کلام حضرت امام

iranemoaser.com

روزشمار انقلاب اسلامی

iranemoaser.com

مسئله فلسطین

iranemoaser.com

چاپ
شناسه خبر : 103
93/11/29 - 09:41 - 2015-2-18 09:41:58
روزشمار انقلاب اسلامی
 
 دوشنبه ـ 11 دی ماه 1357
 
- در ساعت 9:30 عده‌اي كه ملبس به لباس نظامي بودند در خيابان آيزنهاور (خيابان آزادي) تهران راهپيمايي كردند. راهپيمايان پلاكاردهايي كه روي آنها نوشته شده بود «در ارتش كودتا شده» در دست داشتند. 
- از صبح امروز تا ساعت 13:45، شماري از اهالي گرگان تظاهرات متعددي در سطح شهر برپا كردند كه در نهايت در پي تيراندازي مأموران 3 نفر مجروح شدند و يك نفر به نام يزدان شيخ‌نژاد به شهادت رسيد. 
- ساواك تهران تظاهرات صبح امروز اين شهر را چنين گزارش داد: ساعت 10 حدود 500 نفر در خيابان بهار و از جنوب اميرآباد به سمت شمال، ساعت 11:30 حدود 2 هزار نفر در محوطه دانشكده پزشكي پهلوي، ساعت 11:45 حدود 500 نفر در خيابان شهباز، ساعت 12 در خيابان لاله‌زار، ساعت 12:30 حدود 600 نفر در جواديه و 600 نفر در خيابان آرامگاه، ساعت 12:45 حدود 600 نفر در خيابان‌هاي آيزنهاور (خيابان آزادي)، رودكي و...، ساعت 14 در خيابان غياثي. 
- جامعه پزشكان مشهد با تشريح فجايع روز دهم دي اين شهر، تلگرافي به كورت والدهايم دبيركل سازمان ملل متحد مخابره كردند. 
- محمدرضا پهلوي اعلام كرد تا چند روز ديگر براي معالجه به خارج از كشور خواهد رفت. 
- به مناسبت فرا رسيدن هفتمين روز شهادت استاد نجات‌اللهي از مردم تهران دعوت شد از ساعت 14 الي 17 در مراسمي كه در بهشت‌زهرا برگزار مي‌شود شركت كنند كه در نتيجه جمعي حدود 100 هزار نفر جهت برگزاري اين مراسم در بهشت‌زهرا اجتماع كردند و با برپايي تظاهرات، عليه بختيار شعار دادند. ساواك در گزارش ديگري شمار تجمع‌كنندگان را حدود 20 هزار نفر اعلام كرد. 
- شماري از اهالي خرم‌آباد تظاهراتي عليه رژيم برپا كردند. در اين تظاهرات برخي اماكن از جمله اداره ثبت احوال، اداره كار و امور اجتماعي، يك مدرسه راهنمايي، شوراي داوري و... تخريب و برخي به آتش كشيده شدند و در پي تيراندازي مأموران يك نفر به شهادت رسيد. ارتش در گزارشي از اين تظاهرات اعلام كرد در اين تظاهرات 21 نفر غير نظامي مجروح شدند. 
- بنابر گزارش روزنامه كيهان در پي تظاهراتي كه در دامغان برپا شد 4 نفر به شهادت رسيدند. 
- بنابر گزارش روزنامه اطلاعات در پي تظاهراتي كه در آباده برپا گرديد،‌ يك نفر مجروح شد. اين روزنامه همچنين از تظاهرات ضد رژيمي مردم اردبيل خبر داد كه در آن بر اثر تيراندازي مأموران 4 نفر مجروح شدند. 
- بعد از ظهر امروز تظاهراتي در كرمانشاه برپا گرديد كه در پي آن ساختمان‌هاي حزب رستاخيز، هتل بنفشه، بانك‌هاي ايرانشهر و تهران، كاخ دادگستري و... به آتش كشيده شده و يا تخريب شدند. در اين تظاهرات مأموران با تيراندازي به سوي تظاهركنندگان 8 نفر را به شهادت رساندند و 20 نفر را مجروح كردند. ارتش شمار كشته‌شدگان كرمانشاه را 10 نفر و مجروحان را 15 نفر گزارش داد و مجدداً در انتهاي گزارش خود، شمار كشته‌شدگان را 15 نفر اعلام كرد. كتاب يادنامه شهيد استاد نجات‌اللهي نيز شمار شهداي امروز اين شهر را 18 نفر و زخمي‌ها را 85 نفر گزارش داده است. 
- در پي تظاهراتي كه بعد از ظهر امروز در لاهيجان برپا شد، ساختمان‌هاي فرمانداري، شهرداري، بانك و... به آتش كشيده شد. در اين تظاهرات بر اثر حمله مسلحانه پليس 7 نفر شهيد و 41 نفر مجروح شدند. 
- از ساعت 16 الي 20 نظاميان قزوين به فرماندهي سرتيپ معتمدي به مغازه‌ها، مطب‌ها، بيمارستان‌ها و خانه‌هاي مردم يورش بردند و آنها را به آتش كشيدند و عده‌اي را به شهادت رساندند. بنابر گزارش روزنامه كيهان در اين تهاجم خانه چند نفر از پزشكان كه مردم را به طور رايگان معالجه مي‌كردند و نيز برخي از روحانيان آتش ‌زده شد. به دنبال اين يورش مأموران، فرماندار نظامي اين شهر در گزارش خود خطاب به استاندار زنجان گفت كه شهر قزوين ميدان تاخت و تاز مأموران لشكر بود و اين شهر درست به مثابه يك شهر جنگ‌زده است كه آثار خرابي و نابساماني در تمامي آن هويداست. 
 
 
 

نامه حضرت امام

iranemoaser.com

کتاب نهضت امام خمینی

iranemoaser.com

نقد کتاب

iranemoaser.com

گفتنی ها و دانستنی ها

گفتنی ها و دانستنی ها