيت راهپيمايان از ميدان‌هاي ژاله (ميدان شهدا)، 24اسفند (ميدان انقلاب)، راه‌آهن و وليعهد (ميدان ولي‌عصر(عج)) و خيابان‌هاي گرگان (خيابان شهيد سرتيپ نامجو)، شاهرضا (خيابان انقلاب اسلامي)، قلهك به طرف جنوب، خوش، سلسبيل (خيابان رودكي)، امامزاده حسن، قزوين و... راهي ميدان شهياد (ميدان آزادي) شدند. اين عده هنگام ظهر پس از برگزاري مراسم سخنراني، قطعنامه‌اي را در 10ماده قرائت كردند. در اين قطعنامه به مواردي از اين قبيل اشاره شد: اعلام سلطنت غير قانوني شاه و خلع وي از اين مقام، اعلام برقراري حكومت جمهوري اسلامي، درخواست از امام جهت معرفي اعضاي شوراي انقلاب و تشكيل حكومت موقت، اعلام غير قانوني بودن دولت بختيار، درخواست مردم از درجه‌داران، سربازان و افسران ارتش به منظور پيوستن آنها به مردم، رابطه حسنه با همه ملت‌ها به شرط عدم كارشكني از سوي‌ آنها، ادامه اعتصابات، تظاهرات تا پيروزي نهايي، خودداري وكلاي غير قانوني مجلسين از رفتن به خانه ملت و پيوستن آنها به صفوف ملت و... 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان، افسران، همافران و درجه‌داران پايگاه هوايي بندرعباس با برپايي تظاهرات در محوطه پايگاه، همبستگي خود را با نهضت و جنبش ملت ايران اعلام كردند. اين عده در پايان با صدور قطعنامه‌اي خواسته‌هاي خود را كه مهمترين آنها مخالفت با كودتا، اخراج مستشاران امريكايي و مخالفت با دستوراتي كه عليه مردم و به نفع شاه باشد اعلام كردند. 
- در پي تظاهراتي كه در هرسين- استان كرمانشاه- برپا گرديد، ميان موافقان و مخالفان حكومت درگيري ايجاد شد. در پي اين درگيري 5 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. 
- بنابر گزارش بولتن خبرگزاري پارس، در تظاهراتي كه در طبس- استان خراسان- به وقوع پيوست، بر اثر تيراندازي مأموران 4 نفر شهيد و 19 نفر مجروح شدند. در پي اين حادثه، مردم استواري را كه اقدام به اين جنايت كرده بود، دستگير كردند و او را كشتند. 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان در پي گردهمايي اهالي نجف‌آباد در ورزشگاه، عده‌اي از چماق‌ به دستان يزدان‌شهر در حمايت از رژيم اقدام به برپايي تظاهرات كردند. اين عده پس از آن كه مقابل عده‌اي از اهالي نجف‌آباد قرار گرفتند، اقدام به تيراندازي كردند كه در نتيجه اين تيراندازي دست‌كم 15 نفر به شهادت رسيدند و عده‌اي نيز مجروح شدند. 
- در پي تظاهراتي كه به مناسبت اربعين حسيني در صحنه- استان كرمانشاه- برپا گرديد، ميان موافقان و مخالفان درگيري پيش آمد كه در نتيجه 4 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها