کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 114
93/11/29 - 10:10 - 2015-2-18 10:10:15
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 چهارشنبه ـ 27دی ماه 1357
 
- در پي خروج شاه از ايران، امام پيامي خطاب به ملت ايران فرستادند. ايشان با اشاره به فرار محمدرضا پهلوي و پيروزي ملت، مطالبي را به مردم يادآوري كردند: 1. همكاري جوانان با آن دسته از قواي انتظامي كه به آغوش ملت بازگشته‌اند در جهت حفظ نظم؛ 2. ادامه مبارزه عليه رژيم و جلوگيري از خلل در نظم توسط منحرفان؛ 3. بازگشت افرادي كه به بعضي از مكتب‌هاي انحرافي گرايش داشته‌اند به اسلام و احتراز از هرگونه اختلاف؛ 4. بركناري وزراي غير قانوني و هم مسير شدن آنها با انقلاب و تشكيل دولت موقت براي تهيه مقدمات انتخابات مجلس؛ 5. توصيه به جمع نيروهاي انتظامي، زميني، هوايي، دريايي و درجه‌داران و... كه دست از حمايت محمدرضا پهلوي بردارند كه شاه در خارج از ايران هم با نفرت مردم مواجه است. 
- پليس تهران تظاهرات صبح و بعد از ظهر اين شهر را چنين گزارش داد: ساعت 9:20 حدود 700 نفر در خيابان شاهرضا (خيابان انقلاب اسلامي)، تظاهرات توسط عده‌اي از كاركنان شركت دخانيات، تظاهرات در دانشگاه‌هاي تهران، پلي‌تكنيك، آريامهر و مدرسه عالي ساختمان، ساعت 11:30 حدود 20 الي 30 هزار نفر در محوطه دانشگاه تهران، ساعت 13:30 حدود 5 هزار نفر در خيابان شاهرضا، ساعت 13:35 حدود 10 هزار نفر در خيابان نادري، ساعت 16 حدود 30 هزار نفر در كرج، ساعت17:30 حدود 2 هزار نفر در ميدان 24اسفند (ميدان انقلاب)، ساعت 17:40 حدود 500 نفر در ميدان فلاح (ميدان ابوذر)، ساعت 18:30 حدود 1500 نفر از ميدان 24اسفند به سمت ميدان شهياد (ميدان آزادي). 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان، حدود 35 هزار نفر از مردم اهواز، پس از اجتماع در دانشگاه جندي‌شاپور (شهيد چمران) هدف حمله چماق به دستان و مأموران گارد قرار گرفتند. در پي اين حمله، 35 اتومبيل دولتي و شخصي توسط نظاميان به آتش كشيده شد و 47 مغازه خسارت ديد. همچنين به دنبال تيراندازي مأموران، 69 نفر مجروح شدند كه در بيمارستان‌هاي جندي‌شاپور،‌ كوروش، رازي، سينا و... بستري شدند و 5 نفر به نام‌هاي ابراهيم درويشي هفشجاني، هوشنگ خوانساري، علي‌ بيت‌سياح، رحيم فقرايي و عظيم ذاكرزاده به شهادت رسيدند. روزنامه كيهان از قول سخنگوي جمعيت حقوقدانان، تعداد شهداي اين شهر را حداقل 17 نفر و مجروحان را 63 نفر اعلام كرد و افزود بيش از 200 اتومبيل به وسيله تانك در هم كوبيده و تعداد زيادي از منازل و مغازه‌ها به آتش كشيده شدند (در خبرهايي كه بعدها منتشر گرديد، علت طغيان نظاميان در اهواز به سخنراني تحريك‌آميز سپهبد جعفريان، استاندار خوزستان نسبت داده شد). 
- بنابر گزارش روزنامه اطلاعات، شماري از چماق‌داران و نظاميان در دزفول با سردادن شعار «جاويدشاه»، رهگذران و صدها اتومبيل را به گلوله بستند. اين روزنامه شمار شهداي اين واقعه را 20 نفر و مجروحان را 40 نفر گزارش داد. اداره روابط عمومي ستاد بزرگ ارتشتاران با صدور اطلاعيه‌اي، شروع اين درگيري‌ها را به گردن مردم انداخت و در نهايت تعداد كشته‌شدگان را 6 نفر و مجروحان را 20 نفر گزارش داد و در پايان افزود ارتش به سهم خود از اين واقعه اظهار تأسف مي‌كند. 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها