فراز و فرود حماس و جنبش‌های اسلامی فلسطین در گفت‌وگو با خالد القدومی

image_print

مصاحبه

خالد القدومی

دکتر خالد القدومي شايد رسانه‌اي‌ترين نماينده جنبش مقاومت اسلامي (حماس) در ايران باشد. علاقه او به يادگيري سريع زبان فارسي و تحصيل در رشته‌ ايران‌شناسي به رغم دانش پزشكي او نشان از عزمي راسخ براي فعاليت همه‌جانبه در ايران دارد. ولي افسوس كه تقدير به گونه‌اي رقم خورد كه در بدترين دوران روابط حماس با ايران، وي در اين مسئوليت جاي گرفت و شايد مسئولين حماس او را به همين دليل كه اوضاع بدتر از اين نشود روانه تهران كردند.

اوضاعي كه پس از بيداري اسلامي در منطقه ايجاد شد و اميد مي‌رفت كه پايه‌هاي لرزان رژيم صهيونيستي را سست‌تر از اين كند ولي وضعيتي ناخواسته را به جهات ذيربط تحميل كرد.

حماس مابين تحولات سوريه از يك‌سو و قدرت يافتن اخوان‌المسلمين از سوي ديگر، دست به يك تصميم مهم زد كه تبعات آن تاكنون برايش زيان‌بار بوده است و تأسف‌بارتر اينكه جبهه مقاومت يكي از پايه‌هاي خود را از دست داد و نتوانست در جبهه تازه‌گشوده‌شده عليه صهيونيسم در سوريه، اين گروه مقاوم را در كنار خود داشته باشد.

تحولات مصر و سوريه حداقل در يك نگاه ابتدايي براي حماس يك پيامد اساسي دارد و آن تجديد نظر است؛ شايد بدون هزينه و شايد هم با هزينه‌هاي گزاف.

با توجه به آنچه از دکتر القدومی در اين مصاحبه دريافته‌ايم و از حماس سراغ داريم مذاكره با صهيونيست‌ها خط قرمز است. به رسميت شناختن رژيم صهيونيستي محال است و آزادي تمام فلسطين آرمان ‌حماس است. پس حماس در جبهه مقاومت باقي خواهد ماند. باشد كه در آينده نزديك با رويكردي صائب و سالم در قامت واقعي مقاومت در دامان حاميان آزادي قدس شريف خوش بدرخشد. آن‌گونه كه شايسته خدمت در مسير رهايي قبله اول است.

نسخه کامل PDF

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *