کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 106
93/11/29 - 09:47 - 2015-2-18 09:47:00
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 سه شنبه ـ 5 دی ماه 1357
 
- بنابر گزارش نشريه اخبار جنبش اسلامي در ساعت 6، اداره آموزش و پرورش كرمان كه جمعي از فرهنگيان در اعتراض به دستگيري همكارانشان در آن تحصن كرده بودند به محاصره مأموران درآمد. مأموران قصد داشتند تحصن‌كنندگان را در فشار قرار دهند تا دست از تحصن بردارند. مردم پس از اطلاع از اين اقدام مأموران، به اداره آموزش و پرورش رفتند و در نتيجه مأموران ناچار شدند عقب‌نشيني كنند. 
- بنابر گزارش ارتش، در ساعت 10 تظاهراتي در اطراف بيمارستان پهلوي تهران برپا شد كه در پي تيراندازي مأموران 2 نفر مجروح شدند و يك نفر كشته شد (تاريخ وقوع اين حادثه در گزارش ارتش به درستي مشخص نيست، اما خبر آن در گزارش‌هاي روزهاي 5، 6 و 7دي‌ماه آمده است؛ احتمال دارد حادثه مربوط به 5دي باشد). 
- بنابر گزارش روزنامه خراسان، در پي وقايع روز 2/10/57 در مشهد كه در آن عده‌اي به شهادت رسيدند، به‌رغم تهديد‌هاي فرمانداري نظامي، حدود يك ميليون نفر از طبقات مختلف مردم و حتي روستاييان عليه رژيم دست به راهپيمايي زدند. 
- تظاهراتي در بازار تبريز با شركت جمعي حدود هزار نفر برپا شد كه در پي تيراندازي مأموران 3 نفر مجروح شدند. ارتش در گزارشي از اين تظاهرات شمار مجروحان را 4 نفر و دستگيرشدگان را 28 نفر اعلام كرد؛ همچنين آقاي قاضي‌طباطبايي گفت در اين برخورد 4 نفر به شهادت رسيدند؛ شاهدان عيني شمار شهدا و مجروحان را بيش از 3 نفر اعلام كردند. 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان، در پي برپايي مراسم يادبود يكي از بزرگان شهر رودسر، صدها نفر از مردم دست به تظاهرات زدند. عده‌اي از تظاهركنندگان شيشه بسياري از بانك‌ها و مؤسسات را شكستند. تظاهركنندگان با حمله پليس روبه‌رو شدند و در نتيجه 2 نفر از دانش‌آموزان به نام‌هاي مهدي قاسمي و محمد هدايت بازرگاني به شهادت رسيدند. 
- ويليام سوليوان سفير امريكا در تهران با شاه ديدار كرد و شاه از او راه حلي براي رفع اوضاع حاكم بر ايران خواست. سوليوان گفت: «ايالات متحده كاملاً از تلاش‌هاي شاه پشتيباني مي‌كند» و افزود: «...شما شاه هستيد؛ هم تصميم‌گيري و هم مسئوليت آن با خودتان است.» 
- در ساعت 15 تظاهراتي در تهران با شركت جمعي حدود هزار نفر در خيابان ويلا برپا شد كه در نتيجه حمله مسلحانه پليس، استاد كامران نجات‌اللهي كه در تراس وزارت علوم ايستاده بود مورد اصابت گلوله قرار گرفت و قبل از انتقال به بيمارستان به شهادت رسيد. در پي شهادت استاد نجات‌اللهي، اعلاميه‌اي با امضاي آقاي طالقاني منتشر شد. 
 
 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها