کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 115
93/11/29 - 10:15 - 2015-2-18 10:15:09
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 پنجشنبه ـ 7دی ماه 1357
 
- در ساعت 8 تظاهراتي در سنقر با شركت جمعي حدود 10هزار نفر برپا شد. بنابر گزارش روزنامه اطلاعات اين تظاهرات تا هفت روز ادامه يافت و در مجموع 4 شهيد و 20 مجروح بر جاي گذاشت. در پي اين ناآرامي‌ها، مردم كنترل شهر را در دست گرفتند. 
- در ساعت 8، دانشجويان مدرسه عالي جنگل و مراتع گرگان در اعتراض به كشته‌ شدن استاد كامران نجات‌اللهي در محل مدرسه تحصن كردند و پس از آن‌ كه اين مدرسه به محاصره مأموران درآمد، ‌شماري از مردم سعي نمودند به جمع تحصن‌كنندگان بپيوندند كه با حمله مسلحانه پليس روبه‌رو شدند و در نتيجه تظاهرات خود را در سطح شهر آغاز كردند. در ساعت 19 پليس به دانشجويان اخطار داد از تحصن دست بكشند اما دانشجويان همچنان به تحصن خود ادامه دادند. 
- صبح امروز شماري از اهالي سنندج تظاهراتي عليه رژيم برپا كردند. عده‌اي از تظاهركنندگان درمانگاه بهداري و بهزيستي و يك اتومبيل شهرباني را آتش زدند. در اين تظاهرات پليس به سوي مردم آتش گشود و در نتيجه 3 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. روزنامه مهر ايران شمار مجروحان را 5 نفر اعلام كرد و كيهان در گزارشي از كشته شدن 2 نفر از تظاهركنندگان به اسامي نجم‌الدين كمالي و حبيب‌الله لطفي خبر داد. 
- بنابر گزارش نشريه اخبار جنبش اسلامي در پي تظاهرات روز گذشته قزوين و شهادت عده‌اي از تظاهركنندگان، حدود 40 هزار نفر از مردم اين شهر به همراه چند تن از روحانيان به طرف غسالخانه مقبره شاهزاده حسين حركت كردند كه در نتيجه مأموران بدون اخطار قبلي و از پشت سر به آنها حمله كرده و آنها را به رگبار بستند. روزنامه اطلاعات از قول فرماندهي نظامي شمار شهدا را 7 نفر و از قول شاهدان عيني بيش از 20 نفر گزارش داد؛ ساواك در گزارشي از اين تظاهرات شمار كشته‌شدگان را 6 نفر و مجروحان را 67 نفر اعلام كرد. همچنين بنابر اين گزارش، يك كاميون ارتشي عمداً به صف مردمي كه براي تهيه نفت اجتماع كرده بودند حمله كرد و تعدادي زن، مرد و كودك را زير گرفت. بر اساس گفته‌هاي شاهدان، در اين حادثه حدود 13 الي 19 نفر كشته شدند. 
- سفارت امريكا از اعتصاب در بخش نفت ايران گزارشي تهيه و در آن اعلام كرد تقريباً اكثر كاركنان خارجي شركت‌هاي خدماتي، مناطق نفتي ايران را ترك كرده و يا در حال ترك آن هستند. 
- در ساعت 19:15، در پي قطع برق در چالوس، شماري از جوانان عليه رژيم تظاهرات كردند. اين عده با حمله مسلحانه پليس روبه‌رو شدند. ساواك شمار كشته‌شدگان را يك نفر و مجروحان را 4 نفر اعلام كرد. روزنامه كيهان شمار شهداي اين تظاهرات را 2 نفر به نام‌هاي احمد ايكاني و اسدالله رحماني گزارش داد و افزود آقاي رحماني 55 ساله اما فلج بر اثر استنشاق گاز اشك‌آور خفه گرديد. 
 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها