کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 116
93/11/29 - 10:15 - 2015-2-18 10:15:57
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 پنجشنبه ـ 14دی ماه 1357
 
- بنابر گزارش بولتن محرمانه خبرگزاري پارس، برخي از رسانه‌ها صبح امروز اعلام كردند شاپور بختيار حكم نخست‌وزيري خود را از شاه گرفت. در پي انتشار اين خبر، «جبهه ملي» روز يكشنبه 17/10/57 را به عنوان روز سوگواري ملي اعلام كرد. (روز يكشنبه مصادف با سالگرد قيام 17دي ماه سال 56 قم بود.) 
- ساواك تهران تظاهرات صبح امروز اين شهر را چنين گزارش داد: ساعت 10:45 حدود 500 نفر در پل سيمان و حدود 200 نفر در بازار شهرري، ساعت 11:55 حدود 1500 نفر در بيمارستان پهلوي، حدود 600 نفر از زنان در سلسبيل و در ساعت 12 حدود 200 نفر در خيابان ثريا. 
- ژنرال هايزر، معاون ژنرال الكساندر هيگ فرمانده نيروهاي امريكا وارد ايران شد. وي مأموريت داشت نيروهاي ارتش ايران را منسجم كرده و حمايت دولت امريكا را از حكومت فعلي به آنها يادآوري نمايد. 
- امام خميني در پاسخ به سؤال خبرنگار امريكايي مبني بر اينكه تا به حال دولت امريكا با تمام نيرو پشتيبان شاه بوده، آيا با رفتن شاه روابط شما با امريكا خوب خواهد شد، گفتند كه بعد از رفتن شاه و تشكيل دولت جمهوري اسلامي، اين مسائل مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. امام همچنين فرمودند تا زماني كه كارتر با ملت ايران مخالفت و از شاه حمايت مي‌كند، با او مخالف هستم اما ما با ملت امريكا هيچ مخالفتي نداريم. 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان، در پي تيراندازي توسط يكي از مأموران و همسرش به روي مردم در لار- استان فارس- يك نفر به نام محمدعلي طاهري به شهادت ‌رسيد كه به دنبال آن مردم نيز با حمله به اين مأمور او را از پاي در‌آوردند. مجدداً 3 نفر از مأموران به سوي مردم تيراندازي كردند كه 2 نفر به نام‌هاي احمد خليل‌زاده و مهدي رستگار شهيد و 7 نفر مجروح شدند. بعد از اين حادثه آقاي سيدعبدالعلي آيت‌اللهي و جامعه روحانيت لار به مدت يك هفته در اين شهر اعلام عزا كردند. ساواك در گزارش خود شمار مجروحان اين واقعه را 8 نفر اعلام كرد. 
- امام در گفت‌و‌گو با خبرنگار امريكا در برابر اين پرسش كه شاه قصد دارد براي تعطيلات كوتاهي از مملكت خارج شود و آيا اين امر ايشان را راضي مي‌كند و موجباتي براي پايان دادن به اعتصاب و تظاهرات خواهد بود گفتند كه تنها رفتن شاه كفايت نمي‌كند؛ «... بايد رژيم به هم بخورد و تمام چيزهايي كه مربوط به سلطنت است بايد از بين برود تا ما راضي شويم، يعني ملت راضي شود.» 
- بنابر گزارش روزنامه آيندگان در پي ورود كماندوها از رشت به لنگرود و درگيري با مردم، جواني به نام محمدعلي شعباني به شهادت رسيد و 3 نفر مجروح شدند. 
- ساواك تهران تظاهرات بعد از ظهر امروز اين شهر را چنين گزارش داد: ساعت 16:30 حدود هزار نفر در خيابان آيزنهاور (خيابان آزادي)، ساعت 17:30 حدود 2 هزار نفر در كوكاكولا، 300 نفر روبه‌روي پادگان جي و 500 نفر در خيابان آريانا (خيابان مالك‌اشتر)، ساعت 21:20 در خيابان آتاباي (خيابان مقداد)، ساعت 21:30 حدود 200 نفر اطراف خانه شاپور بختيار و در خيابان‌هاي قلهك، دولت، قيطريه و سلطنت‌آباد (خيابان پاسداران)، از ساعت 21:30 الي 23:30 تظاهرات پراكنده در شهرري، ساعت 22:15 در خيابان‌هاي شوش و شهباز (خيابان هفده‌شهريور)، جمعي حدود 4 هزار نفر در ميدان راه‌آهن، ساعت 22:30 حدود 400 نفر در نازي‌آباد، ساعت 23:10 در كوي گيشا (كوي نصر). 
- در ساعت 17:30، حدود 500 نفر از مردم تهران در اطراف خانه يكي از مأموران در خيابان سبلان شمالي تظاهرات كردند كه در نتيجه تيراندازي پليس يك نفر مجروح شد و يك نفر به نام سيروس عسكر به شهادت رسيد. 
 
 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها