کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 104
93/11/29 - 09:44 - 2015-2-18 09:44:04
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 دوشنبه ـ 18 دی ماه 1357
 
- در ساعت 8:30، شماري از مردم قم تظاهراتي برپا كردند و عليه رژيم شعار دادند. عده‌اي از تظاهركنندگان خانه 2 نفر از كارمندان ساواك را آتش زدند. در اين تظاهرات 2 نفر بر اثر تيراندازي مأموران به شهادت رسيدند. 
- در ساعت 9 پس از محاصره ساختمان ساواك يزد توسط مردم، مأموران اقدام به تيراندازي به سوي تظاهركنندگان كردند كه در نتيجه 3 نفر شهيد و 16 نفر زخمي شدند. روزنامه كيهان شمار شهداي اين واقعه را 4 نفر اعلام كرد؛ يك روز بعد خبرگزاري پارس تعداد شهيدان را 4 نفر و مجروحان را 60 نفر گزارش داد. بنابر گزارش روزنامه آيندگان محمدرضا هدايتي، محمدحسين زارع مهريزي و عباس ضياءقاسمي نام شهداي اين شهر بود. 
- از ساعت 10 الي 13 تظاهراتي در شهرري برپا شد. تظاهركنندگان قصد داشتند مجسمه شاه را در اين منطقه پايين بكشند كه با حمله مسلحانه پليس روبه‌رو و در نتيجه 9 نفر مجروح، 3 نفر شهيد و 13 نفر دستگير شدند. روزنامه كيهان اسامي شهدا را چنين نوشت: قاسم سبزعلي، علي كوهي‌نژاد و اصغر تلخرودي. برخي از مطبوعات شمار تظاهركنندگان شهرري را 10 هزار نفر و شمار مجروحان را 15 نفر گزارش دادند. پليس تهران نيز در گزارشي اعلام كرد از ساعت 12 به بعد به علت تيراندازي مأموران فرمانداري نظامي نفر كشته و 7 الي 8 نفر مجروح شدند. 
- فرمانداري نظامي تهران، تظاهرات صبح و بعد از ظهر امروز اين شهر را چنين گزارش داد: ساعت 10 حدود 2 هزار نفر در خيابان شميران، ساعت 10:15 اطراف منزل آقاي طالقاني، ساعت 10:40 در خيابان‌هاي ثريا (خيابان سميه)، دروازه‌دولت، سپهبد زاهدي (خيابان سپهبد قرني)، ايرانشهر، ويلا (خيابان استاد نجات‌اللهي)، سه‌راه تخت‌جمشيد (سه‌راه آيت‌الله طالقاني) و ميدان فردوسي، ساعت 10:45 در خيابان نواب، ساعت 10:50 در خيابان مختاري، ساعت 11 حدود 2 هزار نفر در خيابان دكتر اقبال (خيابان اقبال لاهوري)، 50 نفر از خيابان آيزنهاور (خيابان آزادي) به سمت ميدان شهياد (ميدان آزادي) و 500 نفر در خيابان پهلوي (خيابان ولي‌عصر(عج)) و سي‌متري، ساعت 11:15 حدود 2 هزار نفر از مهر‌آباد جنوبي به سمت ميدان شهياد، ساعت 11:20 حدود 7 هزار نفر به سمت ميدان شهياد، ساعت 11:30 حدود 5 هزار نفر به طرف ميدان شهياد، ساعت 11:40 حدود 8 هزار نفر در خيابان كوروش‌كبير (خيابان دكتر علي شريعتي)، ساعت 12:10 حدود 10 هزار نفر در چهارراه شاه- ابوريحان، ساعت 12:15 بيش از 10 هزار نفر به طرف مخبرالدوله (ميدان استقلال)، ساعت 12:20 حدود 2 هزار نفر در ميدان منيريه، ساعت 12:25 حدود 70 نفر از خيابان شاه (خيابان جمهوري اسلامي) به طرف مجلس، 4 هزار نفر در خيابان شاهرضا (خيابان انقلاب اسلامي) و 2 هزار نفر در خيابان اميريه، ساعت 12:35 حدود 4 هزار نفر مقابل سينما كاپري، ساعت 12:40 حدود 5 هزار نفر در خيابان قزوين، ساعت 12:50 حدود 20 الي 30 هزار نفر (شمار اين عده در گزارش ديگري حدود 5 هزار نفر اعلام شده است) در خيابان شاه (خيابان جمهوري اسلامي) به سمت خيابان كاخ (خيابان فلسطين)، ساعت 13 در جواديه، راه‌آهن و خزانه، ساعت 13:20 حدود 300 نفر در خيابان سرباز، ساعت 13:30 در خيابان مازندران و كوچه‌هاي اطراف، ساعت 13:45 حدود 10 هزار نفر در خيابان حشمت‌الدوله، ساعت 14:10 در خيابان سبلان شمالي، ساعت 17:30 در خيابان سبلان و نظام‌آباد، منطقه بابائيان، 3 هزار نفر در خيابان گرگان و 4 هزار نفر در مقابل و داخل مسجد امام رضا(ع) و ساعت 17:45 در خيابان‌هاي قزوين، نواب، آريانا (خيابان مالك‌اشتر) و آذربايجان. 
- در ساعت 11:30 هزار نفر از مردم ساري با برپايي تظاهرات قصد داشتند مجسمه شاه را به پايين بكشند كه هدف تيراندازي مأموران قرار ‌گرفتند و در نتيجه 2 نفر به نام‌هاي عسكر توفيقي و علي عابديان‌پور شهيد و 10 نفر مجروح شدند. روزنامه كيهان به نقل از اظهارات شاهدان، شمار شهدا را بيش از 12 نفر و مجروحان را بيش از 20 نفر گزارش داد. اين روزنامه در ادامه نوشت اين تيراندازي زماني آغاز شد كه تظاهركنندگان قصد داشتند به سربازان گل بدهند. 
- ماشاءالله كنجوان كه در تظاهرات سه روز گذشته بروجرد مجروح شده بود،‌ امروز به شهادت رسيد و جنازه وي با شركت جمعيت انبوهي تشييع شد. روزنامه اطلاعات شمار تشييع‌كنندگان را 50 هزار نفر گزارش داد. مطبوعات نام اين شهيد را ماشاءالله كوهاني اعلام كردند. 
- 2 نفر از نمايندگان رئيس‌جمهور فرانسه كه حامل پيغامي از طرف جيمي كارتر رئيس‌جمهور امريكا بودند به ديدار امام رفتند و اين پيغام را كه از ايشان خواسته شده بود با دولت بختيار مخالفت نكنند و اين كه امكان وجود كودتا از طرف ارتش وجود دارد را به گوش امام رساندند. امام در پاسخ فرمودند كه دست از مخالفت با دولت بختيار برنمي‌دارند و البته اگر چنين نيز بكنند، مردم ايران حاضر به اين كار نخواهند بود. ايشان اعلام كردند اگر در ايران كودتا شود، از چشم امريكا خواهيم ديد و در ادامه افزودند اگر مي‌خواهيد آرامش به ايران بازگردد بايد نظام شاهنشاهي كه قانوني نيست كنار رفته و ملت را به حال خود گذاريد تا با تشكيل يك شوراي انقلاب متشكل از اشخاص پاكدامن، آرامش برقرار گردد. 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان، 6 هزار نفر از مردم سوسنگرد و بخش‌هاي اطراف پس از اجتماع در مسجد جامع اقدام به برپايي راهپيمايي كردند. اين عده پس از اين كه با سنگ به باشگاه افسران شهرباني حمله كردند هدف تيراندازي مأموران قرار گرفتند. در پي تيراندازي مأموران، 4 نفر شهيد و 8 نفر مجروح شدند. اسامي 2 نفر از شهيدان عليرضا خلج و قريس حيدري اعلام شد. 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان در پي تشييع جنازه يكي از شهداي كاشمر، مأموران به روي مردم اين شهر آتش گشودند كه در نتيجه 2 نفر به نام‌هاي محمدرضا غلامي و محمد ترابي شهيد و 7 نفر به شدت مجروح شدند. 
- بنابر گزارش روزنامه آيندگان در پي تظاهراتي كه در فريدونكنار برپا شد، بر اثر تيراندازي مأموران حداقل 2 كودك و شخصي به نام عليرضا شفيع به شهادت رسيدند. همچنين تيراندازي مأموران به يك ميني‌بوس نيز تعدادي شهيد و مجروح بر جاي گذاشت. 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان در پي تظاهراتي كه در شاه‌آبادغرب برپا گرديد، چند ساختمان دولتي در آتش سوختند و بر اثر تيراندازي مأموران 10 نفر مجروح شدند. خبرگزاري پارس در گزارشي از تظاهرات امروز اين شهر، از شهادت يك نفر از تظاهركنندگان خبر داد. 
- در ساعت 12 شماري از مردم مباركه- استان اصفهان- قصد تصرف پاسگاه را داشتند كه بر اثر تيراندازي مأموران 3 نفر مجروح شدند و يك نفر به شهادت رسيد. روزنامه اطلاعات در گزارشي از اين وقايع نوشت كه پس از برگزاري مراسم گراميداشت شهداي شهرهاي ايران، مردم مورد تهاجم مأموران قرار گرفتند و در نتيجه تيراندازي از سوي مأموران، كبري سليماني به شهادت رسيد و 6 نفر مجروح شدند. 
- از ساعت 16 الي 19 تظاهراتي در پيرانشهر با شركت 5 هزار نفر برپا شد. در اين تظاهرات در پي تيراندازي مأموران 4 نفر مجروح شدند و يك نفر به نام علي خضرپور به شهادت رسید.
 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها