کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 124
93/11/29 - 13:50 - 2015-2-18 13:50:27
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 جمعه ـ 22دی ماه 1357
 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان در ساعت 4، زماني كه عده‌اي از جوانان شهرستان فسا انتظامات شهر را بر عهده داشتند، از سوي مأموران به آنها تيراندازي شد كه در نتيجه 2 نفر از آنها مجروح شدند. 
- امام در پيامي خطاب به ملت ايران از تشكيل شورايي به نام «شوراي انقلاب اسلامي» مركب از افراد با صلاحيت، مسلمان و متعهد خبر دادند كه مسئوليت‌هايي از قبيل تشكيل مجلس مؤسسان از منتخبين مردم به منظور تصويب قانون اساسي جديد جمهوري اسلامي، انجام انتخابات بر اساس مصوبات مجلس مؤسسان و قانون اساسي جديد و انتقال قدرت به منتخبين جديد از جمله وظايف آنها بود. امام همچنين دولت بختيار را غير قانوني اعلام كردند و همكاري با آن را به هر شكلي و به هر نحوي شرعاً حرام و قانوناً جرم دانستند و در قسمتي ديگر از پيام خود از احتمال يك كودتاي نظامي خبر دادند. امام به ارتش هشدار دادند در صورتي كه چنين توطئه‌اي در كار باشد، شديداً از آن جلوگيري كنند و در مقابل خطاب به مردم ايران اعلام كردند كه به درجه‌داران، افسران و صاحب‌منصبان شريف احترام بگذارند. امام در پايان فرمودند ملت شريف بايد تا نتيجه نهايي دست از مبارزات پرشور خود برندارند و به اعتصابات و تظاهرات خود ادامه دهند. 
- فرمانداري نظامي تهران و حومه تظاهرات صبح و بعد از ظهر امروز اين شهر را چنين گزارش داد: ساعت 10:30 حدود 400 نفر در خيابان فلاح قلعه‌‌مرغي، ساعت 11:15 حدود 300 نفر در خيابان خاوران، 200 نفر در خيابان عارف و 600 نفر در خيابان غياثي، ساعت 12:30 حدود 300 نفر در خيابان كوروش‌كبير (خيابان دكتر علي شريعتي)، ساعت 14:30 حدود 2 هزار نفر در خيابان گيشا، حدود 25 هزار نفر در بهشت‌زهرا، ساعت 21 حدود 4 هزار نفر در خيابان آرامگاه (خيابان شهيد رجايي)، ساعت 21:20 حدود 200 نفر در تهرانپارس، ساعت 21:15 حدود 100 نفر در ميدان 25شهريور (ميدان هفت‌تير)، ساعت 22 حدود 2 هزار نفر در خيابان خواجه‌‌نصير و هزار نفر در خيابان رباط ‌كريم. 
- ويليام سوليوان سفير امريكا در تهران به همراه ژنرال هايزر به ديدار شاه رفتند. سوليوان در كتابي با عنوان مأموريت در ايران مي‌نويسد كه شاه بعدها در كتاب پاسخ به تاريخ موضوع اين ديدار را اصرار امريكا در خروج وي از ايران نگاشته، اما «در واقع اين خود شاه بود كه بيشتر به موضوع مسافرت خود علاقه داشت و از گفت‌و‌گو در مسائل ديگر طفره مي‌رفت.» 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها