غائله چهاردهم اسفند ۱۳۵۹

شروع وا قعه

بنی صدر در سخنرانی هفده شهریور ۱۳۵۹ در میدان شهدا، بایک عقب گرد ملی گرایانه، اولین برخورد غیرمکتبی را در یک جمع عمومی از خود نشان داد و پس از آن در اجتماعات دیگر که بعد از آن ترتیب یافت، همچنان روش خود را ادامه داد، لذا حزب الله مجبور گردید که با این رویه غیرانقلابی بنی صدر مقابله کند.
در بیست و دوم بهمن در میدان آزادی که حتی از طرف گروه مخالفین به سینه بنی صدر انار پرتاب شده بود و ۱۷۰ نفر از گارد مثل نگین او را حفاظت می کردند، اعلام نمود که در روز چهارده اسفند در روز مرگ دکتر مصدق باز با مردم سخن خواهد گفت و با این اعلام واقعه دانشگاه تولد یافت.
او در سخنرانی ۱۷ شهریور ضمن اهانت به مجلس آنها را دنباله رو خواند و نهادهای انقلابی را تحت تاثیر احزاب و گروهها دانست.
رییس مجلس وقت ضمن تقبیح سخنان و ی گفت مجلس مرکب از ۲۳۰ نفر است که عده زیادی از آنها شخصیت های مجتهد و دانشمند و باسابقه هستند . اینها آدم های نیستند که به حرف این و آن تصمیم بگیرند و قیم بخواهند . آیا این حق است به کسانی که در روستاهای کشور مشغول جهاد سازندگی و در مرز عراق در حال جان دادن و شهید شدن هستند و استقبال از شهادت می کنند بگوییم اینها تحت تاثیر گروهها هستند.
این چه حرفی است که رییس جمهور می گوید هر وقت جهاد سازندگی پول خواست بیاید از من بگیرد . مگر ما مجلس و قانون نداریم چطور و از چه حسابی رییس جمهور می تواند پول دهد. دیگر مثل سابق نیست که ایشان چک بکشد و پول برداشت کند.

غائله چهاردهم اسفند 1359

بنی‌صدر بازیگر اصلی ماجرای چهارده اسفند ۵۹ در دانشگاه تهران با طرح توطئه براندازی حکومت اسلامی و قبضه حاکمیت و قدرت سیاسی، از طریق:

➖ تمسک به نام مرحوم دکتر مصدق
➖ جلب حمایت تمامی گروه ها و شخصیت های سیاسی و با پشتگرمی به قدرت برنامه ریزی و مانور آنان حتی آنان که تا چندی پیش با وی رسماً مخالفت می ورزیدند نظیر مهندس #بازرگان، جبهه ملی، چریکهای فدائی، پیکار، منافقین …
➖ جلب نظر لطف سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)
➖ سعی در تشدید اختلافات و عمده کردن اشکالات و بزرگ جلوه دادن موارد تخطی از قوانین.
➖ تلاش در ایجاد درگیری و نزاعهای سیاسی ساختگی بر سر مصدق و کاشانی، با ناسیونالیسم و اسلام، یا تخصص و تقوی، یا انتخاب اروپا و انتخاب بلوک شرق، یا جنگ مردمی و جنگ منظم یا …
➖ ناامن جلوه دادن وضع و خسته کردن مردم، و….
➖ سعی داشت زمینه را برای فراخوانی تمامی نیروهای مخالف انقلاب و اسلام فراهم نموده هم آواز با قدرتهای خارجی با سه سخنرانی که در سه روز حساس ایراد می کند طرح خود را علنی نماید و طرفداران فکری و تاکتیکی اش را (که مردم می‌نامید) به مقابله با حکومت و انقلاب واداشته با یک هجوم هماهنگ تبلیغی – نظامی – سیاسی حکومت را یک تنه در دست بگیرد و با چهره وجیه، آب انقلاب را به آسیاب استعمارچیان آمریکا و اروپا ریخته به نام اسلام، آزادیخواهی یا آزادگری نوع فرانسوی را به خورد مردمی دهد که سالها مزه تلخ عملکرد این نوع راهزنان آزادی و آزادگی را چشیده و با اهداء خون عزیزان و تحمل رنجها در بدریها ؛ قامت به سرنگونی نظام کفرآمیز دروغ و ریا و بهره کشی افراشته اند

غائله چهاردهم اسفند 1359

 

تلگراف ۱۳۵۹/۱۲/۱۶ امام خمینی به حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی

در جواب تلگرف آیت الله گلپایگانی مبنی بر جلوگیری از درگیریها و تشنجات، امام خمینی تلگرافی به این شرح مخابره کردند:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

حضرت آیت‌الله آقای گلپایگانی دامت برکته، پس از اهدای تحیت و سلام، تلگراف جنابعالی که از نگرانی آن حضرت در قضایای شوم دانشگاه در روز پنجشنبه چهارده اسفند پنجاه و نه حکایت می کرد واصل و تلفنهای بسیاری در دنباله جنایت منحرفین از اطراف نیز واصل گردید به جنابعالی و عموم ملت شریف اطمینان می دهم که با خواست خداوند تعالی با این گونه مخالفتهای با اسلام برخورد شدید خواهد شد و به دستگاه قضایی گفته ام که قضیه را تحقیق و مجرمین را شناسایی و محاکمه کنند و نتیجه را به این جانب اطلاع دهند تا تکلیف آنان بحسب موازین اسلامی معین شود. باید گروهها و دسته های منحرف سیاسی و غیرسیاسی بدانند که من با احساس تکلیف با آن برخورد اسلامی و حدود اسلامی می‌کنم و به شرارتهای ضد اسلامی خاتمه می‌دهم از جنابعالی امید دعای خیر دارم.

۲۹ ربیع الثانی ۱۴۰۱ – ۵۹/۱۲/۱۶ روح الله الموسوی الخمینی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *