کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 122
93/11/29 - 13:48 - 2015-2-18 13:48:22
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 جمعه ـ 8دی ماه 1357
 
- بنابر گزارش روزنامه اطلاعات، صبح امروز پس از آن كه شماري از مردم قزوين به منظور تشييع جنازه و خاكسپاري شهداي تظاهرات روز گذشته عازم گورستان بودند هدف تيراندازي مأموران قرار گرفتند كه در نتيجه گروه كثيري از مردم مجروح و عده‌اي شهيد شدند. ارتش در گزارشي از اين تظاهرات شمار كشته‌شدگان را 7 نفر و مجروحان را 15 نفر اعلام كرد. در صفحه ديگري از همين گزارش، شمار مجروحان 19 نفر و كشته‌شدگان 10 نفر اعلام شده است. 
- صبح امروز شماري از مردم همدان تظاهراتي عليه رژيم برپا كردند و بعد از ظهر نيز مجدداً تظاهرات خود را از سر گرفتند. تظاهركنندگان با حمله به زندان شهرباني شيشه‌هاي ندامتگاه را شكستند و در نهايت در پي درگيري با مأموران 4 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. روزنامه كيهان نام اين شهيد را حسن رنجبران نوشت. 
- امام پيامي خطاب به مهندس بازرگان مخابره كردند. ايشان با اشاره به اعمال زور و ارعابي كه رژيم جهت كارگران و كارمندان شركت نفت به كار گرفته تا بدين‌وسيله بتواند ادامه اعتصاب را بشكند و همچنين جلوگيري از پخش فرآورده‌هاي نفتي مصارف داخلي به منظور فشار بيشتر بر مردم، تحقق سه شرط را لازم دانست: 1. خروج نظاميان و مأموران از مناطق و مراكز نفتي، همچنين عدم دخالت در امور مربوطه و خودداري از هر گونه ارعاب ميان كاركنان. 2. توليد نفت و فرآورده‌هاي نفتي فقط به اندازه مصرف داخلي و جلوگيري از صدور نفت به خارج تا سقوط رژيم غيرقانوني. 3. جلوگيري از احتكار مواد نفتي توسط ارتش و نظاميان. ايشان همچنين از بازرگان خواستند با اعزام يك هيئت 5 نفره (متشكل از آقايان بازرگان، هاشمي رفسنجاني، كتيرايي و دو نفر ديگر كه با نظارت و مشورت آقايان انتخاب شوند) تحت سرپرستي بازرگان، مناطق نفتي را بازرسي نمايند و ضمن قدرداني از كارگران و كارمندان، از آنان دعوت كنند به منظور ادامه توليد نفت در سطح مصارف داخلي بر سركار بازگردند و در صورتي كه هر يك از سه شرط بالا نقض شود، جريان نفت به كلي قطع گردد. 
- ارتش شمار كشته‌شدگان امروز در سطح كشور را 24 نفر اعلام كرد كه در اين ميان، تهران 5 كشته و 79 زخمي داده بود. 3 نفر از زخمي‌شدگان نظامي بودند. 
- در پي تظاهراتي كه در نهاوند برپا گرديد، تمام مؤسسات دولتي، بانك‌ها و خانه‌هاي مأموران به آتش كشيده شد و در نتيجه درگيري تظاهركنندگان با مأموران 9 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. بنابر گزارش نشريه اخبار جنبش اسلامي، ظاهراً وقايع نهاوند به دنبال حمله مأموران به منزل يكي از معتمدين شهر صورت گرفته بود. 
- بنابر گزارش روزنامه اطلاعات در پي شهادت ابراهيم جعفري (اين شخص در تظاهرات روز 7/10/57 به شهادت رسيد)، يكي از دبيران دبيرستان‌هاي رشت، مردم اين شهر قصد داشتند جنازه اين شهيد را تحويل بگيرند اما پس از مخالفت پليس با خواسته آنها، اقدام به برپايي تظاهرات كردند. تظاهركنندگان تعدادي اتومبيل، 15 شعبه بانك و چند خانه متعلق به مأموران امنيتي را آتش زدند و در نتيجه تيراندازي مأموران 8 نفر مجروح شدند و يك نفر به نام تقي اشكيل به شهادت رسيد. ساواك در گزارش خود شمار مجروحان اين تظاهرات را 4 نفر اعلام كرد. 
- در پي تظاهراتي كه در تويسركان برپا شد، يك نفر به شهادت رسيد. 
- در تظاهرات امروز كرمانشاه 2 نفر شهيد و 12 نفر دستگير شدند. اين رقم براي تظاهراتي كه در كنگاور برپا شده بود نيز گزارش شده است. 
- تظاهراتي در مراغه با شركت جمعي حدود 5 هزار نفر برپا شد. در اين تظاهرات اداره كشاورزي، خانه جوانان، كارخانه مشروب‌سازي و خانه‌هاي 7 نفر از مأموران شهرباني به آتش كشيده شد و در پايان در نتيجه تيراندازي مأموران، شخصي به نام رضا شكاري به شهادت رسيد. ارتش نيز در گزارش جداگانه‌اي اعلام كرد در ساعت 11، در پي تظاهراتي كه در مراغه برپا گرديد، كلانتري اين شهر به آتش كشيده شد و در نتيجه تيراندازي مأموران 6 نفر مجروح شدند و يك نفر كشته شد. 
- در ساعت 13 به فرمان محمدرضا پهلوي شركت هواپيمايي ايران به استثناي سازمان مركزي تعطيل شد و كليه كارمندان از فرودگاه مهرآباد اخراج شدند. 
- در ساعت 18 در پي درگيري عده‌اي از تظاهركنندگان با مأموران در تهران، 2 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. 
 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها